Pavasarinė lieknėjimo psichozė
0 (0)

Kai kuriems kovo mėnesį, kai kuriems balandį prasideda savotiška psichozė – reikia lieknėti. Ypač tam neatsparios moterys. Sporto klubai stebi lankytojų pagausėjimą, vaistinės parduoda daugiau lieknėti skirtų preparatų, o socialiniai tinklai tiesiog lūžta nuo pokalbių apie detoksikacijas, organizmo valymą, dietas ir t.t. Skirtingų sričių specialistai įvairiai vertina šį pavasarį periodą. Jie sutaria, jog sveikos gyvensenos startas gali būti ir pavasarį, nes šiuo metu bent jau motyvacija daugelio yra labai stipri – juk artėja bikinių sezonas.

Be kraštutinumų

„Kada begimtų žmogaus sprendimas mažinti kūno svorį – jis yra pagirtinas. Galbūt tas pavasario laikotarpis bus impulsas nuoseklioms pastangoms. Sumažinti svorį kartais ir pavyksta per trumpą laiką, bet sunkiausia užduotimi tampa tą svorį išlaikyti“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prof. Rimantas Stukas.

Lietuvių mitybos įpročius tiriantis specialistas sako, jog jeigu svoris užaugo, vadinasi, tikrai valgoma per daug.

„Kūno svoris ne nuo oro auga, o nuo per didelio maisto kiekio. Žmonėms neretai labai sunku pakeisti nusistovėjusius mitybos įpročius. Jeigu neužtenka valios pakeisti mitybos įpročius, tai sumažinti valgomo maisto kiekį yra lengviau. Gal galima būtų dar jį kažkiek pareguliuoti pagal sveikos mitybos principus. Aišku, būtina didinti suvartojamų skysčių kiekį, jų mes gauname per mažai“, – pataria sveikatos specialistas.

Profesorius sako, jog drastiškų priemonių nereikėtų imtis – užtenka susireguliuoti mitybą, padidinti fizinį aktyvumą.

„Kraštutinumai yra blogai. Badauti jokiu būdu negalima, reikia sumažinti porcijų dydį. Jeigu jau norisi to efekto, sumažinkite per pusę suvalgomo maisto, porcijų, kiekį. Ir daugiau judėkite – pavasarį atsiranda daugiau galimybių judėti lauke. Taip pat labai svarbu, kad būtų motyvacija. Pavasaris, ko gero, yra tas išorinis veiksnys, kuris pastiprins motyvaciją. Gal žmogus pamatys, kad jis lengviau jaučiasi, gražiau atrodo, kiti pagiria. Aš teigiamai vertinu kiekvieną žingsnį sveikatos labui. Jeigu žmogus turi didesnę motyvaciją, jis galėtų atsisakyti gyvūninių riebalų, kiaulienos, rinktis liesus pieno produktus, skaityti etiketes ir visada galvoti apie sveikatą ir grožį“, – sako prof. R. Stukas.

Lieknėti pas homeopatą

Gydytoja homeopatė Daiva Jakubonienė sako, jog gydantis homeopatiniais preparatais, natūraliai susibalansavus visoms organizmo sistemoms, ima kristi svoris.

„Žmonės neretai pasakoja, kad besigydant homeopatiškai keli kilogramai nukrenta. Kartais būna, kad žmogus tą riebalinį sluoksnį auginasi kaip psichologinę apsaugą. Gerinant emocinę būklę homeopatiniais preparatais ar Bacho žiedų esencija, žmonės irgi ima netekti perteklinio svorio. Ta apsauga žmogui darosi nebereikalinga ir natūraliai mažėja“, – sako medikė.

Pasak homeopatės, esant darniam organų funkcionavimui, kai jie nėra per aktyvūs ar pernelyg vangūs, geriau vyksta toksinų šalinimas iš organizmo. Būtent geras toksinų šalinimas yra vienas iš garantų, kad nesikaups nereikalingas svoris.

„Balandžio mėnuo yra tas metas, kai kepenys efektyviausiai dirba. Jų aktyvumas yra didžiausias, tad metas valytis organizmą nėra blogas. Logikos yra žmonių pastangose tą mėnesį kažką daryti. Be to, tuo metu yra stipri motyvacija gerai atrodyti vasarą. O motyvacija neretai yra itin svarbi imantis gyvenimo būdo pokyčių“, – sako gydytoja homeopatė D. Jakubonienė.

Reikalinga įvairovė

Medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ direktoriaus pavaduotoja, gydytoja Gitana Skendelytė sako, jog didelis svoris gali būti trečio tipo alergijos maistui vienas iš simptomų. Organizmas, dažnai gaudamas tam tikrus maisto produktus, ilgainiui pradeda į juos reaguoti. Imuninė sistema į juos ima reaguoti kaip į svetimkūnius ir tai kovai ima gaminti imunoglobulinų G klasės antikūnus, kurie sukelia lėtines organizmo reakcijas. Ir taip reaguoja, deja, ne į kokius nors piktuosius maisto priedus E, kurie ir taip yra „blogio šaltinis“, o į visiškai „nekaltus“ produktus – kiaušinius, sūrį, vanilę, česnakus.

„Yra nemažai veiksnių, kodėl taip nutinka. Daug ką nulemia genetika. Mes paveldime savitą reagavimą iš tėvų, taip pat kaip polinkį sirgti tam tikromis ligomis. Juk neretai, būna, vienam žmogui džiovinta slyva iš karto sukelia norą tuštintis ir net viduriuoti, o kitam nebūna jokios reakcijos“, – sako G. Skendelytė.

Specialistė įžiūri nemažai grėsmių sprendime laikytis vieno produkto dietos. „Tendencingai vartojant vieną ir tą patį produktą, yra nemaža tikimybė, kad būtent jam ir sukils alerginė reakcija, bus lėtinė alergija, netoleravimas. Mitybos specialistų patarimas, kad mityba būtų įvairi, yra labai racionalus“, – teigia medikė.

Gydytoja sako, kad vertėtų kasdien valgyti vis kitokį maistą, jokiu būdu nereikėtų visą savaitę misti tik ryžiais ar obuoliais.

Gilesnės svorio priežastys

Pasak gydytojos G. Skendelytės, šiuo metu trečio tipo alergiją galima išsiaiškinti atlikus imunoglobulino G reakcijų tyrimą.

„Pastebėjome, kad šį tyrimą neretai užsuka atlikti moterys, kurioms niekaip nepavyksta susitvarkyti su antsvoriu. Jos būna išbandžiusios daugybę dietų, mitybos sistemų, atlikusios gausybę sveikatos patikrinimų. Tada jos nusprendžia ieškoti gilesnių per didelio svorio priežasčių. Išaiškinus, kokie produktai sukelia organizme vidines reakcijas ir juos išėmus iš mitybos, stebime savijautos pagerėjimą, žinoma, ima kristi svoris“, – sako medikė.

Žinios apie imunoglobuliną G iš esmės keičia požiūrį į nutukimą. Anksčiau, jei moteris būdavo stambesnė ir po daugelio pastangų svoris vis tiek nekrisdavo, jai siūlydavo išsitirti skydliaukę. Dabar, matyt, medikai turėtų siūlyti pasitikrinti imunoglobuliną G.

„Manau, kad apie imunoglobulino G įtaką svoriui dar ilgai nebus taip kalbama, nes dažnai randamos fiziologinės nutukimo priežastys. Be to, dažniausiai svoris ir nutukimas susijęs su per dideliu gaunamų kalorijų kiekiu ir per mažu fiziniu krūviu. Žmogui reikia suvokti, kad net jeigu ir bus įvardinti jam netinkami maisto produktai, jis turi prisiminti, kad kitų irgi nereikėtų valgyti be saiko, pasiteisinus tuo, kad neva jie nekenkia. Reikia pripažinti, kad lietuviai nesveikai maitinasi, o per dideli kiekiai riebaus maisto užsuka blogų reakcijų mechanizmą“, – sako G. Skendelytė.

Sportui trūksta valios

Pagal naujausios „Eurobarometro“ apklausos dėl sporto ir fizinio aktyvumo rezultatus, tik 15 proc. lietuvių sportuoja reguliariai (ES vidurkis – 8 proc.). 46 proc. lietuvių (ES vidurkis – 42 proc.) niekada neužsiima sportu. Prieš metus Geros sveikatos klubo atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 60 proc. lietuvių pripažįsta, jog reguliariai sportuoti jiems trukdo valios stoka.

Šiaurės Europoje gyvenantys žmonės yra fiziškai aktyvesni nei pietinių ar rytinių Europos šalių gyventojai. 70 proc. respondentų Švedijoje teigė, kad jie mankštinasi ar sportuoja bent kartą per savaitę. Po Švedijos eina Danija (68 proc.), Suomija (66 proc.), Nyderlandai (58 proc.) ir Liuksemburgas (54 proc.).

Pasak Ajurvedos „SPA Shanti“ centro vadovės Eglės Kauneckienės, neretai turint daugybę informacijos ir žinių, kaip sveikai ir teisingai gyventi, nieko su tomis žiniomis nedaroma.

„Reikia imti ir daryti. Jeigu dabar turime didesnį motyvą, nes vasarą norėsite atrodyti liekniau, – puiku. Gal tai išties bus impulsas ilgalaikiams, geriems pokyčiams jūsų gyvenime“, – sako E. Kauneckienė.

Parengė vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.