fbpx

Pakitęs neuronų aktyvumas – šizofrenijos priežastis?
0 (0)

Psichikos ligos pačios paslaptingiausios – nors mokslininkai užfiksuoja genetinius pokyčius, taip pat pokyčius įvairiuose smegenų centruose ir jų aktyvumo lygį, tikslios šių ligų priežastys vis tiek nėra žinomos.

Man Afraid of His Shadow --- Image by © Sven Hagolani/Corbis

Foto © Sven Hagolani/Corbis

Tačiau mokslininkai nenuleidžia rankų ir dirba, siekdami tas priežastis atrasti, toliau. Kartais išgirstame naujienų apie galimas tikrąsias depresijos, bipolinio afektinio sutrikimo ar valgymo sutrikimų priežastis. Šį kartą išmušė šizofrenijos valanda.

Sergantis šizofrenija žmogus praranda galimybę interpretuoti realybę „normaliu“, „įprastiniu“ būdu. Jis kenčia nuo deliuzijų, haliucinacijų, chaotiško mąstymo, sutrikusios elgsenos.

Tam, kad paaiškintų šios sunkios psichikos ligos priežastis, Duke universiteto (JAV) mokslininkai peržiūrėjo tris iš pažiūros nesusijusias teorijas, kilusias iš sergančiųjų smegenų „netaisyklingumo“.

Nors šizofreniją lydi įvairūs genetiniai pokyčiai, juos turintis žmogus gali susirgti, o gali ir nesusirgti šizofrenija. Tad tyrinėti paimtas tik vienas specifinis genas. Genas, reguliuojantis sinapsių formavimąsi. O pačios sinapsės – it kokios gijos tarp neuronų. Šis specifinis genas susijęs ne tik su šizofrenija, bet ir su keliomis kitomis psichikos ligomis.

Ką mokslininkai atliko? Jie „ištrynė“ šį geną ir pažiūrėjo, kas įvyks.

Tyrimas atliktas su laboratorijos gyvūnėliais, specifinį geną pašalinant iš jų organizmo. Tai atlikus, gyvūnėliai netrukus pradėjo elgtis chaotiškai, „šizofreniškai“, o simptomai ilgainiui tik blogėjo (taip esti ir sergančiam žmogui). Visa tai leido sujungti tris iki šiol svarstytas teorijas apie šizofrenijos priežastis. Pirmoji jų susijusi su neuronų dendritais ir specifinėmis dendritų dalimis, kurių ir sumažėjo pelytėms pašalinus specifinį geną. Antra teorija byloja apie tai, kad smegenų priekinėje srityje esantys neuronai suaktyvėja. Ir išties smegenų aktyvumas šioje srityje, pašalinus minėtą geną, tapo per didelis.

Ir trečia, ištirta dopamino hipotezė, teigianti, kad dopamino kiekio padidėjimas centrinėje nervų sistemoje yra glaudžiai susijęs su šizofrenija. Ir išties dopamino aktyvumas taip pat padidėjo.

Taigi trys iki šiol svarstytos priežastys sueina į vieną pamatinę priežastį, kur ir gali slypėti šizofrenijos paslaptis.

Šaltinis:
Kim IH, Rossi MA, Arval DK, et al. Spine pruning drives antipsychotic-sensitive locomotion via circuit control of striatal dopamine. Nature Neuroscience. 2015.

Parengė: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.