4 žingsniai, padedantys susidraugauti su nesėkmėmis


Iliustracija: pixabay.com/

Nesėkmės skaudina. Tačiau neretai save skaudiname dar labiau. Kaip pasimokyti iš klaidų savęs neužgraužiant?

1. Kritikuokite konkretų elgesį, kurį galite pakeisti.

Susidūrus su nesėkme sunku nepasiduoti negatyvioms emocijoms ir savęs nesmerkti. Deja, sau būname itin negailestingi – kiekvieną klaidą vertiname kaip dar vieną įrodymą, kad esame niekam tikę. „Esu nevykėlis“; „Niekada nebuvau kūrybiškas“ – tokia „savipaguoda“ tikrai neduos jokios naudos. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie nesėkmes priskiria savo asmenybės trūkumams, dažniau patiria stresą ir išgyvena depresiją. Konstruktyvi savikritika turi būti nukreipta ne į jūsų savybes, o į konkretų elgesį, kurį galite keisti, pavyzdžiui: „Neišlaikiau egzamino, nes vakarais laiką leidau prie televizoriaus, o ne bibliotekoje.“ Sutikite, kad po tokio objektyvaus nuosprendžio noras pasikeisti bus didesnis, nei save pasmerkus iš anksto: „Esu negabus.“

2. Keiskite aplinką.

Net situacijose, kai kaltė akivaizdžiai krinta ant jūsų pečių, pravartu atsižvelgti į aplinkybes, kurios galėjo išprovokuoti tokį elgesį. Pavyzdžiui, jūs negalėjote laiku pabaigti projekto, nes jūsų šeima vakarais smagiai leisdavo laiką žaisdama stalo žaidimus. Be abejo, tai ne pasiteisinimas, tačiau žinodami jus blaškančias aplinkybes, kitą kartą galėsite pasielgti protingiau. Jei žinote, kad aplinkiniai gali trukdyti dirbti ir jums sunku prisiversti imtis darbų, užuot save dėl to graužę, tiesiog pabandykite nuspėti ėjimą iš anksto – susiraskite darbo vietą, kurioje jūsų niekas neblaškytų.

3. Galvokite apie kitus žmones, o ne apie save.

Lengva paskęsti mintyse apie save – nesvarbu, ar jos teigiamos, ar neigiamos. Psichologai rekomenduoja dažniau pagalvoti apie kitus: kaip jūsų elgesys veikia asmenis, kurie jums rūpi labiausiai? Tai gali paskatinti imtis veiksmų, kurie duos teigiamų rezultatų ne tik jūsų, bet ir kitų gyvenime. Kaip rodo tyrimai, žmonės, kurie siekia nesavanaudiškų tikslų, turi stipresnius santykius, gauna daugiau paramos iš aplinkinių ir yra ne tokie vieniši. Be to, galvodami apie kitus, turėsite mažiau laiko savigraužai.

4. Paguoskite save.

Visi darome klaidų. Tačiau sau būname mažiausiai atlaidūs ir ypač negailestingi. Elkitės su savimi kaip su geriausiu draugu. Nesėkmės atveju neplakite savęs kaltinimo rimbu, o užjauskite. Guosdami save pripažįstame klaidas, tačiau neleidžiame joms užgožti viso kito: „Taip, aš padariau klaidą. Tačiau dėl to nesu mažiau vertingas.“ Savipaguoda palieka vietos tobulėti, pripažindama, kad visi turime stipriųjų ir silpnųjų pusių. Toks požiūris nėra žlugdantis, atvirkščiai – skatina be baimės žvelgti sau į akis ir nebijoti keistis.

Šaltinis: psichologijatau.lt

1 Response

  1. Žaneta parašė:

    Labai patiko :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *