Turiu aerofobiją, bet mamai nelabai įdomu

aerofobijaKlausimas:

Laba diena, turiu problemą. Aš turiu aerofobiją. Labai bijau skristi lėktuvu. Lėktuvu skridau jau 10 kartų. Artimiausias skrydis gali būti spalio 5, tačiau gali tekti skristi vienai. Bijau panikos priepolio. Man 17 metų. Mano šeima nesupranta mano baimės ir nepadeda, aš jiems atvirai nepasipasakoju. Manau man reikėtų rimtesnės pagalbos. Pakylant jaučiuosi ypač blogai, pradeda svaigti galva, būna bloga, tačiau nebuvau apalpusi. Skrendant trūksta oro, daužosi širdis, visada yra noras išeiti, pabėgti, kyla baimė dėl bejėgiškumo, padėties nevaldymo, tai, kad lėktuvas esant bėdai nenusileis, nepasitikėjimas, nesaugumo jausmas. O gal turiu kokią sveikatos problemą, kad būna taip bloga pakilti? Baime atsirado po pirmojo skrydžio, kai lėktuvas pakilo staiga ir visą laiką kratė. Savo baimės lėktuve stengiuosi nerodyti,tiesiog sėdžiu ir vartau žurnalą… Savo mamai ar sesei apie tas baimes nesakau, tiesiog sakau, kad bijau. Jos sako, kad išgersiu vaistų ir praeis, bet tie vaistai – valerijonas. Vienintelis raminantis lėktuve dalykas – muzika, bet dabar ausinės sulūžo, mama neduoda pinigų ausinėms, tektų skristi visiškai vienai, pati nedirbu. Mano mamai nelabai įdomu, kaip aš jaučiuosi ir kokių problemų turiu, ji išvis tik nori, kad aš negyvenčiau su ja ir likusi mėnesį praleisčiau be jos. Nežinau kur kreiptis? Galvojau važiuoti autobusu, bet yra žymiai brangiau. Pinigus skirtus autobusui į Prancūziją galėčiau išleisti apsipirkinėdama, bet gal ramesnė kelione būtų kur kas vertingesnė už keletą rūbų? Bandau viena kovoti su savo baime, skridau daug kartų, bet panika ir blogas jausmas pakylant dažnai pasitaiko, norėčiau išspręsti šią problemą, bet kaip galėčiau? Aš suprantu, kad tai yra tikrai negerai, kad aš pati kalta, dėl tokių dalykų.

Janina (vardas pakeistas)

Atsakymas:

Labas, Janina,

Perskaičiau Tavo laišką ir supratau, kad Tave kankina baimė skristi lėktuvu. Artimiausias skrydis bus spalio 5 d., tad tikiuosi, kad atsakymas Tau padės ateityje įveikti savo baimę.

Skrendant lėktuvu Tave apima panika, baimė, įvairūs neigiami fiziniai pojūčiai. Svarstei, ką daryti, pirkti brangesnius bilietus autobusu ir jaustis ramiai ar visgi skristi lėktuvu bijant. Jauteisi pasimetusi ir prašei pagalbos padėti apsispręsti ir įveikti savo baimę. Klausei, ar turi kokių sveikatos problemų, nes bijai skristi; kaip įveikti baimę ir paniką; kur kreiptis pagalbos.

Janina, Tu rašai, kad nerūpi savo mamai ir jai nepasakoji apie savo jausmus ir išgyvenimus. Šeima yra artimiausi žmonės, kurie labiausiai pasirengę padėti. Jei Tu neatsiversi mamai (ar kitam šeimos nariui), tai jie negalės Tau padėti, nesupras Tavo išgyvenimų. Jei, visgi, nerandi bendros kalbos su savo šeimos nariais, bet vis tiek nori pasidalinti savo problemomis ir rasti išeitį, siūlau kreiptis į savo mokyklos psichologą. Tai žmogus, kuris Tave išklausys ir padės atrasti problemos sprendimo būdą.

Fobija yra apibūdinama kaip stipri ir nepagrįsta daiktų, žmonių, įvykių ar situacijų baimė. Šiuo atveju, Tu bijai skristi. Įvairūs fiziologiniai procesai suintensyvėja, kai patenki į situaciją, kurios bijai – tai padažnėjęs širdies plakimas, galvos svaigulys, pykinimas, prakaitavimas ir kt. Taigi, fobija sukelia šiuos intensyvius fizinius procesus, o ne atvirkščiai.

Prieš skrydį paskaityk internete apie savo baimę, apie jos sukeliamus simptomus. Sužinojusi daugiau apie skrydžių baimę, galėsi ją lengviau kontroliuoti, nes žinosi, ko laukti ir jausiesi stipresnė žinodama, kad ne Tu viena bijai skristi. Sekantį kartą, skrendant lėktuvu gali pasiimti daiktų, kurie Tave nuramina – žurnalai, knyga, muzika, filmai, piešimas. Jie padės nukreipti mintis. Rekomenduoju nesusitelkti į išgyvenamus jausmus, fizinius pojūčius. Tuo momentu, užsimerk ir įsivaizduok save vietoje, kurioje jautiesi rami ir saugi. Įsivaizduok, kokie jausmai aplankytų toje vietoje, ką Tu norėtum ten veikti. Tai tokie yra būdai padėti sau „čia ir dabar”, tačiau norint visiškai įveikti savo baimę, reikalinga psichologo ar psichoterapeuto pagalba.

Stiprybės,
Psichologė Gabrielė Vilkaitė
gabriele.vilkaite@gmail.com

3 Responses

  1. Lina parašė:

    Padėtų tapingo technika

  2. Darius parašė:

    Gal jeigu visai šeimai pasakius garsiai apie savo baimę kas nors pasikeistu.

  3. Kelionė į parašė:

    Dažnai renkuosi keliauti su keleivių pervežimo kompanija, kadangi turiu panišką skrydžio baimę, be to,nerimą kelia oro uostuose pasimetęs bagažas, ko nepatirsime keliaudami mikriukais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *