Autizmo simptomus gali palengvinti skaitymas
0 (0)

books-768426_640

Unsplash / Pixabay

Autizmas – įvairialypis ir sunkus vystymosi sutrikimas, dažniausiai apimantis šias svarbias žmogaus gyvenimo ir funkcionavimo sritis: socialinę elgseną, verbalinę ir neverbalinę komunikaciją bei elgesį. Autistai aplinką suvokia savaip, gilinasi į smulkmenas ir jiems sunku išvysti bendrą vaizdą. Įtakos šio sutrikimo atsiradimui ir formavimuisi turi tiek išoriniai faktoriai, tiek genetika. Tačiau smegenų vystymosi sutrikimų, nuo kurių prasideda autizmo sutrikimas, priežastys nėra aiškios.

Nepaisant to, žinoma štai kas – mūsų smegenys yra lankstus, „plastiškas“ organas. Ką gi tai reiškia? Ogi tai, kad taikant tam tikras priemones ir metodus, visada galima pagerinti ir tam tikras smegenų funkcijas, nepriklausomai nuo mūsų amžiaus, lyties ar ligų. Jau seniau buvo manoma, kad suderinus fizinį aktyvumą ir įvairius smegenų pratimus (rašymą, skaitymą, užduočių sprendimą) įmanoma pagerinti kai kurias smegenų funkcijas. Pasirodo, tam tikri smegenų pratimai gali pagerinti netgi autistų būklę.

Mokslininkai buvo suinteresuoti ištirti, kokiu „lankstumu“ pasižymi autizmo sutrikimą turinčių vaikų smegenys ir ar tam tikra smegenų veikla gali nors kiek sušvelninti būklę.

Tyrimo metu vaikai autistai turėjo intensyviai skaityti knygas. Vaikai su suagusiųjų pagalba skaitė iki keturių valandų per dieną penkias dienas per savaitę dešimt savaičių. Po tyrimo autistų smegenys buvo tiriamos specialiais diagnostikos metodais ir nustatyta, kad tų vaikų, kurių smegenų aktyvumas už skaitymą atsakingoje srityje yra silpnesnis, smegenų funkcijos, aktyvumas pagerėjo. Tiek už skaitymą atsakingoje, tiek ir kitose smegenų srityse.

Anot tyrimo autorių, šie rezultatai turėtų padrąsinti į neviltį puolusius tėvus. Būna, kad autizmas diagnozuojamas tik kai vaikui sukanka 8 ar 10 metų ir tėvai mano, kad viskas prarasta. Tačiau dėka įvairių smegenis lavinančių metodų, tarp jų ir skaitymo, situaciją galima sušvelninti.

Kaip ir minėta, tyrime dalyvavusių vaikų smegenų aktyvumas pagerėjo ne tik skaitymo srityje, bet ir srityse, atsakingose už kalbinės ir vaizdinės informacijos apdorojimą. Už kalbą atsakingoje smegenų srityje aktyvumas pagerėjo net dvejose svarbiose zonose.

Ką tai sako? Kad net tokio sudėtingo sutrikimo, kaip autizmas, simptomus ir procesus smegenyse galima pagerinti.
.
Šaltinis: Murdaugh D, Deshpande H, Kana R. The Impact of Reading Intervention on Brain Responses Underlying Language in Children With Autism. Autism Research. 2015.
Parengė: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.