Bipolinis afektinis sutrikimas: kur slypi rizikingo elgesio pamatai?
5 (1)

Bipolinis afektinis sutrikimas, dar žinomas kaip maniakinis depresinis sutrikimas, yra psichikos liga arba nervų sistemos sutrikimas, kuomet kaitaliodamiesi pasireiškia du priešingi nuotaikos, pakitusių žmogaus veiksmų, energijos lygio, bendravimo su aplinkiniais ir atliekamų darbų epizodai.

bipolinisDažniausiai depresyvi, slogi, neigiama nuotaika, silpnumas, nuovargis, socialinė izoliacija staigiai keičiasi į perdėm pakilią nuotaiką, aktyvumą, norą bendrauti, norą nuversti kalnus, o kartais ir į rizikingą ar pavojingą sau bei visuomenei elgesį. Ligos priežastys gali būti pačios įvairiausios – nuo neigiamos patirties santykiuose, socialinėse grupėse, fizinių ir psichologinių traumų iki medikamentų. Liga gydoma atitinkamais vaistais ir psichoterapijos pagalba.

Kaip ir daugelio psichikos sutrikimų, visų paslapčių mokslas nėra įgalus ištirti. Tačiau mokslininkai nepaliauja gilintis, iš kur kyla maniakinio epizodo metu pasireiškiantis rizikingas, provokuojamas elgesys. Pasirodo, tai susiję su giliausiais smegenų užkaboriais, kur slypi pirminis, instinktyvus malonumo ieškojimas. Su tomis pačiomis sritimis, kurios suvaidiną ryškų vaidmenį formuojantis priklausomybei nuo alkoholio ar narkotikų.

Apie tokį atradimą kalbama 2014 metų liepos žurnale Brain. Tyrimui pasitelktas azartiškumu kvepiantis ruletės žaidimas ir smegenų skenavimo metodas, parodantis, kokie pokyčiai vyksta tam tikrose smegenų dalyse.

Tyrime dalyvavę Liverpulio ir Mančesterio (JK) universitetų mokslininkai bipolinį afektinį sutrikimą įvardijo ir kaip vieną iš mįslingiausių psichiatrinių būklių. Iki šiol.

Su funkcinio magnetinio rezonanso pagalba (šiuo metodu buvo tiriami ir kiti įdomūs dalykai, pavyzdžiui, kokie esti smegenų pakitimai, kai rašytojai kuria kūrinį arba žmogus planuoja savižudybę) pavyko nustatyti, kad maniakinis bipolinio afektinio sutrikimo epizodas yra vienareikšmiškai susijęs su rizikingu ir pavojingu elgesiu, o tame intensyviausiai dalyvauja smegenų sritis nucleus accumbens (lot.). Ši sritis modeliuoja dopamino ir serotonino išsiskyrimą. Tačiau tik šios srities pavienis aktyvumas nėra problema. Tai tiesiog sritis, atsakinga už malonumų troškimą – sekso, miego, maisto, alkoholio. „Sveiką“ šios srities elgesį nuo „nesveiko“ atskiria kita dalis – prefrontal cortex (lot.), kuri psichiškai sveikam žmogui pažaboja minėtą pirmąją sritį ir neperauga į rizikingą savo ar kitų žmonių sveikatai bei gyvybei elgesį.

Ir priešingai, žmogaus, kuris serga bipoliniu afektiniu susirgimu, ši sritis per maniakinį epizodą būna neveikli ir nekontroliuoja pirmykščių troškimų ir malonumų srities. Manoma, kad ši sritis psichiatrinių sutrikimų turintiems žmonėms vystosi vėliau nei sveikų žmonių centrinėje nervų sistemoje.

Pagal: brain.oxfordjournals.org
Šaltinis: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.