Man artimas žmogus serga depresija: niekur nestudijuoja, nieko neveikia, tik sėdi namie

depresijaKlausimas: Sveiki, man artimas žmogus serga depresija, jau gal 3 ar 4 metus. Neseniai ji baigė mokyklą, niekur nestudijuoja, nieko neveikia, tik sėdi namie. Turi ji tam tikrų pomėgių, bet jais užsiimti, kaip suprantu, jai stinga ir valios, ir fizinių jėgų. Viena vertus, ji supranta, kad jai depresija, labai daug tuo domisi, skaito daug literatūros, bet pasiūlius kreiptis į specialistus, kategoriškai atsisako. Sako, kad jai tai nepadės, kad ji nenori gert vaistų, ir kad ji turi pati atrasti būdą, kaip pagyti. Gal tai ir savotiškai gera idėja, nežinau, bet tuo tarpu ji negyvena savo gyvenimo, leidžia dienas veltui, ir yra našta mums visiems, nors ir negražiai tai skamba. Ar įmanoma, ir ar verta ją kaip nors įkalbėti kreiptis į specialistus? Ir kaip tai padaryti?
Dėkuoju už atsakymą.
Inesa.

Atsakymas: Labas, Inesa, ačiū už Jūsų laišką, manau, kad jame paliesta rimta tema, aktuali ne tik Jums. Dažnai išgirstame nuomonę, kad „aš pats galiu su savimi susitvarkyti”, „aš pasiskaičiau internete, man yra tas ir anas, radau patarimų, kaip jaustis geriau” ir pan. Šaunu jei tai padeda. Tačiau juk jei pakilo temperatūra, jei kažką skauda, jei pajuntame kažkokius fiziologinius simptomus, mes kreipiamės į gydytoją. Tokia pati nuostata turėtų būti ir į mūsų psichiką.

Jei Jūsų artimas žmogus blogai jaučiasi jau 3 – 4 metus , tikėtina, kad blogai jausis ir toliau. Kartais tas literatūros skaitymas ne padeda pasveikti, bet kaip tik „susargdina”, nes mes dažnai linkę priskirti sau daugiau simptomų nei yra. Iš kur žinote, kad tai depresija, jei nesikreipėte į specialistus, gal depresija yra tik išorinė būsena, kurią Jūs pastebite, o po ja slypi ir kitos problemos, kurios ir trukdo pačiai pasveikti, imtis darbų ir gyventi pilnavertį jauno suaugusiojo gyvenimą. Kuo ilgiau „užleidžiama” bet kokia liga/sutrikimas/bloga būsena, tuo sunkiau atsistatyti. „Pačiai atrasti būdą pagyti” gali ir nepavykti, kas tada??

Laikas mums visiems yra ribotas ir brangus, net ir viena konsultacija su specialistu gali duoti tiek informacijos apie tai, kas su ja vyksta, nei patys iš vis kada suprastume.

Žmogaus psichika yra labai sudėtinga, todėl tam ir egzistuoja tos srities specialistai. Juk nepuolame patys savęs operuoti, neatliekame rimtų tyrimų namuose pasiskaitę internete – kreipiamės į atitinkamus specialistus. Psichika, kaip bet kuri kita žmogaus vieta, gali turėti sutrikimų, ir su jais turi dirbti atitinkami specialistai. Kiekvienoje apylinkės poliklinikoje yra psichikos sveikatos centras, kur galima registruotis tiek pas psichiatrą, tiek pas psichologą.

Medicinos psichologė
Beatričė Liutikaitė

7 Responses

 1. R. parašė:

  atsakymas teisingas, bet stokoja konkretumo – t.y. lieka neatsakytas klausimas ‘Kaip tai padaryti’, kaip pasiekti susitarimą nueiti pas psichikos specialistus, kai tai reikalinga.

 2. m parašė:

  atrodytu klausimas lieka neskaitytas. gi zmogus raso jog nesikreis sergantysis pas gydytoja, o cia pamokslaujama apie gydytoju pliusus… nereiketu leisti tokiems „specialistams” atrasineti.

 3. E. parašė:

  Jei klausimo autorė pamatys mano komentarą, parašykit man: edita1986@yahoo.com Pati išgyvenusi panašią istoriją, gal galėsiu patarti.

 4. Sigita parašė:

  labai geras ir argumentuotas atsakymas, manau Inesa duos paskaityti ir šį atsakymą į jos rūpimą klausimą savo artimam žmogui kuriam, tikėkimės ir šie patarimai turės įtakos. O ką dar turėjo patarti ?? Tą patį ką rašo tose knygutėse, kaip padėti sau pačiam ? Juk yra aiškiai paminėta, kad niekas nesikeičia jau kelis metus…vadinasi tas metodas neveikia, belieka taisyklingai pateikti šį pasiūlymą ir tikiu, kad norui esant viskas pasikeis. Sėkmės

 5. H parašė:

  atrodytu klausimas lieka neskaitytas. gi zmogus raso jog nesikreis sergantysis pas gydytoja, o cia pamokslaujama apie gydytoju pliusus… nereiketu leisti tokiems “specialistams” atrasineti.- pilnai sutinku

 6. H parašė:

  pilnai sutinku – atrodytu klausimas lieka neskaitytas. gi zmogus raso jog nesikreis sergantysis pas gydytoja, o cia pamokslaujama apie gydytoju pliusus… nereiketu leisti tokiems “specialistams” atrasineti.

 7. amelija parašė:

  kazkas yra pasakes pries diagnozuodami sau depresija ar per zema saviverte apsizvalgykite ar jusu nesupa vieni idiotai…siaip tai visos visuomenes problema, savizudybes, depresija, lietuvoje jau atrodo nebara kitokiu zmoniu tik arba issisiepe iki ausu mulkiai, arba depresininkai, labai sunki psichologine atmosfera lietuvoje, labai slogu ten gyventi, yra isuktas baisus mechanizmas, kuris kazin ar sustabdomas, visa media persisunkusi tokia informacija, kuri nuzmogina, visa visuomene darosi iskreiptai nejautri, ezmogiska ir abejinga viskam…ypac provincijoje…bet, manau, neverta plestis, viskas ir taip visiem kuo puikiausiai suprantama…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *