Kaip užkirsti kelią nusikaltimams: mokslininkų įžvalgos praktikams ir visuomenei

teisetvarka

Ar griežtesnės bausmės sumažins nusikaltimų skaičių? Kaip netapti nusikaltimo auka? Ar valstybė gali nulemti kriminalinės statistikos pokyčius? Kas galėtų pažaboti korupciją? Šios ir daugelis kitų šiandien itin aktualių temų bus gvildenamos Lietuvos kriminologų asociacijos konferencijoje, skirtoje nusikaltimų prevencijai.

Nusikaltimų prevencijos tema pastaraisiais metais nepelnytai likusi antrajame plane. Tikėtinai, kad tokį nuvertinimą paskatino regioninis politinis nestabilumas ir valstybei tenkantys ekonominiai iššūkiai. Tačiau nusikaltimų prevencijos poreikis nesumažėjo, veikiau – priešingai.

Šiuolaikinėje išsivysčiusių valstybių viešo saugumo politikoje nusikaltimų prevencija užima vis svarbesnį vaidmenį. Įsitikinimą, kad situaciją išspręs vis griežtesnės nusikaltimų kontrolės priemonės, keičia tyrimais pagrįstas vadybinis nusikaltimų kontrolės modelis. Vis dažniau kalbama apie kriminalinės justicijos reinvesticiją: moksliniais duomenimis pagrįstą požiūrį į viešą saugumą, įkalintų asmenų skaičiaus ir su tuo susijusių valstybės išlaidų mažinimą, strategijas, galinčias sumažinti nusikaltimų ir recidyvo (pakartotinių nusikaltimų) atvejus. Kaip pagrindinį įrankį šioje svarbioje misijoje valstybės pasitelkia mokslininkus: kriminologus, sociologus, psichologus, teisininkus.

„Moderniose visuomenėse kovą su nusikaltimais kaip reagavimą į padarinius ilgainiui keičia orientacija į žalos visuomenei ir valstybei mažinimą bei moksliškai pagrįstas proaktyvias nusikaltimų prevencijos strategijas. Ši tendencija palaipsniui įsitvirtina ir mūsų šalyje,” – pastebi Lietuvos kriminologų asociacijos pirmininkas dr. Simonas Nikartas.

Balandžio 8 d. vyksiančioje konferencijoje „Nusikaltimų prevencija Lietuvoje: kai mokslas susitinka su praktika” mokslininkai ir praktikai pristatys naujausių tyrimų rezultatus, apžvelgs nusikaltimų prevencijos ir kontrolės politikos klausimus.

Konferencija vyks Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9/1).

Konferencijos organizatoriai: Lietuvos kriminologų asociacija, Vilniaus universiteto Filosofijos fakultetas, Lietuvos teisės institutas, Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centras.

Konferencijos programa ir registracija: www.kriminologija.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *