Negalintiems suvaldyti noro skolintis – nemokama apsauga
Lietuvos bankas nuo lapkričio 1 d. teiks naują paslaugą „Stop vartojimo kreditams”, galinčią padėti apsisaugoti nuo besaikio ir neatsakingo skolinimosi. Žmonės galės nemokamai įsirašyti į specialų sąrašą asmenų, kuriems nebus teikiami vartojimo kreditai. Jeigu vartojimo kredito davėjas kreditą tokiam asmeniui vis dėlto suteiks, sutartis bus laikoma negaliojančia, o kreditą suteikusiai bendrovei grės baudos.
„Pristatome įrankį, kuris gali padėti išvengti bėdų dėl paskolų. Paslauga „Stop vartojimo kreditams” sudarys galimybę apriboti nesuvaldomą norą imti vartojimo kreditus, skolinti šio polinkio nesuvaldantiems asmenims vartojimo kredito bendrovės nebegalės. Reguliariai sulaukdavome skambučių iš žmonių, prašančių, kad padėtume suvaldyti artimųjų besaikį skolinimąsi. Įsigaliojus Vartojimo kredito įstatymo pakeitimams, tokia galimybė taps prieinama ir, kaip tikimės, prisidės mažinant skaudžias neatsakingo skolinimo pasekmes”, – sako Rasa Cicėnienė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų politikos skyriaus vyriausioji juriskonsultė.
Pasak jos, siūloma paslauga turėtų padėti apsisaugoti nuo impulsyvių, neapgalvotų sprendimų, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių.
Sąrašą administruos ir tvarkys Lietuvos bankas, o sąrašo duomenys bus teikiami tik vartojimo kredito davėjams, pateikus užklausą dėl konkretaus asmens. Į šį sąrašą nuo lapkričio 1 d. galės įsirašyti bet kuris žmogus.
Tai bus galima padaryti patogiai, keliais būdais: per elektroninės bankininkystės sistemą, prisijungiant prie paslaugos per Elektroninių valdžios vartų portalą arba per Lietuvos banko interneto svetainę; prašymus įrašyti į sąrašą bus galima pateikti ir atvykus į Lietuvos banką, juos bus galima atsiųsti registruotu laišku arba elektroniniu paštu.
Į sąrašą asmenys galės įsirašyti patys arba juos įrašyti galės reikiamus įgaliojimus turintys atstovai. Jeigu artimieji (sutuoktinis, tėvai, pilnamečiai vaikai) tokio įgaliojimo neturės, tačiau įžvelgs nevaldomo skolinimosi problemą, jie galės kreiptis į teismą ir prašyti uždrausti savo artimajam sudaryti vartojimo kredito sutartis, o Lietuvos bankas, teismui tokį sprendimą priėmus, įrašys nurodytą asmenį į nekredituotinų asmenų sąrašą.
Teikiant prašymą visais atvejais bus galima nurodyti, kiek laiko nenorima gauti vartojimo kreditų. Jeigu laikotarpis nebus nurodytas, asmuo iš sąrašo bus išbrauktas praėjus 2 metams nuo įrašymo į sąrašą dienos.
Visos vartojimo kreditus teikiančios bendrovės nuo lapkričio 1 d. įgyja prievolę prieš teikdamos vartojimo kreditą tikrinti sąrašą. Jeigu vartojimo kredito prašantis asmuo bus įrašytas į sąrašą, jam vartojimo kreditas negalės būti suteikiamas. Jeigu bendrovė šios pareigos nesilaikys ir kreditą vis tiek suteiks, sudaryta sutartis bus laikoma negaliojančia, o bendrovei grės baudos.
Anot R. Cicėnienės, paslauga „Stop vartojimo kreditams” skirta ne tik turintiems bėdų dėl nevaldomo skolinimosi. Į sąrašą asmenys taip pat gali įsirašyti saugumo tikslais, pavyzdžiui, kad, pametus asmens dokumentą, kiti asmenys nepaimtų vartojimo kreditų jų vardu.
Esantiems sąraše asmenims nebus suteikiami tik vartojimo kreditai, kitos paskolos (pavyzdžiui, būsto) bus suteikiamos bendra tvarka.
Lietuvos bankas už skolinimą bedarbiams ir kitus Vartojimo kredito įstatymo pažeidimus nuo 2012 m., kai perėmė vartojimo kredito rinkos priežiūrą, vartojimo kredito davėjus baudė 47 kartus, o bendra skirtų baudų suma viršijo 280 tūkst. Eur.
2016 m. pirmąjį pusmetį iš viso Lietuvoje buvo paimta 687,8 tūkst. vartojimo kreditų, jų bendra suma siekė 401,8 mln. Eur. Iš viso paimtų vartojimo kreditų skaičiaus pradelstų daugiau nei 60 dienų kreditų buvo 201,9 tūkst. (daugiau nei 90 dienų – 193,3 tūkst.).