fbpx

Kaip mokyti vaikus bendrauti?
0 (0)

Vaikai gali išmokti socialinės kompetencijos, jeigu suaugusieji jiems padės. Pagarbus elgesys su kitais, paslaugumas, rūpestingumas, tolerancija – šių teigiamų savybių tėvai pageidauja iš vaikų. Ar atžala sugebės išsivystyti aukštą socialinę kompetenciją, priklauso nuo tėvų auklėjimo.

JAV mokslininkai iš Harvardo universiteto tvirtina nustatę, kas yra svarbiausia auklėjime, kad vaikas išmoktų bendravimo meno. Projekto „Making Caring Common“ vykdytojai siūlo tėvams kelis vertingus patarimus:

1. Stenkitės praleisti su vaiku kuo daugiau laiko. Planuokite kokybišką buvimą su vaiku, kai jūs kuo nors užsiimsite kartu, o ne šalia to būsite įnikę į savo išmanųjį telefoną, dirbsite buities darbus ar mintyse spręsite darbines problemas.

Vaikai geriausiai išmoksta įsijausti į kitą žmogų ir pagarbos, kai su jais pačiais pagarbiai elgiamasi. Kai jie jaučiasi mylimi, tada jaučiasi stipriau susiję su tėvais, artimesni jiems ir būna atviresni jų diegiamoms vertybėms ir auklėjimui.

Bendri išgyvenimai ar nuoširdūs pokalbiai sustiprina ryšį. Domėkitės vaiko mintimis, jausmais ir išgyvenimais. Prakalbinti atžalą padės kasdieniai klausimai: „Kas gero buvo šiandien? Kas tau nelabai patiko? Ar šiandien kas nors tau padarė ką nors malonaus? Ką gero tu pats šiandien padarei kam nors?“ Šiuos klausimus su vaiku galite užduoti vienas kitam, taip jis išmoks domėtis kito žmogaus mintimis ir jausmais ir geriau suprasti bei reaguoti.

2. Suteikite vaikui galimybių mokytis užuojautos ir kito žmogaus supratimo. Vaikai turi išmokti rūpintis kitais ir įsijungti į kolektyvą. To jie išmoksta bendraudami su žmonėmis, kuriuos mato kasdien, pavyzdžiui, padėdami tėvams dengti stalą, klasės draugui spręsti uždavinį, nuvalydami lentą prieš pamokas. Motyvuokite vaiką pasinaudoti tokiomis galimybėmis.

3. Perleiskite vaikui atsakomybę. Vaikai gali prisidėti prie buities darbų ar padėti artimiems giminaičiams. Taip jie išmoksta įsijungti į visuomenę. Anot mokslininkų, vaikai, kurie išmoksta padėti kitiems dirbant darbus, tai darys ir suaugę jau vien iš įpročio.

4. Reikškite dėkingumą. Skatinkite savo vaiką reikšti dėkingumą ir pripažinimą. Tai galima įtraukti į tradicinius ritualus prieš gulantis arba vakarieniaujant. Kuris šeimos narys šiandien jaučiasi dėkingas kitam ir už ką?

Tai padės vaikui išmokti sąmoningai atspindėti tai, ką jūs vertinate kituose. Tai patvirtino ir moksliniai tyrimai: žmonės, kurie reguliariai išreiškia savo dėkingumą, dažniau parodo kilnią širdį, užuojautą, supratimą ir paslaugumą, Jie būna linksmesni ir sveikesni.

5. Kalbėkite su savo vaiku apie teisybę ir neteisybę. Bus labai naudinga kalbėtis su vaiku apie kitų žmonių elgesį, galite aptarti situacijas iš kasdieninės aplinkos ar matytas per TV žinias. Stenkitės kartu sugrupuoti, koks elgesys yra teisingas, o koks – ne.

6. Būkite vaikui geras pavyzdys. Vaikai įsisavina vertybių sistemą ir elgseną pirmiausia stebėdami ir mėgdžiodami tėvus bei kitus suaugusiuosius. Harvardo universiteto mokslininkai pataria patiems stengtis elgtis su kitais žmonėmis garbingai ir taktiškai. Taikiai spręskite konfliktus ir nesusipratimus. Įsitraukite į visuomeninį darbą. Ir, kai padarysite klaidą, atvirai prisipažinkite ir atsiprašykite.

Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt

Iliustracija: Ashton Bingham

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.