Prisilietimai kūdikystėje mus paverčia tuo, kuo esame užaugę

„Susijunkite su savo vaiku lyg širdis su širdimi. Lieskite juos savo rankomis, savo akimis ir savo širdimi…“, – sako Vimala McClure, Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos įkūrėja. Vienintelė šios asociacijos atstovė Lietuvoje Inga Ciesiūnė tikina, kad motinos prisilietimo galia begalinė. Masažo instruktorė pasakoja apie asmeninę patirtį masažuojant savo mažylius, vieninteles Lietuvoje kūdikių masažo pamokėles – kursus mamoms ir jų mažiesiems bei neįkainojamą masažo naudą kūdikiams ir sergančiosioms pogimdyvine depresija.

Pamokėlė-2

Naudojant švelnią stimuliaciją kartu su verbaline komunikacija mamos su kūdikiais dalinasi nuostabia patirtimi. Tomo Prėkšos nuotr.

Kūdikiai masažuojami nuo seniausių laikų

„Kūdikiai buvo masažuojami visais laikais įvairiose kultūrose visame pasaulyje tam, kad išvengtų ligų, tačiau tai buvo nedovanotinai pamiršta Vakarų kultūrose, ypač pokario metais“, – sako I. Ciesiūnė, Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos atstovė Lietuvoje. Kūdikių masažo specialistė pasakoja, kad apie kūdikių masažą „priminė“ amerikietė Vimala McClure, kuri būdama studente 1970-aisiais dirbo vargingiausiose Indijos vietovėse.

Vietos moterys masažuodavo savo mažylius ir tai buvo jų rutinos dalis, o teigiami prisilietimai mažyliams suteikdavo galimybę jaustis saugesniems ir mylimiems. Tai pati V. McClure įvertino tapusi motina ir su grupe bendraminčių 1981-aisiais įsteigė Tarptautinę kūdikių masažo asociaciją.

Pati patyrė naudą

„Apie kūdikių masažą sužinojau 2009-aisiais, kai gimė pirmasis sūnus, o man teko susidurti su įvairiais motinystės iššūkiais: sūnų kamavo pilvuko diegliai, jis buvo įsitempęs, sunkiai užmigdavo ir miegodavo labai trumpai“, – apie susidomėjimo kūdikių masažu priežastį pasakoja I. Ciesiūnė.

Moteris teigia, kad pradėjusi masažuoti mažylį labai greitai pastebėjo teigiamą poveikį: berniukas tapo ramesnis, mažiau įsitempęs, o pavargęs lengvai užmigdavo. „Masažas pakeitė mūsų kasdienybę, pagerino tarpusavio supratimą, o svarbiausia – jo ramus miegelis leido man iš tikrųjų mėgautis motinyste“, – dalinasi I. Ciesiūnė.

Inga-Ciesiūnė

I. Ciesiūnė tiki, kad kartais užtenka tiesiog prisiglausti prie mažylio ir jis iškart atsipalaiduos ir bus laimingas. Asmeninio archyvo nuotr.

Prisilietimo galia

Įgytas Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos sertifikatas I.Ciesiūnei suteikia galimybę mokyti mamytes pačioms masažuoti savo vaikučius. I. Ciesiūnė pabrėžia, kad kūdikių masažas – tai ne gydymas ir ne kūdikių terapija.

„Mes aukštiname puoselėjamą artimą prisilietimą. Filosofai ir mokslininkai, tokie kaip D. Winnicot ar J. Bowly, pripažino, jog būdami kūdikiai mes pasąmonėje užfiksuojame pirmąsias savo patirtis ir jausmus. Ši ankstyvoji atmintis tampa pagrindu to, kaip mes elgiamės užaugę“, – tikina masažo instruktorė.

Dviejų vaikų mama teigia, kad naujagimiui būdinga sudėtinga prieraišumo sistema. Pašalinti nerimą ir suteikti saugumo jausmą gali tik pats artimiausias žmogus – mama, taigi kūdikis nuolat ieško būdų išlaikyti ją šalia savęs.

„Smagiai ir kokybiškai leisdamos laiką su mažyliais mamos augina jų pasitikėjimą savimi, mama ir aplinka. Per akių kontaktą, kvapą, balsą, prisilietimą, sūpavimą ir tiesiog glaudimą kuriame saugaus prieraišumo jausmą, kuris gali motiną ir vaiką išlaikyti artimus ne tik kūdikystėje, vaikystėje, bet ir kur kas ilgiau“, – tikina I. Ciesiūnė.

Mamos rankos daro stebuklus

Masažo instruktorė sako, kad mamos rankos gali padaryti stebuklus. „Jos gali ne tik nuraminti pilvuko diegliukus, pagerinti raumenukų tonusą ar atpalaiduoti juos įsitempusius, kartais užtenka tiesiog prisiglausti prie mažylio ir jis iškart atsipalaiduos ir bus laimingas“, – nuoširdžiai tiki I.Ciesiūnė.

„Stimuliuojantis augimą prisilietimas turi ilgalaikius privalumus ir gali turėti įtaką tam, kaip mes mąstome, kaip bendraujame su aplinkiniais ir svarbiausia – kaip mes vertiname patys save“, – sako ji.

Naudojant švelnią stimuliaciją kartu su verbaline komunikacija mamos su kūdikiais dalinasi nuostabia patirtimi. „Kai švelniai liečiame, masažuojame mažylio kojytes ir žiūrėdami jam į akis sakome, kad masažuojame kojytes, vaikas pradeda suvokti, kas ta kojytė yra. Tai padeda geriau vystytis kūdikio kalbai“, – teigia I. Ciesiūnė.

Nauda mažyliui

Pasak masažo instruktorės, masažas veikia mažylį keturiais skirtingais būdais: sąveika, palengvinimu, pagalba, stimuliacija. „Sąveika tarp mažylio ir mamytės padedakurti artimą ryšį, verbalinį ir neverbalinį bendravimą, net skatina meilę ir toleranciją“, – pasakoja I. Ciesiūnė.

Masažo metu mama mažyliui skiria nedalomą dėmesį, ko dažnai nepavyksta padaryti net žindant. Masažuojant dvi akys ir dvi rankos skiriamos tik kūdikiui, pakanka vos keleto ar keliolikos minučių per dieną, kad mažylio prieraišumo poreikis būtų patenkintas.

Kūdikių masažas gali padėti esant pilvuko diegliams, vidurių užkietėjimui, augimo ir dantukų dygimo skausmams,  jautrumui prisilietus, esant miego sutrikimams. Taip pat masažasnormalizuoja raumenų tonusą, gerina lankstumą, vysto gebėjimą nusiraminti vieniems, mažina streso lygį beididina mokėjimą atsipalaiduoti.

„Mažylių masažas stimuliuoja hormoninės, kvėpavimo bei imuninės sistemos, kalbos, raumenų vystymąsi, proto ir kūno suvokimą“, – priduria I.Ciesiūnė.

SONY DSC

Mamos rankos gali padaryti stebuklus. Ingos Ciesiūnės nuotr.

Skirtingų kultūrų masažo sintezė

Masažo instruktorė pasakoja, kad užsiėmimų metu mamytės pačios masažuoja savo kūdikį vadovaujantis specialia masažo rutina, kurioje susijungia indiško, švediško masažo judesiai, refleksologijos technika ir yra šiek tiek švelnių jogos judesių.

Užsiėmimuose tik mama arba tėtis masažuoja kūdikį, kadangi kūdikių masažas yra labai intymi artimo ryšio patirtis su kūdikiu, todėl Tarptautinė kūdikių masažo asociacija ir rekomenduoja, kad ja su kūdikiu dalintųsi tik patys artimiausieji.

„Kai mažylis neramus tėvams atliekant vieną ar kitą masažo judesį, kai tėveliai tik mokosi, kaip teisingai jį atlikti, dažnai išgirstu: štai, padarykite tą judesį jūs. Bet aš atsakau, kad tai turi padaryti patys tėvai. Tokia yra mano dėstomo mažylių masažo esmė“, – pasakoja I. Ciesiūnė.

Tinkamiausias amžius pradėti lankyti užsiėmimus yra 6-8 savaičių kūdikiai arba iki tol, kol jie pradeda šliaužti, o tai individualu kiekvienam mažyliui.

Šalina pogimdyvinę depresiją

Kūdikių masažo užsiėmimuose mokinamasi ne tik masažo judesių, tačiau suteikiama ir puiki galimybė mamoms pabendrauti, pakeisti aplinką.

„Be ypatingos naudos kūdikiui, šis masažas taip pat labai teigiamai veikia ir mamytes, kadangi mažina streso hormonų kiekį, didina atsipalaidavimą, suteikia geresnio miego galimybę, stimuliuoja laktaciją ir mažina pogimdyvinę depresiją“, – apie masažo privalumus mamytėms pasakoja I. Ciesiūnė. Kūdikio masažo nauda pogimdyvine depresija sergančioms mamoms yra įrodyta tyrimais.

„Nieko tokio, jei po vaikelio gimimo nesijaučiate pakylėta, taip jaustis yra visiškai normalu. Atėję į pamokėles galite sutikti bendraminčių su panašiomis bėdomis kaip ir jūs. Kūdikių masažas yra svarbiausia veikla užsiėmimų metu, tačiau po to vaikiukai dažnai užmiega ir ateina mamų laikas“, – apie malonų dėmesį, skiriamą mamoms kūdikių masažo užsiėmimų metu, pasakoja I. Ciesiūnė.

Taip pat masažo ekspertė pabrėžia, kad masažuojant savo kūdikį mamos kūne išsiskiria hormonas oksitocinas, žinomas kaip meilės hormonas, galintis pagerinti savijautą ir nuotaiką, o tai itin svarbu auginant mažylį.

Akvilė Vitkauskaitė
Šaltinis: vlmedicina.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *