fbpx

6 taisyklės, padedančios įveikti priklausomybę nuo technologijų
0 (0)

Boys using a new smartphone

Šiuolaikiniai vaikai, patinka jums tai ar ne, dažniausiai auga lydimi išmaniųjų technologijų, ir su laiku jos vis dažniau patraukia jų dėmesį. Vis tik daugeliui tėvų nėra aišku, kaipgi šiomis technologijomis naudotis protingai. Visi žinome, kad pernelyg dažnas ir ilgas naudojimasis kompiuteriu ar televizoriaus žiūrėjimas gali turėti neigiamą įtaką vaikams.

Technologijos dažnai atitraukia vaikus nuo veiklų, kurios yra naudingos jų fizinei bei emocinei raidai, vaikai daug rečiau laiką leidžia lauke, mažiau bendrauja su draugais.

Taigi, kaip rasti tą aukso viduriuką, kad technologijos padėtų, o ne trukdytų, auginant vaikus, domisi Kqed.org.

Žvelkite giliau

Svarbu riboti ne tik laiką, bet ir domėtis, ką gi vaikai veikia, sėdėdami prie kompiuterio ar žaisdami planšetiniu kompiuteriu. Juk vaikai gali žaisti žaidimą, tačiau gali ir domėtis muzika ar skaityti elektroninę knygą. Taigi, ne tik laikas, bet ir veikla, yra svarbūs, sprendžiant, kaip dažnai vaikas gali naudotis technologijomis.

Psichologė Daria Kuss teigia, kad internetiniai žaidimai turi didžiausią potencialą sukelti problemų, kadangi žaidimai taip stipriai įtraukia ir vaikai praranda laiko ir erdvės orientaciją.

Pagalvokite, kokį vaidmenį technologijos užima jūsų šeimoje

Pasvarstykite, kaip elgiasi ne tik jūsų vaikas, bet ir jūs patys. Jei tėvai daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar naudodamiesi telefonu, pats laikas šią veiklą pakeisti kokius nors bendru užsiėmimu. Galbūt surenkite šeimos žaidimų vakarą ar pasikvieskite į svečius draugų.

Jei jūsų vaikas negali įvardyti trijų veiklų, kurias mėgsta labiau, nei žaisti kompiuteriu ar telefonu, vertėtų susirūpinti.

Rodykite tinkamą pavyzdį

Žmonės kažkodėl jaučia norą nuolat tikrinti socialinius tinklus, nedelsiant perskaityti ir atsakyti į elektroninius laiškus, taip daug laiko praleidžia prie kompiuterių ar telefonų. Vaikai, matydami tokį tėvų elgesį, manys, kad gavus laišką, galima mesti namų darbų atlikimą ir iš karto jį perskaityti ir atsakyti.

Mokykitės netikrinti telefono nuolatos, parodykite, kad normalu į laiškus ar žinutes neatsakyti iš karto. Be to, dažniau bendraukite gyvai, parodydami vaikams, kad toks bendravimas yra kur kas kokybiškesnis ir teikiantis daugiau prasmės nei bendravimas internetu.

Vietos ir laikas be technologijų

Pamėginkite sutarti, kuriose namų vietose draudžiama naudotis telefonu ar kompiuteriu. Pavyzdžiui, sutarkite, kad niekada to nedarysite valgydami virtuvėje. Vieta be technologijų turėtų būti ir jūsų bei vaikų miegamieji. Kelias valandas prieš miegą taip pat siūloma nesinaudoti jokiomis technologijomis.

Leiskite jiems suprasti patiems

Kartais svarbu duoti vaikui erdvės pačiam patirti besaikio naudojimosi technologijomis pasekmes. Pavyzdžiui, jeigu jis ilgai žais, kai kitą dieną jo laukia atsiskaitymas, ryte vaikas jausis pavargęs, bus nepasiruošęs ir prastai atliks užduotį. Žinoma, taip galima elgtis tik tokiu atveju, jei manote, kad vaikams toks mokymasis iš savų klaidų bus veiksmingas.

Stebėkite nerimą keliančius ženklus

Jei sunku atitraukti vaiką nuo kompiuterio, tai dar nebūtinai rodo, kad jis nuo to priklausomas. Vis tik, jei vaikas tai daro, aukodamas miegą, draugus ar mokyklą, nepraleiskite to pro pirštus. Tokiu atveju pats laikas kreiptis pagalbos.

Parengė Alfa.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.