fbpx

Kaip katės susijusios su psichikos ligomis?
0 (0)


kates

Ryan Mcguire / Unsplash

Naminis gyvūnas – džiaugsmas šeimininkui. Rūpestis, kuriuo dalinamės, globa, augintinio išdaigos atneša malonų jausmą, nuveja vienatvę ir blogas mintis šalin. Tačiau ne visada. Pasirodo, mielos pūkuotos katės gali atnešti ne tik džiaugsmą ir nuvyti vienatvę, bet ir nešioti parazitą Toxoplasma gondii. Šis parazitas puikiai tarpsta katinų išmatose ir lengvai persiduoda kitiems šiltakraujams gyvūnams, taip pat ir žmogui.

Amerikiečių ligų kontrolės centras nustatė, kad net 60 mln. amerikiečių turi šį parazitą. Ir nors daugeliui žmonių, kurių organizme tūno Toxoplasma gondii, jokie rimti simptomai nepasireikš, žmonės, turintys silpnesnę imuninę sistemą, gali smarkiai nukentėti. Ką tai liečia? Vaikus, senyvo amžiaus žmones, žmones, kurie ne per seniausiai persirgo infekcinėmis ar virusinėmis ligomis ar kuriems buvo atlikta operacija.

Nusilpus imunitetui ir pradėjus organizmą atakuoti minėtam parazitui, išsivysto toksoplazmozė. Simptomai panašūs į paprasto peršalimo, tačiau komplikacijos gali būti skaudžios ir rimtos. Pavyzdžiui, persileidimas, vaisiaus vystymosi sutrikimai, aklumas.

It to būtų negana, T. gondii siejama ir su psichikos ligomis. Ypač šizofrenija. Neseniai žurnalas „Schizophrenia Research“ aprašė tyrimą, kurio metu nustatyta, jog tie vaikai, kurie vaikystėje augino katiną, turėjo didesnę tikimybę susirgti tokiomis psichikos ligomis, kaip šizofrenija ir bipolinis afektinis sutrikimas.

Buvo atliktas ir kitas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad T. gondii tikimybę susirgti šizofrenija gali padidinti net iki dviejų kartų.

Be to, ir seniau atlikti tyrimai siejo šį parazitą su pokyčiais centrinėje nervų sistemoje – padidėjusiu dopamino kiekiu, pakitusiu elgesiu, rizikingesniais veiksmais, lėtesniu reakcijos laiku.

Tačiau neišsigąskime ir neimkime įtariai žiūrėti į savo iki šiol širdį glosčiusį katinuką. Mokslininkai teigia, kad sąryšiui galutinai pagrįsti dar reikia tyrimų, be to, nežinoma, kokia iš tiesų šio parazito veikimo schema, kaip jis keliauja žmogaus organizmu. Be to, šio parazito mūsų organizmas gali gauti ir su prastai apdorotais mėsos produktais bei kitais keliais. Tad aišku viena – T. gondii yra susijęs su įvairiomis ligomis, tačiau šį parazitą gali pernešti ne tik katės, bet jo į aplinką gali pakliūti ir kitaip.

Pagal: Torrey E, Simmons W, Yolken R. Is childhood cat ownership a risk factor for schizophrenia later in life? Schizophrenia Research. 2015.

Šaktinis: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

You may also like...

1 Response

  1. hills sterilizuotoms katems parašė:

    Idomus pastebejimai. Taciau tikrai daugeli metu zmones augina naminius gyvunus, o psichikos ligu padaznejima manau lemia pazangesne diagnostika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.