fbpx

Vaisiaus alkoholio sindromas
0 (0)

alkoholis-nestumas

Rugsėjo 9 d. Lietuvoje jau trečią kartą buvo minima Pasaulinė Vaisiaus alkoholio sindromo (VAS) diena. Šią dieną visas pasaulis kviečiamas prisiminti, jog 9 nėštumo mėnesius moterys turėtų nevartoti nė lašo alkoholio.

Šią problemą š.m. rugsėjo 9 d. 9 val. 9 min. visuomenei priminė socialdemokratė LR Seimo  narė, Vaiko gerovės parlamentinės grupės pirmininkė Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė kartu su  su VU Medicinos fakulteto dekanu profesoriumi Algirdu Utkumi, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos filialo Neonatologijos centro direktore, gydytoja neonatologe prof. dr. Nijole Drazdiene, VšĮ „Vilniaus gimdymo namai“ direktore doc. dr. Kornelija Mačiuliene.

Jau daugiau kaip 2500 metų žinoma apie alkoholio vartojimo žalą per nėštumo laikotarpį. 1973 metais Vašingtono universiteto (JAV) mokslininkai Džonsas (Jones) ir Smitas (Smith) įvardijo embriono ir vaisiaus pažeidimus dėl alkoholio poveikio per nėštumą kaip vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS). 1987 metais JAV mokslininkai įrodė, kad moteriai nėštumo laikotarpiu pavojingas bet koks alkoholio kiekis. Nepaisant to, tyrimai rodo, kad nuo 2 iki 70 proc. moterų nėštumo metu vartoja alkoholį.

„Liūdna tai, kad Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad iš 337 kūdikių namų auklėtinių net 40 proc. vaikų kenčia nuo vaisiaus alkoholinio sindromo sutrikimų. Tokie vaikai su intelekto sutrikimu, išoriniais fiziologiniais pakitimais pasmerkti nevisaverčiam gyvenimui. Jų dažnai atsisako tėvai, palikdami augti kūdikių namuose. Tokius vaikus nenoriai įvaikina. Šie žmonės priversti gyventi neįgaliojo gyvenimą, jie negali mokytis, vėliau dirbti pagal įprastas programas, ne visuomet toks žmogus gali gyventi savarankiškai. Noriu priminti moterims, mamoms, kad  nebūtina nėštumo metu gerti nuolat, gali būti alkoholis pavartotas tik vieną kartą, ir atsiranda tikimybė vaikui gimti pažeistam vaisiaus alkoholio sindromo.“ – sako R. Šalaševičiūtė

Įrodyta, kad pavojingiausias laikotarpis VAS yra nuo trečios iki dešimtos nėštumo savaitės po pastojimo. Jei tuo metu moteris alkoholio vartoja kasdien maždaug po 28 gramus absoliutaus spirito (340 g alaus arba 141 g vyno arba 42,5 g degtinės), tai VAS rizika yra apie 40 proc. Socialdemokratė Sveikatos apsaugos ministrė kviečia moteris apsaugoti savo vaiką ir visiškai nevartoti alkoholio nėštumo metu, nes tik „nulis alkoholio – nulis vaisiaus pažeidimo rizikos.“

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.