fbpx

Žingsnis į priekį: mediacijos taikymas Lietuvoje bus platesnis
0 (0)

seimos-mediacija

Šaltinis: Phillip Taylor / flickr

Šiandien Seimo posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos siūlomam įstatymų projektų paketui plačiau ir efektyviau taikyti mediacijos procedūras.

„Užsienio valstybių praktika rodo, kad nemažai civilinių ginčų galima išspręsti dar iki teismo, pasinaudojus mediatorių pagalba. Toks ginčų sprendimo būdas leidžia žmonėms greičiau ir paprasčiau išspręsti kilusį konfliktą, sumažinti bylinėjimosi išlaidas bei atkurti socialinę taiką”, – pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Siekiant užtikrinti kvalifikuotų mediacijos paslaugų teikimą, siūloma nustatyti papildomus reikalavimus mediacijos paslaugų teikimui, reglamentuoti mediatorių sąrašo sudarymą. Mediacijos paslaugas galėtų teikti tik tie asmenys, kurie bus išlaikę specialų egzaminą, atitiks kitus įstatyme siūlomus nustatyti reikalavimus ir įrašyti į mediatorių sąrašą. Taip pat siūloma reglamentuoti mediatorių drausminę atsakomybę.

„Įstatymo projekte siūloma nustatyti privalomą mediaciją tam tikrų kategorijų civiliniuose ginčuose prieš kreipiantis į teismą su ieškiniu. Siūloma nustatyti privalomą mediaciją šeimos ginčuose, nagrinėjamuose ginčo teisena, pavyzdžiui, dėl išlaikymo nepilnamečiam vaikui, dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, ginčuose dėl nedidelių sumų, neviršijančių 1500 eurų”, – sako J. Bernatonis.

Pavyzdžiui, kasmet Lietuvos teismuose ginčo teisena išnagrinėjama daugiau kaip 8 tūkst. šeimos bylų (didžioji jų dalis – dėl išlaikymo vaikui priteisimo ir dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo).

Privalomos mediacijos paslaugos būtų apmokamos iš valstybės biudžeto tais atvejais, jei mediatoriaus pasirinkimą administruotų Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Kitais atvejais mediatoriui ginčo šalys turėtų mokėti sutartą atlyginimą. Už kreipimąsi dėl privalomos mediacijos siūloma įteisinti 50 eurų žyminį mokestį, tačiau jis būtų grąžinamas, jei mediacijos metu ginčas išsprendžiamas taikiai. Jei ginčo nepavyktų išspręsti taikiai, tai sumokėti pinigai būtų įskaitomi kaip žyminio mokesčio įmoka už teismui pateikiamą procesinį dokumentą dėl to paties ginčo išsprendimo.

Taip pat projekte yra numatytos ir kitos žyminio mokesčio lengvatos, jeigu buvo taikoma neteisminė mediacija.

Tam tikrais atvejais, kai yra taikaus ginčo sprendimo tikimybė, nukreipti šalis spręsti ginčą privalomai teisminės mediacijos būdu galėtų teisėjai.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.