KAI ŽIEMA ATEINA

Iliustracija: Mira Kemppainen

Winter is coming. Žiema ateina. Gali būti, kad daugeliui iš Jūsų ši frazė turi labai aiškią reikšmę ir asocijuojasi su HBO serialu „Game of Thrones“ arba „Sostų karai“, sukurtu pagal George R. R. Martin knygas.  Man  vakar ši frazė iškilo žvelgiant pro langą į nuostabiai apsnigtas eglių viršūnes – pagalvojau, kad dabar jau gal tikrai ateina žiema. Siejasi man winter is coming ir su garsiuoju HBO serialu, o taip pat ir su namais, jaukiu buvimu juose.

„Šaltis ir drėgmė – taip pietiečiai apibūdina šiaurę. Tačiau tas, kas nėra patyręs šalčio, negali įvertinti namų židinyje degančios ugnies. Kas nėra patyręs lietaus, negali įvertinti stogo virš galvos. Tegul jie sau pietuose turi saulę, gėles ir netikrumą, mes – šiauriečiai – turime namus.“ – taip apie savo namus pasakoja vienas pagrindinių minėto serialo herojų Jon Snow (aktorius Kit Harington). Winterfell tvirtovė, esanti „Game of Thrones“ pasaulio šiaurinėje dalyje, apie kurią šis herojus ir kalba, per visą ilgą serialo istoriją bene labiausiai skamba kaip namai, į kuriuos jo herojams norisi sugrįžti.

Ir tikrai, kai lauke šalta ir žvarbu, norisi sugrįžti namo, įsisupti į jų jaukumą ir sušilti. Galbūt žiemą namai mums išties tampa svarbesni? Gal mums visai pasisekė, kad turime žiemos sezoną ir galime patirti buvimą namuose tokį, koks jis yra galimas tik šiuo metų laiku? Pamenu, kaip mane „užbūrė“ filosofo Gaston Bachelard žodžiai apie namus žiemą (juos citavau viename pirmųjų savo įrašų): „kai lauke viskas padengta sniegu, kai išnyksta išorinio pasaulio spalvos, kontūrai, garsai, namo viduje išryškėja kiekviena detalė, suintensyvėja intymaus buvimo jame pojūtis. Namas žiemą tampa senesnis, jis tarsi primena tuos laikus, kai mūsų seneliai ir proseneliai ilgais tamsiais vakarais savo vaikams ir anūkams sekdavo istorijas, pasakas, legendas.“

Panašiai apie namų ir juos supančios aplinkos sąveiką kalba britų dizainerė Ilse Crawford, sakydama, kad „kontrasto suvokimas suteikia aplinkai gyvybės. Šilumą namuose labiausiai jaučiame tuomet, kai lauke šalta, už lango esanti realybė mums padeda labiau pajausti namų erdvę, buvimą joje.“ Tiems, kurie yra suspažinę su danų sąvoka hygge, šios mintys turbūt yra pažįstamos. Sakoma, kad hygge geriausiai gali patirti tuomet, kai tūnai namuose jaukiai susisupęs į pledą, o už lango žvarba ir šaltis. Apie hygge patyrimą jau esu rašiusi, o baigdama šį įrašą noriu palinkėti, kad frazė žiema ateinaasocijuotųsi ne tik su šalčiu ir galimais pavojais (serialo žiūrovams), bet taip pat su galimybe patirti tikrą gerą namų jaukumą.

Psichologė Irma Skruibienė | skruibis.lt/Irma | namuterapija.lt | namupsichologija.lt

1 Response

  1. Irena parašė:

    Na taip žiema daugelui žmonių yra sunkus periodas… Trūksta šilumos, jaučiasi drėgmė- slogs oras mums daro neišmatuojama įtaką… Aš tada stengiuosi kurti jaukią ir šiltą aplinką namuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *