fbpx

Haliucinacijas gali patirti ir sergantis šizofrenija, ir sveikas žmogus
0 (0)

Door to tranquillity --- Image by © Chuck Savage/Corbis

Foto © Chuck Savage/Corbis

Vaizdines haliucinacijas gali patirti ne tik sergantis šizofrenija, bet ir visiškai sveikas žmogus, – parodė 18 pasaulio šalių atliktas tyrimas.

Šizofrenija – lėtinė, rimta, smegenis paveikianti liga, kuria žmonės sirgo nuo senų laikų. Sergant šia liga, girdimi balsai, kurių kiti žmonės negirdi, regimi vaizdai, kurių kiti žmonės paprasčiausiai nemato. Žmogus įtiki, kad kiti žmonės gali skaityti jų mintis, paveikti protą, persekioti juos ir siekti pakenkti. Toks tariamas pavojus gali sukelti neprognozuojamą, kartais agresyvų elgesį arba priešingai – valandų valandas trunkantį sąstingį, kurio metu žmogus it atitrūksta nuo išorinio pasaulio, nekalba, nustoja judėjęs, žvelgia į vieną tašką tolumoje. Kai kada šizofrenijos epizodai nuslopsta ir žmogus, rodos, niekuo nesiskiria nuo aplinkinių. Taip iki kito ligos epizodo, pasunkėjimo.

Tačiau prieš haliucinacijas ir deliuzines mintis susieję vien tik su šizofrenija ir ja sergančiais asmenimis, stabtelėkime. Pasirodo, tiek haliucinacijos, tiek deliuzijos nėra jau tokios svetimos ir sveiką psichiką turintiems žmonėms. Taip teigia Kvinslando universiteto (Australija) ir Harvardo medicinos mokyklos (HAV) mokslininkai.

Ką jie nustatė? Ogi kad balsų girdėjimas, matymas dalykų, kurių kiti žmonės nemato, būdingi ir 5 proc. žmonių, kurie jokių psichikos sutrikimų neturi. Tačiau minėti neįprasti reiškiniai pasireiškia tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Tokiomis išvadomis autoriai nori pabrėžti, kad ne visuomet šizofrenijai priskiriamus simptomus galima sieti su šia psichikos liga. Tokią patirtį gali turėti ir sveiki, nei fiziniais, nei psichiniais simptomais nesiskundžiantys asmenys. Tokie asmenys per savo gyvenimą, esant tam tikroms nepalankioms aplinkybėmis, haliucinacijų ar balsų girdėjimo epizodą dažniausiai patiria tik kartą, dar mažesnė grupė du – penkis kartus.

Tyrime dalyvavo 31 tūkst. žmonių iš 18 pasaulio šalių. Buvo sudarytas specialus į psichikos sveikatą orientuotas klausimynas.

Išanalizavus duomenis, nustatyta, kad garsinės haliucinacijos būdingesnės moterims nei vyrams. Taip pat asmenims, kurie gyvena labiau ekonomiškai pažengusiose šalyse.

Kur gali vesti visi šie rezultatai? Į platesnį šizofrenijos priežasčių suvokimą. Taip pat paskatinti tolesnius tyrimus ir aiškinimąsi, kodėl vieni žmonės gali patirti vieną ar kelias haliucinacijas ir deliuzijas, o kitiems keli tokie epizodai neužsibaigia, progresuoja ir išsivysto į rimtą, sunkiai gydomą psichikos ligą.

Šaltinis: Mc Grath J et al. Psychotic Experiences in the General Population: A Cross-National Analysis Based on 31 261 Respondents From 18 Countries. JAMA Psychiatry, 2015.
Parengė: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

1 Response

  1. r parašė:

    karta girtas su draugu kalbejau, ji maciau, girdejau, nors pasirodo jis tuo metu miegojo kitame namo aukste. dabar kazkoka de za woo rasant visa tai..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.