Kas nutinka po #metoo? Pagalbos seksualinio smurto aukoms organizavimas Lietuvoje
Lapkričio 13 – 14 dienomis, Vilnius Grand Resort Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija kartu su Moterų informacijos centru ir Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centru bei JAV ambasada Vilniuje organizuoja tarptautinę konferenciją „Mes saugūs savo mieste“ skirtą tarptautinei akcijai 16 dienų prieš smurtą prieš moteris.
Konferencijos tikslas: suteikti informacijos apie skirtingose šalyse veikiančius pagalbos mechanizmus ir inicijuoti pirmąją Lietuvoje specializuotos pagalbos sistemą teikiant pagalbą nuo seksualinio smurto nukėntėjusiems asmenims.
Problemos aktualumas. Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. registruoti 9529 nusikaltimai dėl smurto artimoje aplinkoje, iš jų 63 seksualinės prievartos nusikaltimai. Statistikai atspindint daugiausiai fizinį smurtą, seksualinis smurtas šeimoje, santykiuose ir už jų ribų lieka viena nematomiausių smurto prieš moteris formų. Seksualinį smurtą patyrusios moterys yra stigmatizuojamos, gėdinamos, analizuojama ką jos galėjo padaryti siekiant išvengti prievartos. Nepaisant Lietuvą skalavusios #metoo bangos, kuomet šimtai moterų atskleidė seksualinės prievartos istorijas, vis dar nėra specializuotos pagalbos nuo seksualinio smurto nukentėjusiems asmenims. Ši neigiama aplinka lemia tai, jog seksualinę prievartą patyrusios moterys pasirenka tylą ir nepraneša apie šias nusikalstamas veikas. Joms neatsispindint oficialioje statistikoje toliau nėra matomas problemos mąstas bei neskiriamas dėmesys seksualinio smurto prevencijai ir pagalbai aukoms. Konferencijos metu taip pat aptarsime tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą, užtikrinant efektyvų pagalbos teikimo modelio veikimą. Organizacijų ir institucijų bendradarbiavimas, tiek dirbant su smurto artimoje aplinkoje problema, tiek perkeliant gerąją praktiką į darbą su seksualinę prievartą patyrusiais asmenimis, yra vienas pagrindinių veiksnių, sukuriančių galimybę gyventojams ieškoti pagalbos, nebijoti kreiptis, patyrus vienokios ar kitokios rūšies smurtą. Kai visi specialistai kalba apie smurtą vienodai, kai visos pagalbą teikiančios organizacijos siekia vienodų tikslų, nukentėję asmenis gali jaustis saugiai ir ieškoti savo sudėtingų situacijų sprendimo kartu su patyrusiais profesionalais.
Renginyje dalyvaus: Lietuvos Respublikos Prezidento Ekonominės ir socialinės politikos grupės vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta, LR Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen, JAV ambasados Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovė Rebecca Grutz, Visų formų diskriminacijos prieš moteris panaikinimo komiteto (CEDAW) narė prof. Dalia Leinartė, Wise Action Consulting vadovė Laura Williams, (JAV) bei 150 ekspertų dirbančių su smurtu artimoje aplinkoje iš Didžiosios Britanijos, Škotijos, Islandijos, Estijos, Latvijos bei skirtingų Lietuvos savivaldybių.
Asmuo kontaktams: Dovilė Rūkaitė, dovile@lygus.lt, tel: +37067849300