Artima draugystė mokykloje turi teigiamą efektą suaugus
0 (0)

Jeigu mokykloje nebuvote populiarūs ir neturėjote tuzino „geriausių“ draugų, naujo tyrimo rezultatai, publikuoti „Child Development“, jums suteiks paguodos: vidurinėje turėti tik keli artimi draugai suteikia ilgalaikį teigiamą efektą emocinei būklei, – rašo upi.com.

„Mūsų tyrimas parodė, kad paauglystės draugysčių „kokybė“ gali turėti tiesioginį poveikį psichinei ir emocinei sveikatai. Pastebėta, kad paaugliai, kurie buvo populiarūs tarp bendraamžių, yra labiau linkę patirti nerimo sutrikimus vėlesniame gyvenime“, – sakė studijos autoriai iš Virdžinijos universiteto (The University of Virginia).

Studija įtraukė 169 paauglius ir jaunus suaugusiuosius, kurie tyrime dalyvavo net 10 metų – nuo 15 metų iki kol sulaukė 25-erių. Beveik 60 procentų dalyvių buvo baltaodžiai, 29 procentai – juodaodžiai. Vidutinės šeimų metinės pajamos siekė nuo 40000 iki 60000 JAV dolerių. Svarbu paminėti, kad tiesiog ieškota sąsajų tarp draugystės ir psichinės sveikatos, tačiau nesistengta pagrįsti priežasties ir pasekmės ryšio.

Studijos savanoriai kasmet turėjo atsakinėti į klausimus apie palaikomas draugystes ir kaip jiems sekasi kovoti su nerimu, depresijos požymiais. Jų artimi draugai taip pat būdavo apklausiami.

Tyrėjai laikė draugystę artima, kuomet buvo galima pasakyti, jog draugai yra susiję vienas su kitu, palaikantys vienas kitą ir visiškai atviri vienas kitam.

Pastebėta, kad paaugliai, kurie būdami 15 metų turėjo artimų draugų, buvo mažiau kankinami socialinio nerimo, turėjo didesnę savigarbą ir mažiau depresijos požymių, kuomet jiems suėjo 25-eri, lyginant su kitais tyrimo dalyviais – šie, mokykloje priklausę „populiariesiems“, būdami jauni dažniau susidūrė su nerimo sutrikimais.

„Mūsų studija patvirtina, kad sukurti artimą ryšį su bendraamžiais yra kritiškai svarbi paauglio gyvenimo dalis. Vis dėlto klasės ar visos mokyklos bendruomenės pripažinimas negali atstoti tikros draugystės. Ir ši patirtis lydi mus visą gyvenimą. Taigi ypač dabar, kai technologijos suteikia galimybę lengvai kurti naujus socialinius ryšius ir paviršutiniškas draugystes, pastangoms palaikyti bei puoselėti artimus santykius turėti būti skiriama daugiau dėmesio“, – sakė tyrėjai.

Parengė Justina Karpavičiūtė | vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.