Viktoras Šapurovas: lytiškumo ugdymas – laimingi vaikai

Mūsų vaikų laimė priklauso nuo daugelio dalykų. Vienas svarbiausių – kokybiškas auklėjimas. Gimdydami vaikus svajojame, kad jie taptų laimingi. Sąmoningas jų auklėjimas kartu su materialiu rūpinimusi – svarbiausios sąlygos laimei užtikrinti.

Žmonės tapdami tėvais  įgyja dar vieną vaidmenį – tėvų. Nėštumo metu ir iki vaikui sukaks 1,5 metų svarbiausias ir artimiausias žmogus yra motina. Vaikas gimsta iš motinos kūno, pažįsta jos kvapą, odos tekstūrą, priima jos meilę, gauna maistą žindymo metu, yra prižiūrimas. Po to ir tėvas tampa vienodai svarbus. Motina padeda kūdikiui pažinti pasaulį, savo tinkamu elgesiu sukuria jam saugumo jausmą. Tėvas paima už rankos ir veda į didįjį pavojingą pasaulį, moko vaiką atpažinti pavojus, įveikti iššūkius.

Viena iš būtinų auklėjimo dalių yra lytiškumo ugdymas (lytinis švietimas). Yra 2 pagrindinės jo kryptys: liberalus ir konservatyvus. Esu pirmojo šalininkas.

Liberalusis lytiškumo ugdymas turėtų būti vykdomas mokyklose ir šeimoje. Dabartinėmis sąlygomis, kai šio ugdymo mokyklose trūksta, svarbiausias vaidmuo atitenka tėvams.

Jau 3 metų vaikui atsiranda pirmieji klausimai apie lytiškumą. Šio amžiaus vaikas aiškiai suvokia savo lytį, domisi priešingos lyties vaikų kūno sandara. Šio amžiaus vaikų tėvų užduotis yra greitai ir atvirai atsakyti į vaiko paklausimus. Taip įmanoma išvengti perdėto susidomėjimo seksualiniais gyvenimo   aspektais. Pradinių klasių moksleiviai jau turėtų gauti atitinkančią jų supratimo lygį informaciją apie lytinius organus.  Reiktų daug dėmesio skirti meilės jausmo kūrimui tarp šeimos narių. Tai lengva, jei patys tėvai myli vienas kitą. Vaikai neturi matyti tėvų lytinio akto, bet kasdienio švelnumo nuo jų nereikia slėpti. Visai normalu, kai vaikai mato vienas kitą mylinčių tėvų žvilgsnius, apsikabinimus ir bučinius susitikus.

5-7 klasių moksleiviai turėtų gauti iš tėvų išsamią informaciją apie lyčių anatomiją ir fiziologiją. Svarbu papasakoti apie kontracepcijos priemones, ypač akcentuojant patikimas priemones. Ši informacija, suteikta iki lytinio brendimo,  padeda išvengti perdėto susidomėjimo seksualumo aspektais brendimo metu, išvengti pirmalaikio lytinio gyvenimo, padeda struktūruoti informaciją, gautą iš bendraamžių, interneto bei susieti ją su jausmais.
Lytinio brendimo metu informacija pildoma, suteikiamos žinios apie savo ir priešingos lyties psichologiją, sėkmingų santykių kūrimą, lytiškai plintančias ligas.

16-18 metų amžiaus paaugliui reikalinga tiksli informacija apie seksualumo realizavimą. Šiame amžiuje nemaža dalis paauglių jau būna pradėję lytinį gyvenimą. Jiems būtų naudinga sužinoti, kaip tinkamai elgtis akto metu, kaip pasirūpinti partnerio pasitenkinimu, kaip susieti meilės jausmą su fiziniu artumu, išvengti seksualinių sutrikimų. Šitą užduotį sugeba įvykdyti nedaugelis tėvų. Todėl normalu būtų ieškoti specialisto pagalbos.

Štai toks, mano požiūriu, yra liberalus lytiškumo ugdymo variantas. Tai kelias į vaiko harmoniją, jo asmeninę laimę, nėštumo nutraukimų ir lytiškai plintančių ligų išvengimą, būsimosios šeimos stabilumą.

Viktoras Šapurovas.
Individualiosios psichologijos analitikas, seksologas.

Norite jaustis drąsūs ir užtikrinti savo vaikų auklėjime? Kviečiame į seminarą!

Lapkričio 13 d.
1 PASKAITA. Kaip elgtis ir atsakyti „kodėlčiukui“, pradinukui, jaunesniajam paaugliui ir besiformuojančiam vaikinui ir merginai į intymius klausimus. Tėvai sužinos ką reiškia demokratiškumas, atvirumas, savalaikiškumas lytiškumo ugdyme, kokie yra elgesio su vaikais modeliai.

Gruodžio 4 d.
2 PASKAITA. Kaip suprasti priešinga lytį, kaip galėtume to išmokyti savo vaikus. Draugiškų santykių kūrimas. Draugiškų ir romantinių santykių skirtumai.

Sausio 8 d.
3 PASKAITA. Mokslas apie meilę. Meilės sudedamosios dalys. Meilės raida bręstant vaikui.

Sausio 22 d.
4 PASKAITA. Anatominės, fiziologinės informacijos pateikimas savo vaikui. Tikslios žinios apie kontracepciją ir pasidalijimas savo kontracepcine patirtimi su vaiku. Tėvų meilės istorija.

Vasario 5 d.
5 PASKAITA. Vaiko ruošimas seksualiniam gyvenimui, visapusiškai laimei su mylimu žmogumi. Būsimojo šeimyninio gyvenimo sėkmės ir problemos.

Paskaitų pradžia – 18:00. Vienos paskaitos trukmė – apie 2 val.

Kaina – 15 Eur. Ateikite dviese ir paskaita jums kainuos 20 Eur.
Išankstinis apmokėjimas garantuoja vietą seminare. Galimas apmokėjimas už vieną paskaitą arba visą paskaitų ciklą. Mokėti galite pavedimu iki lapkričio 10 d. į sąskaitą UAB „Jaunatvės namai“, įm. k. 302 57 57 57, sąsk. nr. LT82 7300 0101 2514 9241 Swedbank.

Seminaro vieta bus pranešta užsiregistravusiems.
Registracija elektroniniu paštu info@jaunatvesnamai.lt arba numeriu +370 657 60 100.

1 Response

  1. Anonimas parašė:

    Ir iš kur atsiranda gudruolių besinaudojančių situacija įpiršti kontraceptikus jaunimui,įtikinti tėvus jog kitos išeities nera, kad tik pilnėtų kišenės…Argi čia ugdymas? Tai verslas kitų žmonių gyvenimo ąskaita.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *