Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl būtinybės iš esmės keisti valstybės požiūrį į mobingą darbo vietoje“

Seimas priėmė socialdemokratų inicijuotą rezoliuciją, kuria Vyriausybė ir visuomenė raginamos netoleruoti mobingo – darbuotojų žeminimo ir patyčių darbe.

Rezoliucijos projektą rengusi Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotoja Orinta Leiputė pažymi, kad pranešimų ir darbo ginčų dėl psichologinio smurto darbe kasmet daugėja.

„Tyrimai rodo, kad mobingą darbe dažniau nei kiti patiria švietimo, aptarnavimo sričių, pagalbos tarnybų darbuotojai.
Lietuvoje mobingą patiria net trečdalis medikų, dėl to, anot apklausų, daugelį jų aplanko mintys apie traukimąsi iš darbo, emigraciją ar savižudybę“, – įspėja parlamentarė.

Rezoliucijoje pažymima, kad reguliariai besikartojantys incidentai, kartais susiję ir su savižudybės atvejais, rodo, kad egzistuojanti reguliavimo ir prevencijos sistema yra nepakankama. „Valstybinė darbo inspekcija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turėtų nedelsdamos reaguoti į viešumą pasiekiančius ir nepasiekiančius atvejus, kai kyla įtarimų, kad asmens savižudybę galėjo lemti mobingas darbo vietoje. Ypatingą dėmesį raginame skirti sveikatos priežiūros įstaigoms“, – komentuoja O. Leiputė.

Socialdemokratai reiškia susirūpinimą dėl naujų mobingo formų, tokių kaip internetinis, virtualus, nuotolinis mobingas, ir ragina įtvirtinti aiškias procedūras, kaip pranešti apie mobingą ir jį tirti.

„Būtina skirti ypatingą dėmesį atvejams, kai darbdavys žemina savo darbuotojus, manipuliuodamas darbo užmokesčiu: pavyzdžiui, mažindamas atlyginimą ir didindamas darbo krūvį.

Faktai patvirtina, kad mobingas yra menko darbo užmokesčio ir nepakeliamo krūvio palydovas, ypač sveikatos priežiūros įstaigose“, – atkreipia dėmesį O. Leiputė.

Socialdemokratai ragina įtvirtinti aiškią darbdavių atsakomybę, siekiant užkirsti kelią darbuotojų žeminimui, taip pat numatyti atgrasančias baudas.

„Taip pat labai svarbu skatinti darbuotojus pranešti apie mobingą.

Būtina užtikrinti tokių darbuotojų apsaugą, anonimiškumą. Reikia palengvinti mobingo įrodymą ir užtikrinti teisinę pagalbą, ypač procesui persikėlus į teismus“, – pabrėžia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotoja O. Leiputė.

Kartu su ja rezoliuciją teikė Seimo nariai socialdemokratai Tomas Bičiūnas, Rasa Budbergytė, Liudas Jonaitis, Linas Jonauskas, Vigilijus Jukna, Julius Sabatauskas, Eugenijus Sabutis, Algirdas Sysas, Matas Skamarakas, Dovilė Šakalienė, Gintautas Paluckas ir Kęstutis Vilkauskas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *