Seminaras: Dėmesingumu grįstas streso valdymas
Atrask gyvenimo džiaugsmą iš naujo – ateik į 8 savaičių (10 grupinių užsiėmimų ciklą) „Dėmesingumu grįstas streso valdymas“
2014 metų balandžio 15 d. – birželio 17 d. Vilniuje
Užsiėmimus ves Lietuvos sveikatos mokslų universiteto elgesio medicinos instituto mokslo darbuotojas, gydytojas psichoterapeutas, med. dr. Julius Neverauskas ir psichologė, kognityvinės ir elgesio terapijos bei dėmesingumu grįsto streso valdymo specialistė Giedrė Žalytė.
Ar šie užsiėmimai gali man būti naudingi?
Taip, jeigu dažniau negu norėtųsi vargina stresas ir jo „palydovai“ – nerimas, panikos priepuoliai, įtampa, įtampos sukelti skausmai, miego sutrikimai, nuovargis, pablogėjusi atmintis, „paskendimas mintyse“, nepasitenkinimas, liūdesys ar jausmas, kad gyvenimas tarsi eina pro šalį. Kartais žmonės taip pat apsisprendžia lankyti šį kursą, nors nepatiria didesnio streso ar jo varginančių padarinių. Jų tikslas būna geriau pažinti save, sąmoningiau valdyti dėmesį, lavinti kūrybingumą bei dar labiau pagerinti savo gyvenimo kokybę.
Kaip didesnis dėmesingumas gali mažinti stresą?
Dėmesingumas ir stresas yra atvirkščiai susiję dalykai, t.y. kuo didesnį stresą patiriame, tuo sunkiau sukaupti dėmesį. Taip yra todėl, kad tos smegenų sritys, kurių padedami valdome dėmesį, konkuruoja su nerimą produkuojančiomis smegenų sritimis. Tad kuo daugiau patiriame nerimo ir streso, tuo sunkiau tampa susikaupiame ties tuo, ką darome, mintys bėgioja į praeitį ar ateitį, tampame išsiblaškę, užmaršesni ir pan. Šiuo atveju nėra svarbu, kokia mūsų patiriamo streso priežastis – ar ji „didelė“ ar „maža“, ar nerimą mums kelia nesutarimai su artimais žmonėmis, ar sunkumai darbe, ar nepasitenkinimas savimi, sveikatos problemos, ar dar kitos priežastys. Kai specialiai sukurtais pratimas atkuriamas gebėjimas sukaupti ir išlaikyti dėmesį, stresas mažėja automatiškai (mat „įdarbinus“ tas smegenų sritis, kurios būtinos dėmesiui išlaikyti, automatiškai slopinamos tos sritys, kurios produkuoja nerimą bei stresą). Be to, gana dažnai ne tik sumažėja streso lygis ir pagerėja savijauta, bet ir atrandami nauji, anksčiau nepastebėti patiriamų problemų sprendimo būdai, kuriuos trukdė įžvelgti nuolatinis skubėjimas, nerimavimas bei perdėti apmąstymai.
Kaip vyksta užsiėmimai ir kas juose dalyvauja?
Užsiėmimai vyks grupėje, kurioje numatoma apie 20-25 dalyvių. Grupė yra uždara, t.y. po pirmojo užsiėmimo nauji žmonės nebepriimami. Dalyvaujančiųjų amžius labai įvairus – ankstesnėse grupėse jauniausiems dalyviams buvo apie 20 metų, vyriausiai – 70 metų. Į grupes susirenka įvairių specialybių bei įvairią gyvenimo patirtį turinčių žmonių, apsisprendusių paskirti laiko ir pastangų tam, kad pagerintų savo savijautą ir gyvenimą.
Kas vyksta užsiėmimų metu?
Šie užsiėmimai yra pirmiausia orientuoti į praktinių įgūdžių įgijimą, todėl teorinėms žinioms skiriame gana nedaug laiko, tačiau suteikiame visą reikiamą informaciją, būtiną suprasti, kaip mus veikia stresas, bei tinkamai atlikti dėmesio lavinimo pratimus. Daugiausiai laiko skiriame atlikti patiems pratimams ir aptarti jų metu įgytai patirčiai. Visų pratimų esmė – intensyvios dėmesingumo pratybos. Pratimų metu objektas, į kurį mokomės sutelkti dėmesį, dažniausiai būna paprastas – iš pradžių mokomės dėmesingai stebėti savo kvėpavimą, kūno pojūčius, sutelkti dėmesį į skonio, regos ir klausos pojūčius. Įgavę šiek tiek įgūdžių vėliau mokomės tarsi truputį iš šalies stebėti ir savo patiriamas emocijas bei kylančias mintis, taip įgydami gebėjimą geriau jas valdyti. Taip pat daug dėmesio skiriama realybės matymui ir įsisąmoninimui, be iškraipymų ir mąstymo klaidų. Atskiri pratimai paprastai trunka nuo 10 iki 30 minučių. Vėliau aptariame pratimo metu įgytą patirtį, kilusius klausimus. Vienas mokymo užsiėmimas trunka 3 val. 15 min. su trumpa pertrauka. Vienas iš užsiėmimų vyks šeštadienį (birželio 7 dieną) nuo 10 iki 17 valandos.
Ar ši metodika tikrai pagrįsta ir efektyvi?
Šią 8 savaičių programą prieš 34 metus pradėjo taikyti JAV Masačiusetso universiteto specialistai, ir per keletą dešimtmečių dėl gerų rezultatų ji išplito visame pasaulyje. Angliškai ji vadinama Mindfulness-Based Stress Reduction, arba MBSR (įvedus viena iš šių raktažodžių į Google, galima rasti daug įvairios informacijos). Šios programos efektyvumas mažinant stresą patvirtintas daugybe mokslinių tyrimų, užsiėmimai vedami tiek valstybinėse, tiek privačiose gydymo įstaigose įvairiose pasaulio šalyse. Programą savo poreikiams taip pat yra pritaikiusios tokios institucijos kaip JAV kariuomenė, įvairios verslo kompanijos, kaip korporacija „Google“ ir kt.
Kaip keičiasi dalyvių savijauta?
Dauguma dalyvių pastebi, kad tampa ramesni, labiau atsipalaidavę, juos mažiau trikdo patiriamos problemos bei sunkumai, tampa lengviau susikaupti, valdyti savo laiką, atskirti, kas svarbiausia, efektyviai dirbti. Neretai pagerėja miegas, santykiai su aplinkiniais, sumažėja įtampos tipo skausmai, mažėja poreikis slopinti stresą žalingais būdais – persivalgant, rūkant ar vartojant alkoholį, pagerėja atmintis, išauga kūrybingumas. Taip pat moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonės, patiriantys mažiau streso, turi stipresnę imuninę sistemą ir mažiau serga.
Ar reikės praktikuotis savarankiškai?
Taip, kasdieniai namų darbai yra labai svarbi šio kurso dalis, jeigu norime iš tiesų pasiekti pastebimų rezultatų. Dalyviams duodame visų pagrindinių pratimų, kurių mokome grupinių užsiėmimų metu, garso įrašus. Klausydamiesi jų dalyviai atlieka pratybas namuose. Namų darbams atlikti kasdien reikia nuo 30 iki 50 min.
Kaip vyksta priėmimas į mokomąją grupę?
Prieš prasidedant grupiniams užsiėmimams visi besidominantys ir norintys lankyti užsiėmimus kviečiami į įvadinį 3 val. trukmės seminarą (seminaro kaina 69 Lt), kurią ves med. dr. Julius Neverauskas ir psichologė Giedrė Žalytė. Įvadinio seminaro metu bus suteikiama visa informacija apie dėmesingo įsisąmoninimo praktikų veikimo mechanizmą, metodikas, turinį ir galimybes. Įvadinio užsiėmimo metu taip pat aptariama, kiek ir kaip kursas gali padėti pasiekti norimus tikslus asmeniškai. Jeigu paaiškėja, kad kursas dėl kokių nors priežasčių netinka, Jūs dar nesate įsipareigojęs lankyti seminarą. Tokiu atveju pinigai už paskaitą negražinami, tačiau daugiau mokėti nebereikia. Kitais atvejais įvadinio užsiėmimo kaina įeina į bendrą kurso kainą. Jeigu po šio užsiėmimo dalyvis apsisprendžia mokymus lankyti, jo paprašoma per keletą dienų įmokėti pusę arba visą likusią kurso kainą. Tokiu būdu dalyviui garantuojama vieta grupėje.
Kur ir kada vyks užsiėmimai bei kokia jų kaina?
Grupiniai užsiėmimai vyks “Grata“ viešbutyje (Vytenio g. 9, Vilniuje). Įvadinis užsiėmimas vyks balandžio 15 d. nuo 18 iki 21 val. Pagrindinį užsiėmimų ciklą pradėsime balandžio 22 d., o baigsime birželio 17 d. Užsiėmimai vyks antradieniais nuo 17.45 iki 21 val. Vienas specialus visos dienos užsiėmimas numatomas birželio 7 d., šeštadienį. Viso kurso (10 užsiėmimų) kaina – 499 Lt.
Kur kreiptis, jeigu noriu užsiregistruoti arba gauti papildomos informacijos?
Dėl informacijos ir registracijos prašome kreiptis el. paštu vilnius@jaunatvesnamai.lt arba tel. 8 657 58 144.
Daugiau informacijos: jaunatvesnamai.lt