fbpx

Kaip meilė paveikia mūsų smegenis?
0 (0)

Couple in love sitting in cafe and looking at each other --- Image by © Alexander Scott/Corbis
Foto: © Alexander Scott/Corbis

Mokslininkai nusprendė įsisukti į žmogaus smegenis ir pasižiūrėti, kas vyksta jose žmogui įsimylėjus ir nutraukus santykius bei kokie bendražmogiški procesai būdingi visų įsimylėjėlių nervų sistemoje. Ką jie aptiko?

Apie tyrimą plačiai rašoma žurnale „Frontiers in Human Neuroscience“. Labiausiai čia aptariamas faktas yra tas, kad žmogui įsimylėjus išties vyksta tam tikri pokyčiai smegenyse ir labiausiai jie paveikia su atpildu, motyvacija, emocionalumu ir socialiniu funkcionavimu susijusias sritis.

Smegenyse įsimylėjus dažniausiai pasireiškia pokyčiai, susiję su euforija, obsesija, netgi asmenybės pokyčiais. Jaučiant potraukį ir šiltus jausmus konkrečiam žmogui, smarkiai dirba ventromedial prefrontal cortex (lot.), arba smegenų žievės centrinė sritis, kuri ne tik atsakinga už riziką ir baimę, bet ir per milisekundes nusprendžia, koks žmogus mums yra patrauklus. Tuomet prasideda grandininės reakcijos, apimančios dar daugiau sričių smegenyse.

Tyrimas buvo atliktas bendradarbiaujant dviem Kinijos universitetams bei vienam amerikiečių universitetui. Tyrime dalyvavo 100 vyrų ir moterų. Grupė tiriamųjų buvo padalinta į tris mažesnes grupes. Pirmoji jų – tie, kurie sakėsi esą labai įsimylėję. Antroji – tie, kurie ne per seniausiai išsiskyrė su antrąja puse. Trečioji – tie, kurie buvo vieniši arba niekada neturėjo romantinių santykių.

Nors atliekant smegenų skenavimą nebuvo ryškių skirtumų, susijusių su lytimi, amžiumi, pajamomis, išsilavinimu, skirtumai pastebėti būtent tarp įsimylėjusių ir neįsimylėjusių žmonių smegenų. Įsimylėjėlių minėtų sričių, susijusių su emocionalumu, obsesija, smegenų aktyvumas buvo ryškiai pakitęs. Ir priešingai, tų, kurie ne per seniausiai užbaigė santykius, aktyvumas tam tikruose smegenų regionuose buvo sumažėjęs.
.
Tad kas gali nuginčyti, kad meilė – it narkotikas?
.
Šaltinis: D’Oleire Uquillas F, Liu Y, Kou J. Love-related changes in the brain: a resting-state functional magnetic resonance imaging study. Front. Hum. Neurosci. 2015.
Parengė: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.