Ekspertai moko Lietuvos gyventojus atpažinti propagandą
0 (0)

medija

Elektroninėje erdvėje Lietuvos gyventojus atakuojanti propaganda – Rusijoje kuriamų scenarijų dalis. Per metus jiems kurti ir vykdyti išleidžiama apie 3,5 milijardo JAV dolerių, o pačių žiauriausių padarinių galime matyti Ukrainoje. Kaip atpažinti kuriamus propagandos modelius, išsiaiškinti jų kontekstą, kovoti su propaganda – į šiuos klausimus stengiasi atsakyti projekto „Lietuvos gyventojų informacinio saugumo link“ vykdytojai.

„Atpažinti propagandą ypač aktualu dabartinių geopolitinių aplinkybių kontekste. Lietuvos gyventojus pasiekianti propaganda kelia pavojų tiek šalies, tiek ir kiekvieno jos gyventojo saugumui. Tad labai svarbu suprasti, kad propaganda egzistuoja, mokytis ją atpažinti bei ugdyti atsparumą. Žinios yra pirmiausias būdas propagandos efekto sumažinimui“, – teigia Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

Pasak asociacijos „Langas į ateitį“ vadovės, projektas vertingas dar ir tuo, kad jis nėra tik vienadienių priemonių programa. Atpažinti propagandos tikslus, poveikio priemones ir sužinoti apie kovos su propaganda būdus galima ne vien renginių metu. Internete galima bet kuriuo metu pasižiūrėti transliuotų paskaitų „Propaganda: kas tai yra ir kaip atpažinti?“ bei „Dažniausiai Lietuvoje girdimi mitai apie Europos Sąjungą ir NATO“ vaizdo įrašus bei atsisiųsti projekto lankstinuką su labai konkrečiai išdėstytais propagandos bruožais, priemonėmis bei patarimais, kaip apsisaugoti nuo propagandos poveikio. Lapkričio 15 dieną projekto programoje numatyta dar viena vaizdo transliacija – apie tautiškumo ir pilietiškumo santykį Lietuvoje.

Spalio 18 dieną projekto programos organizatoriai pakvietė Lietuvos viešųjų bibliotekų darbuotojus į seminarą. Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento atstovas bibliotekininkams skaitys paskaitą apie informacinį saugumą ir informacines grėsmes, Rytų Europos studijų centro atstovai papasakos apie propagandą, jos priemones bei mokys, kaip tai atpažinti praktiškai.

„Mūsų asociacijai tai yra pirmas projektas, kurio kontekstas kitoks nei įprastai. Iki šiol mūsų vykdyti projektai buvo skirti skaitmeninio raštingumo didinimui, informacinės visuomenės plėtrai bei stiprinimui, saugumo internetinėje erdvėje klausimams. Vis dėlto akivaizdu, kad propagandos klausimas labai susijęs su visais anksčiau mūsų vykdytais projektais, nes propaganda mūsų šalies gyventojus šiandien labai lengvai pasiekia internetu. Informacinės technologijos šiandien ne tik atveria langą į pasaulį bei ateitį, bet ir leidžia naudoti įvairius poveikio ir apgaulės derinius, įvairiais ne visiems atpažįstamais būdais veikiant žmonių emocijas ir formuojant požiūrį. Jei norime būti saugūs, turime rūpintis ir šia tema“, – sakė asociacijos „Langas į ateitį“ vadovė.

Rugpjūčio – lapkričio mėnesiais asociacijos „Langas į ateitį“ vykdomą projektą „Lietuvos gyventojų informacinio saugumo link“ remia Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.