fbpx

10 kūno pokyčių, atsirandančių su amžiumi
0 (0)

Amerikiečių psichiatrės, psichoanalitikės Gail Saltz teigimu, senatvės baimė – viena iš dažniausių žmonių jaučiamų baimių. Iš tiesų kūnas nuolat keičiasi, todėl bėgant metams pasirodo kitokių bruožų, požymių. Medikų manymu, žmonėms vertėtų žinoti, kokie pokyčiai natūralūs, neturintys kelti nerimo.

Straipsnyje brightside.me surinkti 10 laikui bėgant atsirandančių kūno pokyčių ir patarimų, kaip į juos reaguoti ir toliau komfortiškai gyventi.

1. Dantys tampa mažiau jautrūs. Bėgant metams mūsų dantys tampa mažiau jautrūs karštam ir šaltam maistui. Iš pirmo žvilgsnio skamba patraukliai, bet iš tiesų dėl to gali kilti problemų. Amerikos odontologų asociacijos duomenimis, senstant dantų nervai gali susitraukti, todėl ir sumažėja jautrumas. Jei taip nutinka, žmonės nejaučia, kad dantyse atsirado skylių ir kt. problemų.

2. Padidėja nosis. Dažniausiai sulaukus 18 m. kūnas nustoja augti, bet kai kurios kūno dalys, kaip antai, nosis, auga visą gyvenimą. Tai vyksta dėl nosį sudarančių minkštųjų audinių, raumenų ir kremzlės pokyčių. Priešingai nei kaulas, kremzlė ir toliau auga. Nuo 50 m. augimo procesas paspartėja ir išlieka spartesnis apie 60 metų. Be to, senstant dažnai nukamba nosies galiukas.

3. Susiaurėja klubai. Senstant ląstelėse mažėja skysčio, todėl regimai keičiasi kūnas. Moters plonas liemuo ir platūs klubai virsta plačiu liemeniu ir siaurais klubais. Vyrams senstant mažėja testosterono, tai veikia riebalų pasiskirstymą ir dėl to mažėja skirtumas tarp klubų ir tarp liemens.

4. Sutrumpėja blakstienos. Netinkama blakstienų priežiūra, skydliaukės veiklos sutrikimai, alergijos – šie veiksniai dažniausiai turi įtakos blakstienų ilgiui ir storiui. Senstant blakstienos neišvengiamai pasikeičia. Kelių tyrimų duomenimis, 44 proc. vyrų ir moterų pastebi, kad bėgant blakstienos tapo trumpesnės ir plonesnės.

5. Stiprėja libido. Artėjant menopauzei, hormonai darosi vis nestabilesni. Mokslininkų teigimu, tai – gamtos gudrybė, kuri didina moterų šansus pastoti (reprodukcinė funkcija stiprėja, didėja ir libido). Psichologai teigia, kad sulaukusios 40 m., moterys seksualiai išsilaisvina, nes jų gyvenimas jau subalansuotas – vaikai paauginti, karjera stabili.

6. Padidėja pėdos. Ortopedai teigia, kad mūsų pėdos darosi plokštesnės, taigi platesnės ir ilgesnės. Taip yra todėl, kad su amžiumi silpnėja raiščiai ir sausgyslės. Dėl šios priežasties žmonės pradeda pirkti didesnius batus, nei pirkdavo anksčiau.

7. Išnyksta strazdanos. Įprastai šviesios odos ir rausvų plaukų žmonės yra strazdanoti. Strazdanos išryškėja vaikystėje arba jaunystėje. Ekspertų teigimu, bėgant metams strazdanos dalinai ar visiškai išnyksta.

8. Pasikeičia pirštų atspaudai. Daugybę metu viso pasaulio kriminologai tikėjo, kad žmonių pirštų atspaudai nesikeičia. Tačiau 2015 m. mokslininkai atliko eksperimentą – išanalizavo 15 000 žmonių pirštų atspaudus ir padarė išvadą, kad linijas ant pirštų gal pakeisti ne tik sužalojimai, bet ir amžius.

9. Keičiasi spalvų suvokimas. Daugelis žmonių pastebi, kad sendami ima kitaip matyti spalvas. Amerikiečių mokslininkai pakvietė dalyvauti tyrime 900-us 58–102 m. žmones. Jie padarė išvadą, kad senstant ant akių susidaro tarsi gelsvas filtras, todėl darosi sunkiau atskirti mėlyną nuo violetinės arba žalią ir geltoną.

10. Keičiasi maisto pomėgiai. Bėgant metams mūsų skonio receptoriai liežuvyje darosi mažiau jautrūs. Pasak ekspertų, tai keičia ir maisto skonių jautimą. Būtent dėl šios priežasties kartais jaunystėje nemėgti produktai vėliau pasidaro skanūs. Moterų maisto pomėgiai dažniausiai pasikeičia po 50 m., o vyrų – po 60 m. Beje, tyrimų duomenimis, mėgstamiausiais „suaugusių“ žmonių produktais tampa ožkos sūris, marinuoti agurkėliai ir pupelės.

Ir vis tik bėgantys metai padovanoja puikų dalyką – laimės pojūtį. Nepaisant visų išvardintų pokyčių, vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi laimingesni. San Diego universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo apie 1 000-is 50–99 m. amžiaus vyrų ir moterų. Paaiškėjo, kad vyresni žmonės įvairias problemas vertina pozityviau nusiteikę nei jaunesni žmonės.

Parengė delfi.lt
Iliustracija: Marisa Howenstine / Unsplash

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

1 Response

  1. dazai parašė:

    Geriausia paskutinė pastraipa, suteikianti vilčių, jog nepaisant kūno pokyčių, žmonės jaučiasi laimingesni. Prižiūrėti save reikia iš anksto, nes po to jau bus vėlu. Tiek odą, tiek plaukus, rankas, nagus. Kas neišvengiama tai neišvengiama, nuo fiziologijos nepabėgsime. Tačiau tikrai yra labai dailiai atrodančių garbaus amžiaus damų. Juk dabar ir kosmetika pažengusi, antakius galima nudažyti ilgalaikiais dažais, nereikia piešti kas rytą atsikėlus, blakstienas, nagus priauginti jei gamta neapdovanojo. Svarbu poreikis ir tai, kas padėtų jaustis kuo geriau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.