fbpx

Kaip kava veikia jūsų smegenis?
0 (0)

kava

Kava pažadina mus ryte ir suteikia žvalumo visai likusiai dienai primena Business Insider. Bet kaip gi išties šis “stebuklingas” gėrimas veikia? Mitchell’as Moffit’as ir Gregory’is Brown’as pamėgino paaiškinti kofeino veikimo mechanizmą trumpame video.

Pirmiausia, ką vertėtų žinoti yra tai, kad dalis mūsų nuovargio yra susijusi su adenozino molekule. Tai organinis junginys gaminamas organizme visos dienos bėgyje.

Miego metu adenozino koncentracija mažėja, kas palengva skatina atsibusti, o dienos bėgyje, kai šios molekulės kiekis vėl ima didėti, mus apima mieguistumas.

Rytinės kavos puodelis gali šį procesą pakeisti. Kofeinas labai panašus į adenoziną, to dėka jis suveikia kaip pakaitalas, užimdamas teisėtą adenozino molekulių vietą smegenyse ir blokuodamas receptorius.

To pasekoje, nors adenozinas ir kaupiasi – nuovargio nebejaučiame, organizme esančios gyvybinės jėgos ir toliau trykšta visu pajėgumu. Tai pasireiškia kaip staiga atsiradęs jėgų antplūdis ar tiesiog “malonaus budrumo” jausmas.

molekules

Vėliau ar anksčiau šis poveikis pasibaigia, nes smegenys atspėja šį triuką, organizmas ima kurti naujus receptorius, o tai reiškia, kad panašiam poveikiui jau reikės vis daugiau ir daugiau kofeino.

Jei esant tokiai situacijai pamėgintume staiga nutraukti kavos gėrimą, labai tikėtina, kad tektų pajusti tam tikrus abstinencijos sindromo simptomus, kas pasireikštų didesniu nei įprasta nuovargiu, išsekimu, didesniu nei iki “pažinties” su kava diskomfortu.

Kita vertus, kofeinas ne tik blokuoja adenoziną. Jis gali padidinti ir adrenalino kiekį organizme, kas gali pasireikšti kaip dirbtinai pagerėjusi nuotaika, poveikis panašus į kokaino, tik kuklesnis.

 

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.