38 genai lemia, kada žmonės pirmą kartą pasimyli?
0 (0)

bucinys

Foto: Yulia Volodina

Genetiniais tyrimais nustatytos genomo sritys, siejamos su amžiumi, kada žmonės pirmą kartą užsiima lytiniais santykiais. Dideliu genetiniu tyrimu nustatytos genomo sritys susijusios su amžiumi, kada žmonės pirmą katą pasimyli.

Pala pala, kaip? Rastas nekaltybės genas?

Ne visai. Tiriant Jungtinės Karalystės, JAV ir Islandijos žmonių genomus, rasti 38 DNR regionai koreliuojantys su amžiumi, kada šie žmonės pirmą kartą pasimylėjo.

Tai jeigu tėvai nuskaitytų savo vaiko genomą, galėtų prognozuoti, kada jie pirmą kartą pasimylės?

Ne, šia prasme nesame savo genų vergai – visi šie regionai lemia vos ketvirtadalį nekaltybės praradimo variacijų: mažiau, nei, tarkime, ūgio atveju, kur genai lemia ~80% variacijų. Nekaltybės netekimo atveju daug svarbesni kiti faktoriai.

Kokie tie kiti faktoriai?

Šiame tyrime jie netirti, tačiau kitas tyrimas rodo, kad paaugliai labiau linkę pradėti lytinį gyvenimą anksčiau, jeigu jie kilę iš skurdesnių šeimų, jeigu nereligingi, ir jeigu tėvai menkai domisi jų gyvenimu.

Bet argi ne keista, kad genai daro įtaką?

Galbūt – nekaltybės praradimas daugumai mūsų atrodo kaip labai asmeniškas, sąmoningas sprendimas. Bet jei aktas yra visiškai savanoriškas, logiška, kad savo vaidmenį suvaidina ir genai: galiausiai jie juk daro įtaką daugeliui mūsų asmenybės aspektų, tad ir mūsų elgesiui. Vienas iš šių genų, CADM2, koduoja su nervų signalų perdavimu susijusią molekulę. Ankstyvo sekso variantas buvo susietas su rizikingesni elgesiu ir prastesniais protiniais gebėjimais, tokiais, kaip, pavyzdžiui, dėmesys.

Kada dauguma žmoni pirmą kartą pasimyli?

Daugelyje Vakarų šalių šis amžius yra maždaug 16 metų. Jis sumažėjo nuo 1990 kai JK buvo 17 vaikinams ir 18 merginoms. Dabar maždaug trečdalis paauglių užsiima seksu prieš sulaukdami 16. Kad ir kaip knietėtų, tačiau nė vienas iš šių DNR regionų negalėtų būti pavadintas „ankstyvo nekaltybės netekimo genu“: kiekvienas iš jų susijęs su lytinių santykių pradėjimu vos keliomis savaitėmis anksčiau, nei turint kitą geno variantą.

Ar vidutinis vaikystės amžius irgi netrumpėja?

XIX amžiaus viduryje, JAV merginoms mėnesinės prasidėdavo, sulaukus vidutiniškai 18 metų. Iki 1980 šis amžius sumažėjo iki 12 metų – tikriausiai dėl geresnio maitinimosi – ir čia, panašu, apsistojo. Kiti tyrėjų rasti genai, pirmosios sueities laikui įtaką daro, veikdami paauglystės pradžios amžių. Vėlgi logiška – nieko keisto, kad vaikai kuriems paauglystė prasidėjo anksčiau, ir seksu susidomi anksčiau.

Ar tai pasaulio pabaiga, jei vaikai seksu užsiima anksčiau, jei tai sąmoningas ir savanoriškas aktas?

Kai kurie žmonės teigia, kad ankstyvas lytinis gyvenimas vėliau sukelia problemų, tarkime, bendravimo sunkumų ir netgi depresiją. Tyrimai rodo koreliaciją su vėliau praktikuojamu rizikingesniu seksu (nesisaugant ar apsvaigus), bet ar tai tiesioginė ankstyvo pirmojo sekso pasekmė? 2011 metų identiškų dvynių tyrimas to nerodo, ir kad trečiasis faktorius – tikriausiai impulsyvumas – lemia ir tai ir tai.

Žurnalo nuoroda: Nature Genetics, DOI: 10.1038/ng.3551

Šaltinis technologijos.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

  1. E parašė:

    Kuom iš esmės skiriasi du pirmieji sakiniai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.