Galinga Garso Jėga
0 (0)

Kaip gydyti vieną ar kitą ligą, geriausiai žino tam tikros srities gydytojai. Tačiau galime išbandyti ir kitus, netradicinės medicinos terapijos būdus, nors jie ne visada pagrįsti moksliniais įrodymas. Vienas jų – gydymas garsu. Kam gali padėti garso terapija? Ar ji tinka pschikos ligoniams, onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms? Atsakymų ieškome kartu su psichologe psichoterapeute, Psichologijos studijos „Menas Būti” Vilniuje steigėja, Alicija Eiliakas, savo praktikoje taikančią meno, garso ir šokio bei judesio terapijos metodus. 

menas-buti-maudynes-gonge

Garso poveikis žinomas seniai

Garsas mus pasiekia per dalelių virpesį, kuris skleidžia energiją. Ji egzistuoja ne tik mus supančiame pasaulyje, bet ir visoje visatoje. Tačiau žmogaus ausis gali girdėti tik ribotą garsų spektrą, o kosminėje skalėje garsas – tai universali nematoma jega, kuri veikia įvairius procesus fiziniame, emociniame ir dvasiniame lygmenyje.

Jau tūkstančius metų žmonės naudoja garsą gydyti įvairioms ligoms. Gydymas garsu žinomas dar priešistorijoje. Pavyzdžiui, senovės Egipte muzikos hieroglifai kartu reiškė ir džiaugmą, gerą savijautą. Senovės Indijos išminčiai, Pitagoro laikų Graikijos filosofai visas fizines formas tapatindavo su muzikos manifestacija (įsikūnijimu). Tų laikų raštuose aptinkami teiginiai, kad gyvybė ir sveikata priklauso nuo harmoningų dažnių santykio, kurie prasideda žmogaus mintyse ir per kūną išeina į sociumą ir gamtą. Tie patys harmonijos dėsniai buvo pastebėti garsuose, muzikoje. „Teisingas“ garsas galėjo išgydyti sergantį žmogų, harmonizuodamas jo kūną ir protą, žmonės buvo gydomi dainavimu.

Šiuolaikinė garso terapija apima įvairias technikas, kurių metu garsas naudojamas žmogaus savijautai gerinti, sveikatai stiprinti. Šis metodas apima kelis aspektus – fizinį, psichologinį ir dvasinį. Dažnai jis derinamas su kitais metodais, priklausomai nuo gydomo žmogaus poreikių bei jį gydančiojo kvalifikacijos. Tai gali būti garso masažas, kurio metu siekiama gilaus atsipalaidavimo, skatinančio natūralius žmogaus gijimo mechanizmus; garso meditacija, kurios metu žmogus pasineria į gilias sąmonės būsenas. Visa tai ne tik sustiprina kūną, bet ir praplečia sąmonę, veda dvasinio augimo keliu. Tokia meditacija yra prieinama kiekvienamos metu tereikia patogiai įsitaisyti ir atsiduoti garsams.

Abu aptarti metodai turi emocinį (psichologinį) aspektą, nes garsas (ypač gongų) jau tūkstantmečius taikomas norint įveikti baimę ar kitą gyventi trukdantį jausmą. Tokio užsiėmimo metu žmogus turi galimybę jausti visas jame „sustingusias“ emocijas ir jas absorbuoti.

Ardo energinius kamščius

Energiniame lygmenyje įtampa, sulaikyti, „užblokuoti“ jausmai sudaro energinius kamščius, kūne pasireiškiančius raumenų įtampa, negalavimais ir įvairiomis psichosomatinėmis ligomis – migrena, kraujotakos, miego sutrikimais, sąnarių bei stuburo ligomis. Susidarius jiems susergama ir neuroze, gali atsirasti fobijos ir t.t.

Holistiniai gongų, dainuojančių dubenų bei kitų senųjų instrumentų garsai sukuria lauką, kuris švelniai „masažuoja“ ląsteles, veikia meridianus, padeda ardyti energinius kamščius. Tokiu būdu išjudintos senos, „sustingusios“ emocijos, galinčios tapti ligos priežastimi, palieka žmogaus kūną.

Instrumentai, žinomi tūkstantmečius ir šiuo metu plačiau naudojami garso terapijoje – „dainuojantys“ (arba tibetietiški) dubenys, gongai, varpeliai, tingsa, šamanų būgnai, dambreliai, kriauklės, australu didgeridoo, fleitos ir kiti senieji muzikos instrumentai. Ypač stiprų gydomąjį poveikį turi gongai ir dainuojantys dubenys, padedantys žmogui susilieti su visata ir susigrąžinti gamtos diktuojamą ritmą.

Kas vyksta garso seanso metu? „Žmogus patogiai atsisėda arba atsigula, užsimerkia, atsipalaiduoja ir leidžia sau panirti į garsus. Žodžia „leidžia sau“ turi ypatingą reikšmę, nes būtent atsivėrimas patyrimui be išankstinių įsitikinimų ir vertinimų leidžia priimti garsą, giliai pasinerti į jį, jausti jį, būti čia ir dabar. Leidžia ateiti toms mintims, kurios aplanko ir jų nevertinti. Čia nėra teisingo ar neteisingo patyrimo – kiekvienas patyrimas yra unikalus ir parodo mums, kur šiuo metu esame ir kas vyksta mūsų gyvenime“, – pasakoja Alicija.  Garso seanso metu Meistras sudaro tik tam tikras salygas, o gongai veda žmogų būtent ten, kur jam tuo metu reikia atsidurti. Vieni pasineria į gilias sąmones būsenas, regi nuostabius vaizdinius, kitiems garsai asociuojasi kartai su nemaloniais patyrimais, iškelia baimes, sukelia liūdesį. Tretiems pasidaro linksma ir šviesu. Tai ir yra nuostabu – kiekvieną kartą šis patyrimas bus skirtingas. Tik visų prašoma: nevertinkite šio patyrimo – tai jūsų pačių dalis!

Nusiteikimo ir garso ryšys

Individualaus dainuojančių dubenų garso masažo metu ant kūno papildomai dedami dubenėliai – tuomet žmogus patiria gilius kinestetinius pojūčius.

Pasinėrus į garso lauką galima patirti gilias sąmones būsenas, kuriu metu žmogaus smegenų dažnis turi galimybę „persijungti“ nuo aktyviųjų beta dažnių į gilesnes būsenas – alfa, teta ir delta dažnius. Tai būsenos, žinomos mums iš įvairių miego fazių ir meditacijos. Jos itin svarbios žmogaus sveikatai, tačiau šiais laikais giliose miego fazėse būname pernelyg trumpai. „Jei prieš šimtą metų žmogus giliame delta fazės miege būdavo apie 2-3 valandas, tai dabar daugiausiai pusvalandį. Tai yra miego fazė, kurios metu kūnas ima naudoti visus savigydos resursus. Jei garso terapijos sesijos metu pasineriame į šią fazę bent 5 minutėms – atsikeliame žvalūs, pailsėję. Dažnai būtent po tokio patyrimo žmogus pasakoja apie jį kamavusio negalavimo atslūgimą“, – aiškina gongo meistrė A. Eiliakas. Tai dar kartą primena apie neribotas žmogaus savigydos galimybes.

Yra dar vienas labai svarbus garso terapijos aspektas – žmogaus ketinimas, su kuriuo jis ateina į seansą. Ketinimo (arba intencijos) ir garso ryšį jau kelis tūkstantmečius tyrinėja išminčiai ir mokslininkai. Žymus senovės Graikijos mokslininkas ir išminčius Pitagoras itin domėjosi garsu ir šiais laikais jį galėtume pavadinti garso terapeutu. Jis vienas pirmųjų aprašė ketinimo ir garso ryšį ir užrašė tai formule: garsas (vibracija) + ketinimas = manifestacija (įsikūnijimas). Tai reiškia, kad šiame holistinio garso lauke žmogaus ketinimai, mintys įgauna ypatingą jėgą. Mūsų laikais šį klausimą nagrinėja kvantinė fizika, tyrinėjanti mintis kaip tam tikros energijos formą. Kalbant paprastai – kiekvienos terapijos ar gydymo metu pozityvus nusiteikimas išjudina vidinius resursus. Ir to reikia nepamiršti.

Garso forma labai tinka vaikams, kurie ypač mėgsta subtilius dainuojančių dubenėlių garsus. Gerų rezultatų sulaukiama dirbant su autizmo sutrikimą ar smegenų disfunkciją turinčiais vaikais. Kadangi šis garsas puikiai harmonizuoja smegenų pusrutulių veiklą, taikomas sergantiesiems cerebriniu paralyžiumi.

Tinka emocijoms išlaisvinti

Psichoterapeutai, psichologai, pedagogai ir socialiniai darbuotojai garso terapiją naudoja dirbdami su emocinių sutrikimų turinčiais pacientais. „Kartais taikau šį metodą, kad vaikas galėtų išreikšti savo jausmus. Jis dar nemoka jų apibūdinti (kaip beje ir neretas suaugęs!), tačiau kiekvieną kartą mane stebina, kaip puikiai vaikai jaučia garsą ir kaip greitai su juo susidraugauja. Instrumentai, kuriuos naudoju, yra labai paprasti ir daugeliu jų gali groti net naujokas. Vaikas per garsą gali papasakoti, kaip jis jaučiasi šiuo metu. Kartais instrumentus duodu visai šeimai ir jie bendrauja ne žodžiais, o garsais. Vaikai, sunkiai tramdantys pyktį ir agresiją, turi galimybę išsilieti daužydami gongus, būgnus, o tėvai mokosi priimti šiuos vaikų jausmus ir turi galimybę „dirbti“ su savais. Tai puikus katarsio įrankis“, – pasakoja patyrusi psichoterapeutė.
Hiperaktyvius vaikus dubenėlių garsas ramina. Neramių vaikų tėvams rekomenduojama namuose turėti tokį dubenėlį ir daryti trumpą garso masažą vaikui prieš miegą.

Svarbu atsiverti naujam patyrimui

Pašnekovė sako, kad jos dažnai klausia, ar garso terapija tinka onkologiniams ligoniams, tačiau atsakyti į šį klausimą vienareiksmiškai neįmanoma. Šiuolaikinė medicina onkologinius susirgimus gydo naikindama vėžio ląsteles cheminiais vaistais, švitinimu. Manoma, kad gydymo metu negalima naudoti jokių priemonių, skatinančių imuninės sistemos veiklą, todėl gydytojai ligoniams dažnai nerekomenduoja netgi klasikinio atsipalaidavimo masažo. Žmogus atsiduria tarsi  uždarame rate  – organizmas yra išsekęs, tačiau negalima daryti nieko, kas jį sustiprintų. Tačiau organizmas turi pats natūraliai atgauti savo jėgas!

Garso masažo poveikis fiziniam kūnui yra labai švelnus. Atsargumo dėlei rekomenduojama susilaikyti nuo jo ūmios ligos stadijos metu. Netgi vėliau su tokiu ligoniu dirbama atsargiai – jo kūnas nestimuliuojamas tiesiogiai (dubenėliai nededami ant kūno), nors kiekvieną atvejį reikia vertinti individualiai. Onkologiniai susirgimai seniai žinomi kaip psichosomatiniai, o tai reikia, kad jų priežastys slypi psichikos gelmėse.

Kiekvienas gydymo būdas, padedantis keisti seną gyvenimo modelį, yra itin svarbus. Tokia yra garso terapija. Pasak Alicijos Eiliakas, tai puikus  reabilitacijos ir prevencijos metodas, kuris tinka kiekvienam žmogui. Tačiau daugiausia naudos gaus tas, kas atsiveria naujam patyrimui ir leidžia sau priimti naujoves. Visų gydymo sričių atstovai tikriausiai sutiks, kad pozityvus žmogaus mąstymas ir tikejimas – ypač galinga jėga.

Šiuo metodu netikinčiam žmogui garsas taip pat gali padėti. Tiesa, dažnai gongų garsas, ypač pirmųjų seansų metu, į paviršių iškelia įsisenėjusius ne pačius geriausius jausmus (ne veltui juos kažkada „užrakiname“ psichikos gelmėse) ir žmogus jaučiasi prastai. Psichologijoje tai vadinama pasipriešinimu ir yra normali reakcija. Bet  visada galime judėti sveikatos link ir pasirinkusieji šį kelią laimi.

Atvejis

Zigfrida, 55 metų moteris, daug metų serganti artritu, į garso terapijos seminarą atvyko iš Latvijos. Kiekviena šios moters diena prasidėdavo nuo stiprių vaistų dozės.

Seminaras truko 3 dienas. Pirmąjį vakarą gongų garso seanso metu ji jautė stiprius  sąnarių skausmus, po seanso sunkiai atsikėlė. Kitą rytą į seminarą moteris atėjo besišypsanti: pirmą kartą po daugelio metų jai nereikėjo gerti nuskausminamųjų! Miegojo puikiai, ryte beveik nejautė skausmų. Po kelių seansų Zigfrida jautėsi gerai, po to skausmai sugrižo, tačiau nestiprūs ir ligonė vartojo žymiai mažiau vaistų. Po kelių mėnesių ji atvyko į kitą seminarą, po kurio vėl pasijuto žymiai geriau. Šiuo metu ji jaučiasi gerai ir pati praktikuoja garso (dainuojančių dubenų) terapiją.

Kalbėjosi Dangė Kybartaitė
Žurnalas „Sveikas Žmogus“,  2011 m. Nr 11.

* * *

Gruodžio 7-8 dienomis, Vilniuje – naujas Garso terapijos seminaras

“GONGAS – BALSAS – JUDESYS”

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.