Auklėjimo klaidos žaloja vaiko sveikatą

smurtas

Net geri tėvų norai auklėjant atžalas gali pridaryti bėdos. O barimas, mušimas bei kiti agresyvūs veiksmai didina riziką susirgti vėžiu.

Smurtas paveikia DNR 
Tėvų taikomi smurtiniai auklėjimo metodai kelia pavojų vaiko sveikatai. Tai nustatė Kalifornijos universiteto (JAV) mokslininkai, apie porą dešimtmečių tyrinėję 17 tūkstančių savanorių.

Tyrimo rezultatai parodė, kad vaikystėje dažnai išgyvenę baimę, patyrę nuolatinį stresą žmonės daug dažniau serga. Ypač tai atsiliepia širdies ir kraujagyslių sistemai. Tačiau tėvų agresyvaus elgesio pasekmės gali turėti įtakos ir onkologinių ligų atsiradimui.

Manoma, kad smurtas neigiamai paveikia ne tik psichinę atžalos sveikatą, bet ir DNR gamybą. Tai atsiliepia visų organų veiklai. Be to, tai ateityje gali skatinti savižudiškus polinkius.

Singapūro Nacionalinio universiteto specialistai po 5 metus trukusio tyrimo irgi įspėjo, kad reiklūs bei priekabūs tėvai ardo savo vaiko imunitetą. Tokie mokyklinukai dažnai išgyvena stresą, jie bijo suklysti, nepateisinti aplinkinių lūkesčių. Suaugus tai gali neigiamai atsiliepti socialinei adaptacijai.

Apie blogo tėvų elgesio poveikį vaikų sveikatai įspėjo ir Floridos universiteto (JAV) mokslininkai. Jie nustatė, kad jei net ir kupini gerų norų gimdytojai per įkyriai kišasi į atžalų reikalus, vaikai užauga nesavarankiški, nervingi bei linkę į depresiją, jų fizinė sveikata būna bloga.

Kritika paskatina antsvorį

Net ir tėvų neatsargūs žodžiai gali turėti vaikams pavojingų pasekmių. Štai Liverpulio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai pataria niekuomet nekritikuoti dukterų antsvorio bei figūros. Tokie žodžiai žeidžia skaudžiausiai ir ypač ilgai atsimenami.

Tyrimas parodė, kad moterims, kurios vaikystėje girdėdavo tėvų komentarus apie antsvorį, gerokai padidėja šios problemos rizika. Be to, jos daug mažiau būna patenkintos savo išvaizda.
Paaiškėjo, kad savanorės, kurių kūno masės indeksas atitinka normą, 27 proc. rečiau prisiminė savo tėvų pastabas apie figūrą nei turinčios antsvorio problemą. Tyrime dalyvavo pusė tūkstančio 20–35 metų amžiaus moterų.

Psichologų pastebėjimu, tėvų kritika dėl per didelio svorio ypač traumuoja mergaičių psichiką. Užaugusios jos savo išvaizdą laiko vieninteliu svarbiu kriterijumi bendraujant su vyrais. Tai gali paskatinti gilias neurozes. Jei dukters svoris kelia problemų, reikėtų susirūpinti jos mityba, reguliariu fiziniu aktyvumu bei kt.

Aigustė Tavoraitė | lsveikata.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *