Kaip naminiai gyvūnai gali padėti žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų?

Nauja studija, neseniai publikuota žurnale „BMC Psychiatry“, teigia, kad katės, šunys, papūgėlės ir kiti naminiai gyvūnai gali padėti žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų, – rašo upi.com.

Tyrėjai iš Jungtinės Karalystės socialiniuose tinkluose apklausė daugiau nei 50 žmonių, sergančių lėtinėmis psichikos ligomis, apie naminių gyvūnėlių svarbą jų gyvenime.

60 proc. pacientų augintiniams skyrė pagrindinę ar vieną svarbiausių vietų savo gyvenime, kartais net aukštesnę nei šeima, draugai ar pomėgiai. Likusieji juos priskyrė antraeiliams dalykams.

Daugelis iš jų sakė, kad nuolatinis augintinio buvimas teikia jiems nusiraminimą. Kai kuriems jie padeda nukreipti dėmesį nuo ligos simptomų, pavyzdžiui, girdimų balsų ar minčių apie savižudybę.

„Kartais norisi tiesiog prasmegti kiaurai žemės, bet katė priverčia mane likti šio pasaulio dalimi“, – sakė vienas iš pacientų. „Aš galiu ignoruoti galvoje skambančius balsus ir susitelkti ties savo paukštelių čiulbesiu“, – antrino kitas.

„Žmonės, su kuriais bendravome tyrimo metu, pabrėžė teigiamą augintinių vaidmenį jų gyvenime, pavyzdžiui, teigė, kad šuo ar katinas padeda jiems pasijusti eiliniais žmonėmis, pajusti, kad jie priimami be išankstinio nusistatymo ir teisimo. Taip pat pastebėta išskirtinė augintinių svarba pacientų patiriamų krizių metu. Naminiai gyvūnai pacientams suteikia besąlygišką paramą, kurios jie dažnai nesulaukia iš šeimos narių ar aplinkinių“, – komentavo viena iš tyrimo autorių.

Daugelio psichikos sutrikimų priežastys nėra visiškai žinomos, ligas neabejotinai lemia biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių visuma. Psichikos sutrikimai sutrikdo asmens gebėjimą gyventi visuomenėje, kartais pacientas vengia aplinkinių, o turbūt dar dažniau aplinkiniai vengia sergančiojo. Taigi itin svarbu sumažinti paciento atsiribojimą nuo realaus gyvenimo, izoliaciją nuo visuomenės.

Kol kas naminiai gyvūnai nėra įtraukti į psichikos sutrikimų turinčių žmonių gydymosi ar pagalbos planų rekomendacijas. Tačiau atliktas tyrimas rodo, kad taip būti galėtų ar net turėtų. Žinoma, svarbiausia priimti individualius sprendimus, atsižvelgiant į konkretų pacientą, turintiems psichikos sutrikimų.

Parengė vlmedicina.lt

Iliustracija: Simone Dalmeri

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *