Kaip sėkmingiau išgyventi laikiną šeimos išsiskyrimą?

emigracijaVieno iš šeimos narių ar visos šeimos išvykimas gyventi į užsienį yra didelė permaina. Pokyčiai, su kuriais tenka susidurti, šeimai priėmus sprendimą laikinai gyventi atskirai (pvz., dėl migracija), paveikia ir vaikus, ir suaugusius šeimos narius. Ypatingai daug iššūkių ar net sunkumų išsiskyrimo laikotarpis gali sukelti tuo atveju, jei jam nėra tinkamai pasiruošiama. Kuomet šeima apsipranta su pokyčiu, iššūkių ar problemų gali kelti prastėjantys tarpusavio santykiai tiek tarp išvykusio vieno iš tėvų ir vaikų, tiek tarp atskirai gyvenančių tėvų.

 

Štai keletas svarbių patarimų, galinčių padėti sėkmingiau išgyventi laikino išsiskyrimo laikotarpį:

1. Kuo dažniau susitikti
Geriau susitikti trumpam, bet dažniau, nei ilgam, bet retai. Tai padeda išlaikyti artumo jausmą.

2. Sprendimus priimti visiems kartu
Priimant sprendimus, kurie palies visą šeimą, svarbu tartis visiems šeimos nariams, į sprendimų priėmimą įtraukiant ir vaikus.

3. Užtikrinti kuo mažiau pokyčių vienu metu
Šeimos išsiskyrimas – tai įvykis, kelianti stresą visiems šeimos nariams. Papildomi pokyčiai (mokyklos/gyvenamos vietos/darbo pakeitimas ir kt.) gali dar labiau padidinti jaučiamą įtampą, todėl geriau jų nedaryti vienu metu.

4. Kalbėtis apie jausmus
Natūralu, kad šeimos išsiskyrimo laikotarpiu kyla įvairių jausmų. Svarbu apie juos šnekėtis tiek vieniems su kitais, tiek, jei reikia, su kitais žmonėmis. Labai svarbu savo jausmais dalintis su vaikais ir klausi, kaip jie jaučiasi.

5. Nuolat bendrauti
Nuolatinis bendravimas – bene svarbiausia santykių per atstumą palaikymo sąlyga. Reikėtų sutarti patogų bendravimo laiką bei ieškoti kuo daugiau galimybių bendrauti (naudotis informacinėmis technologijomis ir pan.)

6. Kalbėtis apie kasdienius išgyvenimus
Palaikant kontaktą su šeima svarbu pasidalinti ne tik svarbiausiai faktais, bet pasakoti apie savo kasdienius įvykius ir išgyvenimus bei klausti šeimos narių, ką jie veikia kiekvieną dieną.

7. Konkrečiai aptarti, kas bus kitaip, nei buvo
Išvykstant (ar sugrįžtant) vienam (ar keliems) iš šeimos narių, naturalu, kad keičiasi atsakomybių pasiskirstymas. Svarbu konkrečiai aptarti, kas bus kitaip po pokyčio, nei buvo pries jį.

8. Leisti sau ir kitiems pasiilgti, liūdėti, pykti, nerimauti
Šie jausmai praneša, kad susiduriate su svarbiais įvykiais savo gyvenime, kad žmonės, kurie gyvena per atstumą yra jums svarbūs, taiga jausmus reiktų priimti kaip žinią, o ne neigti ir ignoruoti juos.

9. Sakyti vieni kitiems, kad mylite ir laukiate
Svarbu priminti šeimos nariams, kad jie yra mylimi, kad norite su jais kuo greičiau susitikti, net jei galvojate, kad jie tai žino ar tai atrodo savaime suprantama.

10. Atkreipti dėmesį į tai, kad šeimos susijungimas taip pat yra pokytis, prie kurio prisitaikyti gali reikėti laiko.

Parengė: psichologinio pagalbos centro “GEBU šeimoms” psichologės
www.gebu.lt

Psichologinės pagalbos centras “GEBU šeimoms” teikia profesionalią ir individualius poreikius atitinkančią psichologinę pagalbą šeimoms, kurių nariai gyvena per atstumą.

1 Response

  1. Lempa parašė:

    Bet mes beveik viska darome kalbame per Skype ir pasikalbam kaip mes jauciames.Bet ryte atsikelus pries einat i mokykla vistiek negali pamirsti kad mes esame toli nuo vienas kitu.Ir tiesiog griauziu save kol negryztu ir nepaskambinu tada palengveja ir vel tas pats.Tiesio nesuprantu kaip galima istverti tai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *