Kaip suaugusiems elgtis, kilus panikai krizinėse situacijose?
5 (1)

Neseniai išplito grasinantys pranešimai apie ugdymo įstaigose neva padėtus sprogmenis, kilo panika. Panašiose menamose ar tikrose krizinėse situacijose yra svarbu, pirmiausia, nusiraminti patiems suaugusiems bei vengti užkrėsti savo nerimu vaikus. Paramos vaikams centro psichologai rekomenduoja, kaip reikėtų elgtis suaugusiems.

1. Išlikite, kiek įmanoma ramesni ir susikaupę. Prieš nusprendžiant ko nors imtis, svarbu fiziškai sustoti kelioms minutėms, įkvėpti oro, surikiuoti savo mintis, kiek įmanoma nuraminti jausmus ir tik tada imtis veiksmų, jeigu jie tikrai reikalingi.

2. Kaip nuraminti vaikus ir paauglius? Vaikai ir paaugliai šioje situacijoje gali būti sunerimę, išsigandę, pasimetę, bet kartu ir susidomėję, smalsūs, susikaupę, todėl svarbu neišgąsdinti jų dar labiau. Vaikams galima pasakyti: „Taip, darželis ar mokykla gavo grasinimų dėl galimų sprogmenų padėjimo, bet suaugusieji žinojo, kaip elgtis tokioje situacijoje, kad visi išliktume saugūs“.

3. Priminkite vaikams ir sau, kad Lietuvoje [ar kažkur kitur] yra daug žmonių [profesionalų], kurie rūpinasi mūsų saugumu: „Patikimi ir rūpestingi policijos pareigūnai bei kitos institucijos padeda suvaldyti situaciją“. Svarbu vaikams ir paaugliams gražinti saugumo jausmą, tikėjimą, kad gėris laimi prieš blogį, nes gėriu rūpinasi daugiau patikimų ir draugiškų žmonių.

4. Jeigu vaikas ar paauglys dalyvavo evakuacijos veiksmuose, pagirkite, kad tinkamai reagavo: laikėsi taisyklių, girdėjo mokytojus, bendradarbiavo. Nepaisant to, jog galėjo būti neramu, stengėsi išlikti susikaupęs. Tokiu būdu parodysime vaikams, kad esant krizinėms situacijoms, jie turi gebėjimų ir žinių reaguoti. Ir taip sumažinsime jų bejėgiškumo jausmą.

5. Pasistenkite grįžti į įprastą rutiną. Susiplanuokite ramesnį vakarą, daugiau laiko praleiskite su vaikais. Jeigu jiems norisi pasikalbėti ar kyla klausimų apie šios dienos įvykius, atsakykite kuo ramiau, aiškiau ir jiems suprantama kalba.

6. Pasitarkite su vietos psichologais arba specialistais telefonu, internete. Pavyzdžiui, Paramos vaikams centro psichologais „Tėvų linijoje“. Nemokamas numeris – 800 900 12. Konsultacijos teikiamos darbo dienomis 9.00-13.00 ir 17.00-21.00 val.

Apie Paramos vaikams centrą. Nevyriausybinė organizacija „Paramos vaikams centras“ nuo 1995 m. teikia psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą šeimoms ir vaikams, išgyvenantiems psichologinius sunkumus, o specialistams – metodinę pagalbą. Vykdomos programos: „Big Brothers Big Sisters“, „Antras žingsnis“, „Vaikystė be smurto“, „Pozityvi tėvystė“, „Tėvų linija“.

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Exit mobile version