fbpx

Padėkime savo vaikams užaugti: atpratinimas nuo sauskelnių
0 (0)

fot-_tomas_petrovskis

Vaikų atpratinimas nuo sauskelnių – viena iš „nepatogių“ problemų, kuri, vaikui augant, vis didėja. Kuo vaikas vyresnis, tuo labiau tėvai nerimsta, jei jis dar nesinaudoja puoduku. Kad ši problema išties aktuali, patvirtino ir gausiai į higieninio popieriaus gamintojo AB „Grigeo Grigiškės“ puoselėjamo prekės ženklo „Grite“ organizuojamo renginių ciklo „Padėkime savo vaikams užaugti“ susitikimą susirinkę tėvai. Šeimos psichologei Svetlanai Misevičienei pavyko juos nuraminti, pateikiant moksliniais tyrimais paremtą medžiagą ir dalinantis praktiniais patarimais.

Kada tinkamiausias laikas?

Kaip tikina psichologė Svetlana Misevičienė, vaikų auginimo ir auklėjimo teorijos yra apraizgytos galybe mitų ir aktualumą jau praradusių teorijų. Pavyzdžiui, viena iš jų teigia, kad vaiką pradėti atpratinti nuo sauskelnių reikia tuomet, kai mažylis jau sugeba sėdėti, t. y., sulaukus 6 mėnesių.

„Pratinant vaiką prie puoduko, svarbiausia – vaiko poreikių ir galimybių suderinimas, o ne skaičiai kalendoriuje. Geriausia tai pradėti daryti palaipsniui, natūraliai įtraukiant procesą į vaiko dienotvarkę. Anot mokslininkų, mažylis labiausiai pasiruošęs naujam etapui yra nuo 24–30 mėnesių amžiaus. Svarbu atsižvelgti į jo siunčiamus signalus, vadovautis tėviška intuicija ir nepasiduoti aplinkos spaudimui“, –  teigia šeimos psichologė Svetlana Misevičienė.

Mokslininkai tikina, jog vaiko suvokimas apie švarą ir poreikis būti sausam susiformuoja apie 18–27 gyvenimo mėnesį. Šį poreikį dažnai anksčiau suvokia mergaitės, tačiau įtakos turi ir paveldėjimas, auklėjimas.

Dažniausios klaidos

Kad perėjimas prie naujo etapo – mažylio pažinties su puoduku – būtų išties sklandus, reikėtų vengti ir dažniausiai pasikartojančių klaidų. Psichologė išskiria pagrindines:

 • Žaidimai. Rekomenduojama nepaversti puoduko, kuriame vaikas turi atlikti higienos reikalus, žaidimų aikštele. Taip jis sunkiai suvoks pagrindinę jo paskirtį.
 • Skatinimas dovanomis. Vaikas tenkina savo fiziologinį poreikį. Jei jis nesuvokia puoduko paskirties ar dar neturi poreikio būti sausu, švariu, dovanos nepadės to suprasti, tik bus vystomi refleksai „padarytas reikaliukas – dovana“. O negavus dovanos kiekvieną kartą, ilgainiui, vaikui gali kilti nusivylimas, pyktis. Jis nesupras, kodėl tėvai kaskart jo neapdovanoja.
 • Per dažnas sodinimas. Suaugusiems nemalonu, kai jiems siūlo valgyti, ar gerti kas 10–15 min., tad rekomenduojama taip nesielgti ir su mažu vaiku, pratinant prie puoduko. Tai sukels daugiau pykčio ir noro priešintis, nei laukiamų rezultatų.
 • Prievarta. Jei vaikas priešinasi sodinimui ant puoduko – reikia būti kantriems. Geriau padaryti pertrauką ir prie proceso grįžti vėliau dar kartą.
 • Neatpažįstami signalai. Patariama stebėti savo vaiką ir tinkamai atpažinti signalus, kurie parodo, jog mažylis jau pasiruošęs pratinimui prie puoduko: veido mimikomis, žodžiai ar gestai, rodantys ketinimą atlikti tualeto reikalus, nuošalios vietos pasirinkimas tualeto reikalų atlikimui, nepasitenkinimo sušlapus išreiškimas, nenoras būti su sauskelnėmis iškart po pasituštinimo ar pasišlapinimo.
 • Puodukas neturi nuolatinės vietos. Vaikai mėgsta pastovumą ir savarankiškesni tampa, kai daiktai turi nuolatines vietas. Norint greičiau jį pripratinti prie naujų higienos įpročių, reikia rasti puodukui nuolatinę patogią, jaukią, saugią vietą. Taip pat nepamiršti jo išvykstant į keliones.

Patarimai tėvams

Kaip tikina Svetlana Misevičienė, mokant mažylį naujų higienos įpročių, labai svarbu vaiką orientuoti į šeimos ritmą ir atsižvelgti į situacijas namuose. „Dažnai tėvai netinkamu laiku pradėję mokymo procesą nusivilia vaiku ir savo sugebėjimais, todėl šis etapas įgauna neigiamų atspalvių. Gal mažylis pradėjo lankyti darželį, namuose atsirado auklė, gimė brolis ar sesė ir pan.? Visi šie įvykiai yra papildomas stresas mažam vaikui, todėl, jei tuo pat metu iš jo reikalaujama ir puikių rezultatų ant puoduko, gali tekti susidurti su pasipriešinimu“, – tikina S. Misevičienė.

Pagrindiniai patarimai:

 • Kantrybė – dorybė. Visiems dalykams suprasti ir išmokti reikia laiko.
 • Siūlyti naudotis puoduku tam tikru dienos metu. Kuo daugiau aiškumo ir saugumo – tuo geriau vaikui.
 • Nekaitalioti puoduko vietos. Jis turi būti lengvai pasiekiamoje, komfortiškoje vietoje.
 • Nelaikyti ant puoduko vaiko ilgiau nei 15 min.
 • Padaryti pertrauką, jei vaikas priešinasi.
 • Nebausti vaiko už nesėkmes, o girti už pastangas ir rezultatus.
 • Neskatinti vaiko už sėkmę dovanomis.
 • Nepaversti sėdėjimo ant puoduko žaidimais.
 • Vadovautis intuicija ir stebėti mažylio siunčiamus signalus.

Kiti „Grite“ organizuojamo renginių ciklo „Padėkime savo vaikams užaugti“ psichologių susitikimai su tėvais vyks lapkričio 24 d. Šiauliuose, 30 d. – Kaune ir gruodžio 6 d. – Alytuje.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.