Kompiuteris vaikui – nauda ar žala?
Mūsų vaikai anksti susipažįsta su kompiuteriu. Jau koks trejų-ketverių metų mažylis mieliau maigo kompiuterio pelę nei žaidžia su mašinytėm ar kaladėlėm. Dažnai tėvams tai labai patogu – pasodinai vaiką prie kompiuterio, ir namuose keletą valandų būna ramu… Tačiau reikėtų nepamiršti, kad nekontroliuojama ši veikla gali neigiamai paveikti vaiko sveikatą.
Vaikams, praleidžiantiems daug laiko prie kompiuterio, atsiranda ne tik regos bet ir psichoneurologinių, kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų, gresia nutukimas. Todėl tėveliai turėtų prižiūrėti, kiek laiko vaikas naudojasi kompiuteriu ir užtikrinti, kad darbas juo būtų saugus.
Kompiuterinę darbo vietą namuose svarbu tinkamai įrengti. Patalpa, kurioje yra vienas kompiuteris, turi būti ne mažesnė nei 6 m2 ploto ir 24 m3 tūrio, nes kompiuterio ekrano skleidžiami spinduliai jonizuoja orą, daugėja sunkiųjų aerojonų ir mažėja lengvųjų aerojonų, maža erdvė greičiau užteršiama.
Be to, kompiuteris išskiria ozoną, kuris aplinkoje nėra pavojingas, tačiau uždaroje patalpoje sukelia tam tikrus cheminius pakitimus ašarų plėvelėje, dirginančius rageną. Dėl to patalpas būtina dažnai vėdinti. Puiku, jei kambaryje, kuriame pastatytas šis prietaisas, yra ne tik orlaidės, bet ir įrengta mechaninė ventiliacija. Ten, kur vaikas miega, kompiuterio neturėtų būti. Jei tokių galimybių nėra, bent porą valandų prieš miegą kompiuteriu reikėtų nesinaudoti ir gerai išvėdinti kambarį.
Kompiuterį patartina statyti kambaryje, kurio langai yra į šiaurę ar šiaurės rytus. Ant langų turėtų būti užuolaidos arba žaliuzės, saugančios nuo tiesioginių saulės spindulių. Darbo vietoje turi būti įrengtas šoninis apšvietimas iš kairės, vien lemputės palubėje neužtenka. Baldus geriau rinktis matinius – neatsiras akis varginančių atspindžių ir blyksnių.
Kokį pasirinkti stalą ir kėdę?
Kompiuteris labiau nei televizorius vargina centrinę nervų sistemą, nes pats vaikas atlieka tam tikras užduotis, mokosi, žaidžia. Greičiau pavargstama ir fiziškai, ypač jei darbo vieta neatitinka elementarių reikalavimų.
Labai svarbu, kaip ir ant ko vaikas sėdi. Jei darbo stalas ir kėdė jam nepritaikyti, gali vystytis kaulų ir raumenų sistemos ligos, iškrypti stuburas, atsiranda menčių ir pečių lanko asimetrija. Kadangi sėdint pilvas spaudžia krūtinės organus, gali pakisti širdies pakrypimo kampas, sutrikti plaučių darbas, blogiau pasisavinamas deguonis, o sėdint per arti ekrano vystosi lėtinis akių nuovargis, trumparegystė.
Stalas turėtų būti bent 70 centimetrų ilgio ir 50 centimetrų pločio. Geriausias atstumas nuo akių iki ekrano yra 60-70 centimetrų, o akių linija su ekrano plokštuma turi sudaryti 70-90 ° kampą. Tai apsaugos nuo kaklo raumenų ir slankstelių pokyčių.
Kėdė turi atitikti vaiko ūgį. Geriausiai pirkti tokią, kurios atlošo aukštį, linkį nugarai, alkūnramsčius galima reguliuoti. Patogiai sėdint nespaudžiami raumenys, kraujagyslės ir nervai, nesutrinka kraujotaka, vaikas nepavargsta ir, svarbiausia, išvengia kenksmingo poveikio sveikatai.
Būtina daryti pertraukas ir mankštą
Dirbant kompiuteriu mirksima mažiau nei 10 kartų per minutę, nors normalus skaičius yra 22 kartai per minutę. Darbas kompiuteriu nuvargina akis, ko pasėkoje gali išsivystyti trumparegystė. Taip pat yra pakenkiami drėgni kūno paviršiai – burna, akys, lūpos, liežuvis, nes jie yra organizmo savotiški laidininkai. Pajutus akyse „smėlio pojūtį” svarbu nutraukti darbą prie kompiuterio. Žinoma, geriau nelaukti, kol atsiras toks jausmas ir kas valandą, o mažiems vaikams ir dažniau, daryti 10-15 minučių pertraukas. Tuo metu svarbu leisti pailsėti organams, kurie labiausiai pavargsta: akims, rankų pirštams, riešui, nugarai. Tegu vaikai pakeičia veiklos pobūdį: išeina į lauką, pažaidžia, pasportuoja.
Galima atlikti keletą paprastų pratimų rankoms, kaklui: pasukti riešus, pakelti ir nuleisti rankas, pasukioti galvą. Akis patariama pailsinti žvilgsnį nuo ekrano nukreipiant į toliau esančius objektus, pavyzdžiui, į vaizdą už lango, medžius, dangų ar kieme žaidžiančius vaikus, tiesiog sufokusuokite savo akis į tolį. Tada atsipalaiduoja akies raumenys, sumažėja regos nusilpimo ir trumparegystės pavojus. Žinant, kad žalia spalva ramina akis, savo žvilgsnį nukreipkite į medžius, krūmus ar kitus augalus.
Dėl neigiamo poveikio centrinei nervų bei atramos judėjimo sistemoms ir akims reikėtų riboti laiką, kurį vaikas praleidžia prie kompiuterio. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikas prie kompiuterio turėtų praleisti ne ilgiau kaip 1 valandą, vyresniojo – 2 valandas per dieną. Neretai kompiuterio klaviatūrą spaudo ir darželinukas: piešia, žaidžia, rašo raideles. Tokiam kėdės nenupirksi, tinkamo akių nuotolio nuo ekrano neparinksi. Tad laikas prie kompiuterio turėtų būti dar trumpesnis.
Dar keli patarimai dirbant kompiuteriu
– Vaikui rekomenduojama dirbti kompiuteriu ne ilgiau kaip 2 valandas per dieną darant pertraukas kas dešimt arba dvidešimt minučių, priklausomai nuo amžiaus.
– Po darbo kompiuteriu rekomenduojama 2-3 valandas nežiūrėti televizijos laidų.
– Nedirbkite prie kompiuterio gripuodami.
– Jei jūs naudojate kontaktinius lęšius, dirbant kompiuteriu geriau būtų jas išsiimti ir naudotis akiniais.
Šaltinis: sam.lt