Apklausa: kokie labiausiai branginami dalykai namuose ir ką mėgsta vagys?
5 (1)

pegs-349782_640

Public Domain Archive / Pixabay

Visuomenės nuomonės apklausa atskleidė, jog labiausiai visų branginamas dalykas namuose yra dokumentai. Grupuojant apklausos dalyvius, jų prioritetai išsiskirsto į kelias kategorijas – moterims daug labiau nei vyrams svarbūs papuošalai, vyrai beveik dvigubai labiau už moteris brangina laisvalaikio prekes, o gyvūnus labiausiai myli studentai.

Pagal draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu atliktą apklausą, labiausiai lietuviai namuose brangina dokumentus. Net 56 proc. visų apklaustųjų juos įvardijo tarp labiausiai vertinamų daiktų. Antroje vietoje – garso ir vaizdo aparatūra (46 proc.), trečioje – papuošalai ir šeimos brangenybės (39 proc.), o ketvirtojoje – buitinė technika (34 proc.). Pinigai, kaip branginama vertybė, liko penktojoje vietoje, juos paminėjo 33 proc. respondentų.

„Peržvelgus tyrimų rezultatus pagal visuomenės grupes, prioritetai išsidėsto kiek kitaip ir kai kurie, pripažinsiu, šiek tiek nustebino. Pavyzdžiui, dokumentai labiausiai branginami namų šeimininkių. Net 61 proc. juos įvardijo tarp labiausiai branginamų vertybių. Gerokai mažiau svarbūs jie yra smulkiems verslininkams (39 proc.), kurie daug labiau brangina vaizdo ir garso aparatūrą (56 proc.)“, – sako „Gjensidige Baltic“ Baltijos šalių gyventojų turto draudimo produktų vadovė Jurgita Nagrockė.

Vaizdo ir garso aparatūrą, kaip svarbiausią brangenybę, įvardijo ir ūkininkai (59 proc.), antroje vietoje jiems yra papuošalai (47 proc.), visa kita – gerokai mažiau svarbūs daiktai. Gyvūnus labiausiai myli studentai (25 proc.), kurie bendroje lentelėje yra tik aštuntoje vietoje (11 proc.).

Skirtumai jaučiami ir tarp skirtingų lyčių respondentų, pavyzdžiui, moterims papuošalai ir šeimos brangenybės daug svarbesnės nei vyrams (atitinkamai 43 ir 35 proc.). Tuo tarpu gerokai daugiau vyrų tarp vertingiausių daiktų nurodė laisvalaikio įrangą (5,5 ir 4 proc.).

Remiantis bendrovės duomenimis, dažniausios žalos, sukeliamos namų turtui – stiklų dūžiai ir elektros prietaisų gedimai dėl elektros įtampos svyravimų. 2014-aisiais metais jos sudarė net 64% visų „Gjensidige“ kilnojamojo turto žalų. Vis dėlto didžiausius nuostolius namų turtui sukelia ugnis, kurios padaryta vidutinė žala siekia 1 277 EUR.

Neretai nukenčiama ir nuo vagišių, kurių apetitas priklauso nuo to, kiek laiko jie turi apšvarinti jūsų būstą. Vidutinė padaroma žala siekia 727 EUR. „Iš vagysčių populiariausios yra žaibiškos vagystės, todėl kaip visada labiausiai ilgapirščiams patrauklūs yra greitai paimami ir lengvai realizuojami daiktai. Vagiamų daiktų sąrašas atrodytų taip: pirmoje vietoje yra grynieji pinigai ir vertingi papuošalai, antroje – lengvai išnešami daiktai: nešiojami kompiuteriai, telefonai (ypač išmanieji), vaizdo ir garso aparatūra. Vagystės ypač padažnėja vasaros periodu, kuomet išvykstama atostogauti ir namai paliekami be priežiūros“, – pasakoja J. Nagrockė.

Apie apklausą

Reprezentatyvią apklausą draudimo bendrovės „Gjendisige“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausti 1007 respondentai, kurių amžius nuo 18 iki 75 metų. Tyrime naudotas stratifikuotos tikimybinės atrankos metodas, pagal kurį apklaustųjų sudėtis pagal lytį, socialinę padėtį, išsilavinimą ir kitus kriterijus atitinka Lietuvos gyventojų generalinę visumą.

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.