Nauji metai – nauja pradžia
0 (0)

nauji-metai

Švenčiate naujuosius? Vadinasi, švenčiate savo antrąjį gimtadienį! Vadinasi, turite galimybę kažką savo gyvenime pakeisti, nes „oficialiai“ žengiate per gyvenimo pokyčių slenkstį.

Taip, Naujieji metai (iš dalies apjungiant juos su Kalėdomis, tačiau čia nesiplėsiu, nes nenoriu nukrypti į periferines minčių atšakas) yra tapę antruoju gimtadieniu, daugeliui tų, kurie nėra gimę senųjų-naujųjų metų sandūroje. (Turiu omeny savąją kartą ir šiandienos mūsų visuomenės žmones.) Sakote, toks sutapimas labai retas? Taip, tačiau kai tai atsitinka asmeniškai man, tuomet ta neva išimtis arba tai, kas įvyksta tik kitiems man visuomet yra taisyklė.

Nors, pats nesu gimęs per naujuosius, bet turiu artimą pavyzdį iš savo gyvenimo. Mano seneliai, iš tėvo pusės, abu buvo gimę metų sandūroje: močiutė gruodžio 31 d., o bočius sausio 1 d. (Gi, Naujuosius švenčiame 2 dienas!?) Taigi, jiedu teturėjo vieną ir tą patį „naujametinį gimtadienį“ metuose ir tai tik todėl, kad tai buvo naujųjų metų diena, nes dar 13-ais, 14-ais XX a. metais gimę žmonės, kuriuos ir aš dar pažinojau, tešvęsdavo tik „gimtadienius-vardadienius“, pagal šventųjų vardų kalendorių, o maniškiams tai buvo Zuzaninės ir Steponinės. Taigi, grįžtu prie minties apie antrąjį gimtadienį. Jeigu tu gimei per naujuosius, tuomet teturi tik vieną gimtadienį metuose (kaip mano seneliai), na o jeigu ne – tuomet net gi du! Na, žinoma, išskyrus didžiąją vasario 29-osios išimtį.

Kodėl Naujųjų metų šventę laikau antrąja gimtadienio švente metuose? Todėl, kad jai būdingi pagrindiniai gimtadienio šventimo dienos požymiai. (Velnio advokatas: – Tikrai? O tai kokie, gal gali išvardinti?. Taip taip, prašau argumentuoti.) Man reikės daug rašyti, o jums daug skaityti, o tam neturime tiek laiko.

Laimei mintys greitos kaip žaibas. Užsipauziname, pamąstome ir važiuojame toliau. O aš, tęsdamas mintį, pasakysiu dar daugiau: laikau tai kolektyvine gimtadienio šventimo diena.

Nepaisant to, kad pats šventimas, pats įvykis vyksta santykinai nedidelėse socialinėse grupėse ir net individualiai, su labai skirtingu šventės turiniu (pradedant vieta, dalyviais, maistais-gėrimais, „dreskodais“… ir baigiant įvairiomis pramogomis, programomis-programėlėmis ir kitais kolektyviniais „mes tą darėm“, „mes ten buvom“ ir pan. dalykais), TAČIAU ĮVYKIS (ir dar labai norėtųsi pasakyti renginys) YRA MASINIS. Anaiptol čia nenoriu sumenki žodžio „masinis“ (priešpastatydamas ž. „individualus“), nes šiuo atveju jis man reiškia „socialus“ – bendras, visuotinis, o tai yra gerai. Esu bendrijos dalis ir pirmiausia bendrija mane padarė tuo kas aš esu. Na, žinoma, ir aš pats stengiausi.

Taigi, Naujieji metai gali duoti mano „pozityviems pokyčiams“ didelį postūmį – proveržį. Tiems pokyčiams, kuriuos tai progai esu numatęs, jiems pasiryžęs, o gal apie juos tik tepagalvojęs ar teturįs tik kažkokį neryžtingą, neaiškų ar miglotą pajautimą… kažkokį tarsi nenutrūkstamą garsą, tarsi stygos skambesį, kurį girdžiu toj nežinomoj vietoj vadinamoj širdimi… Tačiau dar turiu šiek tiek laiko juos išsigryninti, nes iki sekančios geros progos dar gali tekti palaukti gana ilgai.

O Naujieji yra tas „laikas ir vieta“, tas papildomas šansas (extra chance), kuomet visa aplinka man leidžia, mane įpareigoja ir man padeda „norėti kitaip“ ir „daryti kitaip“, nes tam laikui-įvykiui būdinga socialinės-asmeninės kaitos, kitaip dar vadinamos perėjimo ritualu tvarka:

1) pasirengimas (atėjimas iki lūžio taško, slenksčio, pokyčio),

2) įvykis (patvirtinimas, padarymas, peržengimas per slenkstį) ir

3) pokytis (kitas, kitoks Aš).

Svarbiausia, kad tai vyksta sutartinai visuotinai ir su visuotiniu įteisinimu-pateisinimu ir tai turi visus reikiamus požymius įsigalioti! Taigi, Naujieji metai ir mano gimtadienis yra tos, pasakyčiau išimtiniai geros, išimtinai patogios, skatinančios-įgalinančios datos, kuomet aš negaliu praleisti progos.

Todėl visus kviečiu pagalvoti apie tai, ką po Naujųjų norėčiau savo gyvenime daryti ir „galėti“ kitaip, nes praleisti progą tikrai būtų tolygu apmaudžiam apsižioplinimui. O tai, kad vadinamieji „pozityvūs pokyčiai“ nevirstų vienu žingsniu pirmyn, o dviem atgal – kita tema. Tai spąstai, kurie visų mūsų laukia ir jei nebūsime pakankamai apdairūs, gudrūs ir valingi mums garantuotai nepasiseks.

Visiems geros kloties ir kūrybingo pasiruošimo Naujametiniams pokyčiams.

Pranas Benikas | galvocius.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.