Pritarta atsakomybę už narkotinių medžiagų turėjimą perkelti į Administracinių nusižengimų kodeksą
Seimas po svarstymo pritarė pataisoms, kuriomis siūloma atsakomybę už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų perkelti iš Baudžiamojo kodekso į Administracinių nusižengimų kodeksą (projektai atitinkamai Nr. XIVP-96(2) ir Nr. XIVP-95(2).
Svarstomomis pataisomis siūloma atsakomybę įtvirtinti skirtinguose kodeksuose, atsižvelgiant į narkotikų kiekį. „Nėra leistino kiekio. Yra kiekis, dėl kurio turėjimo baudžiama pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, ir yra kiekis, už kurį baudžiama pagal Baudžiamąjį kodeksą, nes manom, kad tai galbūt jau yra tikslas platinti, kiekis yra per didelis, vargu ar jis yra skirtas sau“, – komentuodama teiktas pataisas sakė Laisvės frakcijos narė Danielė Morgana.
Parlamentarė pažymėjo, kad nuostatų perkėlimas iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimo kodeksą nereiškia narkotikų legalizavimo: „Dalykai, už kuriuos yra baudžiama yra neleidžiami. Jeigu baudžiame už greičio viršijimą mieste, nes tai gali lemti žmonių žūtį, mes sakome, kad tai yra negalimas veiksmas ir už jį yra numatyta bauda. Už greičio viršijimą yra skiriama piniginė bauda – tokia bauda būtų numatyta ir už narkotikų turėjimą sau be tikslo platinti. Papildoma priemonė – siuntimas konsultuotis, nes mes norime žmogų ne tik nubausti, bet ir galbūt suteikti pagalbą, kurios jam jau gali reikėti dėl to įpročio vartoti tam tikras medžiagas.“
Didžiausios Seimo valdančiosios frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis prieš posėdį sakė palaikysiantis projektą: „Aš ketinu palaikyti ir dėl to, kad tai yra svarbus klausimas mūsų koalicijos partneriams – tai yra jų programinė nuostata, į kurią jie deda daug pastangų, kad ją įgyvendintų. Manau, kad tai reikia girdėti.“
Pasak G. Landsbergio, kolegų argumentai jį įtikino: „Mes grąžintume tai į 2017 metų situaciją: nuogąstavimas, kad situacija dabar iš esmės pablogėtų, turi kontrargumentą – jei situacija po 2017 metų, perkėlus nuostatas į Baudžiamąjį kodeksą, iš esmės prastėjo, o ne taisėsi, tai reiškia, kad nelabai suveikė tos nuostatos, kurias dabar yra ketinama atitaisyti.“
Iš Baudžiamojo kodekso siūloma išbraukti nuostatą, kad tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu. Šią nuostatą numatoma perkelti į Administracinių nusižengimų kodeksą, reglamentuojant, kad nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėtas gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo jas platinti užtrauktų baudą nuo 50 iki 350 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų baudą nuo 300 iki 500 eurų.
Siūloma didinti Administracinių nusižengimų kodekse reglamentuotą atsakomybę už narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo arba už nustatytų administracinių nusižengimų padarymą sulaikytų ir apsvaigimu nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų įtariamų asmenų vengimą pasitikrinti dėl apsvaigimo. Tai užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 250 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų baudą nuo 200 iki 350 eurų.
Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms po svarstymo pritarė 65, prieš balsavo 40, susilaikė 4 Seimo nariai.
Baudžiamojo kodekso pataisoms po svarstymo pritarė 66, prieš balsavo 38, susilaikė 5 Seimo nariai.