Minčių skaitymo mašina atkuria matytų žmonių veidus
0 (0)

Smegenų skenerių pagalba mokslininkai sugebėjo perskaityti žmonių mintis: magnetinio rezonanso vaizduoklyje (MRV) buvo sėkmingai identifikuoti ir itin tiksliai rekonstruoti veidai, apie kuriuos tiriamieji tuo tarpu galvojo.

vaizdas

Mokslininkai teigia, kad šis „minčių skaitymo“ laimėjimas gali būti naudingas kriminalistikos srityje – liudytojai sukurtų fotorobotus, tiesiog galvojant apie nusikaltėlio veidą. Ateityje tai gali padėti sapnų rekonstravimo bei autizmo gydymo srityse.

Šis naujausias pasiekimas remiasi ankstesniais tyrimais, kurių metu skenuodami smegenis mokslininkai bandė nustatyti, ar žmonės žiūri į paplūdimio ar miesto vaizdus. Šį kartą naudodami duomenis iš MRV, Jeilio universiteto tyrėjai atkūrė tiksliausius kada nors tokiu būdu rekonstruotus veido bruožus. Iki šiol buvo pavykę atkurti tik labai išplaukusius reginius.

„Tai tam tikra minčių skaitymo forma“, – pakomentavo psichologijos ir neurobiologijos profesorius žurnalo „Neuroimage“ straipsnių autorius Marvin Chun.

Patobulinti MRV skeneriai jau seniai leido mokslininkams pagal gautus duomenis iš nuskaitytų smegenų nustatyti, kur asmuo lankėsi, pavyzdžiui, ar gamtoje, ar miesto centre. Nors jie galėjo išskirti, kokius objektus žmogus matė (pavyzdžiui, gyvūnus ar pastatus), tačiau nesugebėjo patikslinti, kokios rūšies tie daiktai ar gyviai buvo. Todėl vienas iš profesoriaus Chun studentų Alan S. Cowen nusprendė išsiaiškinti, ar įmanoma tiksliai rekonstruoti žmogaus veidą, remiantis smegenų veiklos modeliu.

Komandos teigimu ši užduotis buvo nelengva, nes veidai yra dar panašesni vienas į kitą negu pastatai. Be to, žmogaus veido bruožus mes suvokiame daug detaliau negu kitus dalykus aplink, todėl už jo apdorojimą yra atsakingos didelės smegenų sritys, kurias reikia įtraukti į tyrimą.

Komanda šešiems dalyviams parodė 300 skirtingų veidų, kol skenavo jų smegenis su MRV įrenginiu. Iš gautų duomenų, kaip smegenys sureagavo į atskirus veidus, mokslininkai suformavo statistinę biblioteką ir jos dėka atkūrė matytus vaizdus.

Cowen patikino, kad veido rekonstrukcijų tikslumas dar padidės su laiku ir jo įsivaizdavimu ši tyrimo priemonė galės būti naudojama, pavyzdžiui, autistų vaikų reakcijos į veidus nustatymui.

„Šis būdas – tai ne tik naujas ir perspektyvus požiūris į veido suvokimo tyrimus, bet ir „atsijungusios“ vaizduotės patirties (už kurią daugiausia atsakinga smegenų žievė), įskaitant sapnų bei prisiminimų rekonstrukcijos pagrindas“, – teigia Marvin Chun.

Šaltinis: dailymail.co.uk

logo

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.