Alkis ir apetitas
0 (0)

Ar valgote su apetitu dėl to, kad esate alkani? Ar alkis ir apetitas yra skirtingi terminai? Kaip vienas ir kitas, ar abu kartu, veikia sprendimus valgyti vienokį ar kitokį maistą?

Lietuvių kalbos žodynas šiuos du žodžius atskiria taip: apeti̇̀tas – “noras valgyti”, al̃kis – “norėjimas valgyti, išalkimas, badas” (2). Nelabai skiriaisi… Bet atskirti labai svarbu! Kitos knygos sako taip: apetitas – pojūtis, susijęs su praeityje patirtais skonio ir kvapo pojūčiais. Apetitą galime atskirti nuo alkio tuomet, kai valgome gardžius desertus tik dėl gryno valgymo malonumo. Apetitą apibrėžia jutiminės asociacijos, iš praeities ar dabartyje. Alkis – bukas skausmas, tuštumos jausmas “po krūtine” ir skrandyje. Alkiu organizmas reikalauja maisto medžiagų. Nekreipiant dėmesio į alkio pojūtį, jis gali virsti plintančiu ypač nemaloniu jausmu. Iš alkio žmogus gali valgyti net tai, ko vien apetito sprendimu atsisakytume (1).

Terminus vis tik reikia atskirti, nes yra daugybė situacijų, kai valgome ne vedami alkio. Dar 1949 metais Hebb išsakė prielaidą, kad reakcija į alkį yra išmokstama – kūdikiai, iš pradžių juntantys alkį kaip tiesiog intensyvų ir nemalonų pojūtį, ilgainiui išmoksta, jog maistas jį numalšina, todėl ima prašyti ir ieškoti maisto (3), ir šis elgesys kaskart pastiprinamas doze dopamino (na, nes smegenys taip visada daro – apdovanoja už maistą, nesvarbu ar valgėme iš alkio, ar ne). Po kurio laiko, tik pamačius maistą, jau norisi gauti tą dopamino atlygį – nesvarbu, ar tam yra priminė priežastis (alkis), ar ne. Ši reakcija bus automatiška, tai nebus jūsų apgalvotas sprendimas. Bac, ir jau nori! Štai kodėl labai svarbu kontroliuoti aplinką, kurioje mokotės sveikai valgyti ir vystote naujus įgūdžius. Jei valgysite ne iš alkio, o dėl to, kad “akys mato, rankos siekia”, greičiausiai suvalgysite ne tai, ir ne tiek, kaip planavote ir ruošėtės. Maža to, žmonės valgo iš liūdesio, nerimo, nuovargio – bet vėl, jei “po ranka” nebus nesveiko maisto, tai teks ieškoti kitokių – ir tikrai tinkamesnių – savijautos gerinimo būdų.

Palinkėjimui – pakartojimas. Kol mokotės susipažinti su alkiu iš naujo ir atpažinti jo pranešimus (vienintelius tikrus signalus apie tai, kad reikia valgyti!), pasistenkite, kad nei akims, nei rankoms nebūtų pasiekiama tai, ko nesiruošiate valgyti. Kol ponas Alkis reguliuos maisto judėjimą jūsų lėkštės link, tegul ponas Apetitas užsiima valgomo sveiko ir sąmoningai pasirinkto maisto malonumais.

Skanaus!
Nuoširdžiai jūsų,
Šaukštas Proto | saukstas.proto@gmail.com

Nuotraukos teksto autorės. Visos teisės saugomos – bet gali būti, kad pasidalinsiu, jeigu paprašysit.
Šaltiniai:
1. AN EXPLANATION OF HUNGER: http://ajplegacy.physiology.org/content/29/5/441
2. LIETUVIŲ KALBOS ŽODYNAS: http://www.lkz.lt
3. „The Organization of Behavior: A Neuropsychological Theory” (2009)

 

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.