7 vienišių privalumai: kokiose srityse jiems šypsosi sėkmė?

vienatve

Pažiūrėkite bet kokią romantinę komediją arba pasikalbėkite su arogantiškais vedusiais draugais ar ištekėjusiom draugėm ir pamatysite, kad vienišumas tapo stigma. Pasak stereotipo, vienišiems žmonėms daug geriau sektųsi, jei jie kuo greičiau rastų partnerį ir sumainytų aukso žiedus.

Kaip savo knygoje „Going Solo“ rašė Ericas Klinenbergas, Niujorko universiteto sociologas, kai apie vienišą gyvenimą kalbama viešai, tai neretai pateikiama kaip absoliuti visuomenės problema ir sumažėjusio viešojo gyvenimo požymis. Tačiau niekas taip nemano. Jungtinėse Amerikos Valstijose tuokiasi vis mažiau žmonių, ir niekada santuoka nebuvo taip atidėliojama, kaip dabar.

1962-aisiais pusė 21-erių metų sulaukusių asmenų ir 90 proc. 30-mečių turėjo bent vieną santuoką. O štai 2014-aisiais – vos 8 proc. 21-erių metų sulaukusių asmenų ir tik 55 proc. 30-mečių buvo susituokę. Pasak „Bloomberg“, dabar didžioji dalis amerikiečių yra vieniši. „Ne vieną dešimtmetį socialinių mokslų ekspertai nerimauja, kad mūsų socialiniai ryšiai nyksta, kad tapome vienišų narcizų visuomenė, – „The New York Times“ sakė E.Klinenbergas. – Aš tuo netikiu.“ Netiki ir daugybė kitų mokslininkų. Tyrimai pradeda gvildenti klausimą, kaip partnerio neturėjimas veikia jūsų gyvenimą.

1. Vienišiai linkę daugiau bendrauti

Tyrimai rodo, kad, lyginant su susituokusiais žmonėmis, visą gyvenimą vieniši buvę amerikiečiai yra labiau linkę palaikyti savo artimuosius bei palaikyti su jais ryšį, padėti, padrąsinti ir bendrauti su savo draugais bei kaimynais. Pasak Darbo statistikos biuro atlikto Laiko naudojimo tyrimo, vieniši amerikiečiai ryšio palaikymui per dieną skiria vdutiniškai 12 minučių (pokalbiai telefonu, susirašinėjimai elektroniniu paštu ar ranka rašytais laiškais). Susituokę žmonės tam skiria vidutinikškai 7,8 minutės per dieną. E.Klinenbergas aiškina, kad nepaisant labai didelio išorinio spaudimo, galinčio priversti abejoti savimi, partnerio neturėjimas tikrai nepasmerkia vienatvės ir izoliacijos pojūčiui. „Priešingai, vieni gyvenantys žmonės kompensuoja partnerio nebuvimą didesniu socialiniu aktyvumu nei turintys partnerį, o miestų, kuriuose gyvena daug vienišių, visuomeninė kultūra klesti“, – rašo jis.

2. Vienišiai gali daugiau laiko skirti sau

E.Klinenbergas taip pat tiki, kad šiame besiplečiančios skaitmeninės žiniasklaidos ir augančiame „buvimo ant ryšio“ amžiuje vienišumas turi aiškų pranašumą – tai atkuriamoji vienatvė. Praleidus daugiau laiko su savimi, žmonės lengviau atranda patys save ir suvokia, kas jų gyvenimui suteikia reikšmę ir prasmę, aiškina jis. „Gyvendami vieni galime siekti šventų moderniųjų vertybių – individualios laisvės, asmeninės kontrolės ir savirealizacijos, kurios yra reikšmingos nuo paauglystės iki paskutinės gyvenimo dienos“, – rašo E.Klinenbergas.

3. Vienišiai turi daugiau laisvalaikio

Vienišiai linkę daugiau laiko skirti laisvalaikiui nei susituokę asmenys, ir nesvarbu, tas veiklas atlieka vieni ar su draugais. Pasak Darbo statistikos biuro, vienišiai laisvalaikio veikloms per dieną skiria vidutiniškai 5,56 valandos, o susituokę asmenys – 4,87 valandos. Galima skirstyti ir toliau: vienišiai sportui, mankštai ir rekreacinei veiklai per dieną skiria vidutiniškai 3 minutėmis daugiau laiko nei susituokusieji, taip pat per dieną jie maždaug 16 minučių ilgiau žiūri televizorių, 15 minučių ilgiau žaidžia kompiuterinius žaidimus arba naudojasi kompiuteriu pramogoms, nei susituokę asmenys.

4. Vienišiai turi mažiau teisinių įsipareigojimų

Libby Kane, „Your Money“ redaktorė, pabrėžia, kad susituokę asmenys tampa teisiškai atsakingi už savo partnerio finansines klaidas – galite prisiimti tokią pačią atsakomybę už jų skolas (pavyzdžiui, studento paskola) arba galite būti įtrauktas į teisinį bylinėjimąsi, jei jūsų partneriui bus iškeltas ieškinys.

5. Vienišos moterys kartais gauna priemokas

W.Bradfordo Wilcoxo, Virdžinijos universiteto Nacionalinio santuokos projekto direktoriaus, bei Amerikos universiteto ekonomikos profesoriaus Roberto Lermano atliktas tyrimas parodė, kad vienišos moterys gauna didesnius atlyginimus nei ištekėjusios. Nors tyrimo autoriai nelaikė šių duomenų statistiškai reikšmingais, vienišos 28–30 metų moterys per metus uždirba 1 349 doleriais daugiau nei tokio paties amžiaus ištekėjusios moterys. O 44–46 metų sulaukusios vienišės per metus uždirba 1 465 doleriais daugiau nei jų ištekėjusios bendraamžės.

6. Vieniši vyrai dirba mažiau už vedusius

To paties tyrimo autoriai išsiaiškino, kad vieniši 28–30 metų vyrai dirba net 441 valanda mažiau nei vedę jų bendraamžiai, o 44–46 metų vienišiai dirba 403 valandomis mažiau nei vedę to paties amžiaus vyrai.

7. Vienišiai linkę daugiau sportuoti

Įvairūs tyrimai nurodo, kokį poveikį „vienišiaus“ statusas gali turėti jūsų sveikatai. Merilendo universiteto mokslininkai nustatė, kad 18–64 metų vyrai ir moterys, kurie niekada nebuvo susituokę, buvo linkę sportuoti daugiau už susituokusius ar išsiskyrusius asmenis. Kitas tyrimas parodė, kad vieniši vyrai net 25 proc. mažiau linkę turėti antsvorio ar būti nutukę nei vedę.

Parengė Ji24.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *