Facebook’as padeda mums jaustis gerai?
0 (0)

Neseniai nuvilnijo nepasitenkimo facebook’u banga, mat pastarojo darbuotojai nusprendė padaryti pakeitimus vartotojų profiliuose. Baisiau už baisų! Pasipylė įvairūs patarimai, kaip ištaisyti tokią nedovanotiną klaidą, pikti komentarai, kaip jie drįsta. Bet šįkart ne apie tai.

Šįkart apie tai, kaip mes visi mylime socialinius tinklus. Juk net 900 mln. aktyviai lanko savo profilius facebook‘e, kuris, beje, vis dar užima pirmąsias vietas savo lankomumu (antroje vietoje yra google). Ir net moksliniai tyrimai įrodė – socialiniai tinklai padeda mums kelti savo pačių savivertę!

Džordžijos universtiteto tyrėjai kartu su psichologe Brittany Gentile teigia, kad būtent socialiniame tinklapyje žmogus visą dėmesį skiria sau. Pripažinkime yra tiesos, ypač jei esi vedęs ar ištekėjusi, turi šeimą, darbą, nesibaigiančią namų rutiną – to nuostabaus laiko sau mažai ir telieka. Tad socialinis tinklas kaip facebook‘as suteikia nuostabią galimybę pasidžiaugti pačiu savimi. Tyrimai įrodė, kad net savo profilio redagavimas, dalinimasis nuotraukomis, kurios be galo nuostabios, muzika, kurią šiuo metu klausai, yra geresnio savo vaizdo konstravimas.

Tačiau čia iškyla rizika tarp aukštesnio savęs vertinimo ir narcisizmo. Gentile su kolegomis inicijavo tyrimą, kuriame dalyvavo 151 studentas, tarp 18-22 metų. Gauti rezultatai parodė, kad 15 minučių praleistų, tvarkant MySpace profilį, pakako, kad respondentai atsakinėtų į užuodamus klausimus, labiau koncentruodami dėmesį į save, kas neretai išryškindavo jų narcistisinius bruožus. Kai tuo tarpu 15 minučių, praleistų facebook’e, paskatindavo labiau pasitikėti savimi atsakinėjant į klausimus. Taigi išvada: MySpace padarys mus narcizais, o facebook‘as išaugins mus save gerbiančiais.

Νοrs kita vertus, socialiniai tinklai neturėtų būti naudojami kaip priemonės, ugdyti  aukštesnį savęs vertinimą bei savęs pagarbą. Yra kitų nuostabių būdų tam pasiekti, anot profesoriaus Keitho Campbell, tai striprus ryšys su artimu asmeniu, bendravimas su draugais bei nuolatinis savų tikslų kėlimas ir siekimas. Nes teigiamas savęs vertinimas ir pagarba negali būti pasiekiami, pametant kelią dėl takelio. Tai pasekmė gražaus realaus gyvenimo, kurį patys susikuriame kasdienėmis veiklomis, o ne pora paspaudimų profilyje.

Pagal užsienio spaudą parengė psichologė Elnora Jachjajeva | psicentras.lt

Plačiau apie atliktą tyrimą galima pasiskaityti:
Brittany Gentile, Jean M. Twenge, Elise C. Freeman, W. Keith Campbell (2012). The effect of social networking websites on positive self-views: An experimental investigation, Journal of Computers in Human Behavior.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.