fbpx

Ar sergate depresija, parodyti greitai galės net jūsų išmanusis telefonas
0 (0)

samsung-793043_640

FirmBee / Pixabay

Tikriausiai niekam jau nebe naujiena, kad išmanieji telefonai pakankamai tiksliai gali sekti mitybos įpročius, sportavimo ar miego režimą ir kontroliuoti jūsų svorį ar suvartojamo vandens kiekį. Vis dėlto mokslininkai tikina, kad šie išmanieji daikčiukai gali nustatyti ir tai, ar sergate depresija. Tiksliau, tai padaryti galėtų viena išmanioji, tačiau kol kas dar tik bandoma programėlė „Purple Robot“, praneša cnn.com.

Šią programėlę sukūrę Čikagos mokslininkai nedidelės apimties tyrimo metu sekė 28 suaugusiųjų išmaniųjų telefonų naudojimo įpročius ir juose įtaisytų navigacinių sistemų rodmenis. Galiausiai mokslininkai pateikė išvadą, kad kuo daugiau naudojatės savo išmaniuoju telefonu ir kuo mažiau įvairių vietų aplankote, tuo ir depresijos rizika kyla didesnė.

Tyrimą atlikę mokslininkai respondentams visų pirma davė užpildyti standartizuotą klausimyną, kuris turėjo padėti nustatyti pirminius depresijos simptomus. Paaiškėjo, kad pusė iš 28 tyrimo dalyvių turėjo depresijai būdingų požymių, o kita pusė jų neturėjo visai.

Gautus atsakymus mokslininkai lygino su tyrimo dalyvių išmaniųjų telefonų duomenimis. Per dviejų savaičių laikotarpį mokslininkai sekė tyrimo dalyvių susirašinėjimus trumposiomis žinutėmis, įvairių mobiliųjų programėlių naudojimą ir navigacijos rodmenis. Per šias dvi savaites mokslininkai taip pat kasdien prašydavo tyrimo dalyvių trumpąja žinute įvertinti savo nuotaiką skalėje nuo 1 iki 10.

Vėliau mokslininkai palygino visus gautus rezultatus, siekdami išsiaiškinti, kiek tiksliai depresiją gali nustatyti telefono rodmenys, palyginti su įprasta depresijos diagnozės forma – standartizuotu klausimynu.

Galiausiai paaiškėjo, kad „Purple Robot“ programėlė depresiją nustatyti gali 87 proc. tikslumu. Tiesa, mokslininkai tikina, kad ateityje derėtų atlikti daugiau ir didesnės apimties tyrimų.

„Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, kad kur kas didesnę riziką susirgti depresija turi tie, kurie gyvena pagal nereguliarų dienos režimą: pavyzdžiui, vieną dieną į darbą išeina 9 val. ryto, o kitą – 13 val.

Negana to, remiantis tyrimo dalyvių telefonų navigacijų duomenimis, depresija sirgti labiau buvo linkę ir tie, kurie didžiąją dienos dalį praleisdavo vienoje vietoje – dažniausiai savo namuose“, – tikina vienas tyrimo autorių, dr. Sohrobas Saebas iš Čikagoje veikiančio Feinbergo medicinos universiteto.

Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, kad depresija ir naudojimosi savo išmaniuoju telefonu trukmė taip pat yra susiję – dalyviai, kuriems buvo nustatyta depresija, telefonu per dieną naudodavosi vidutiniškai 68 minutes, o tie, kurie jokių depresijos simptomų neturėjo, telefonu per dieną naudodavosi vidutiniškai 17 minučių.

„Yra daug teorijų, kad depresija sergantys asmenys yra linkę vengti tam tikrų situacijų, todėl galbūt ir nebestebina tai, kad ir savo telefonu jie naudojasi dažniau – mat taip jie gali nukreipti visą dėmesį į savo telefoną“, – tyrimo rezultatus aiškina dr. S. Saebas.

Parengė: Ji24.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.