Kaip pakeisti savo darbo erdvę, kad taptumėte laimingesni?
0 (0)

Alesia Kazantceva/ Unsplash

Darbe praleidžiame didelę dalį savo gyvenimo, ypač jei gyvename šalyje, kurios kultūroje priimta dirbti viršvalandžius, o darbuotojai vengia naudoti jiems priklausančias atostogas. Japonai net turi terminą karoshi, kuriuo apibūdinama „mirtis nuo persidirbimo“.

Šiais laikais dirbame daugiau valandų nei bet kada iki šiol, o technologinė pažanga lėmė, kad prieigą prie elektroninio pašto turime ištisą parą ir septynias dienas per savaitę. Bandydama užbėgti tam už akių, Prancūzija 2017 m. priėmė įstatymą, kuris įtvirtino darbuotojų teisę po darbo netikrinti elektroninio pašto. Deja, kitos šalys vis dar atsilieka ir perdegimas darbe yra labai rimta problema visame pasaulyje.

Leidykla VAGA pristato naujieną – amerikiečių autorės Sarah’os Harvey knygą „Kaizen“, kuroje aprašoma japoniško gyvenimo būdo ir įpročių keitimo filosofija. Knygos autorės teigimu, darbe rasti laimę ir erdvę saviraiškai įmanoma, bet taip būna anaiptol ne visada. Juk negalime kontroliuoti žmonių, su kuriais tenka bendrauti, elgesio, ir išvengti darbe kylančių problemų. Bet kai ką nuveikti galima: susikurti kuo malonesnę darbo aplinką ir rūpintis savo fizine bei emocine savijauta. Tada tapsite atsparesni visoms per dieną užklumpančioms audroms. Pabandykite pokyčių darbe siekti taikydami Kaizen – tai metodas, plačiausiai naudojamas verslo pasaulyje, tačiau naudingas ir siekiantiems asmeninio tobulėjimo. Kaizen paremtas psichologijos žiniomis, tad gali iš pamatų pakeisti jūsų nuomonę apie save, keliamus tikslus ir aplinką.

Taigi kiek atsitraukite ir tarsi iš šono pažvelkite į savo darbinę aplinką – gal pastebėsite turį kokių nenaudingų įpročių. Pabandykite pakeisti kelias smulkmenas, kurios i iš pamatų šiuos įpročius išjudintų. Pamatysite, kad pasijusite kur kas laimingesni ir labiau patenkinti darbo ir laisvalaikio pusiausvyra. Panagrinėję, ką manote apie savo karjerą ir kaip ji klostosi, sužinosite daug įdomaus, aptiksite sritis, kurios jums kelia nepasitenkinimą, o gal net kils minčių pakeisti profesiją.

Pateiksime kelis paprastus autorės rekomenduojamus veiksmus, kurių galite imtis, kad patobulintumėte esamą darbo aplinką ir pagerintumėte savijautą darbe. Taip pat šie žingsniai paragins jus susimąstyti apie ateitį ir pasvarstyti, ar pasirinkote tinkamą profesiją.

Sukurkite malonią aplinką

Kiekvieną dieną biure dirbantiems žmonėms sunku susikurti tokią darbo aplinką, apie kokią svajoja. Galite išeiti iš ramybe alsuojančių namų, dėti daug pastangų, kad be jokios įtampos nukeliautumėte į darbą, o paskui atsidurti belangiame urve, kuriame jums draugiją palaiko tik apgailėtina dokumentų spintelė.

Vis daugiau įmonių vadovų suvokia, kad jeigu darbuotojus džiugins jų darbo aplinka, jie jausis laimingesni ir daugiau nudirbs, bet daug yra ir tokių, kurie dėl to nė nesusimąsto arba nenori skirti lėšų jokiems pagerinimams. Kad ir kokia būtų jūsų padėtis, net ir paprasti menkniekiai padės sukurti bent kiek malonesnę ir labiau darbui įkvepiančią aplinką.
Kaip ir visada, taikant Kaizen metodą, pirmiausia reikia stabtelėti ir tarsi iš šono įvertinti esamą padėtį. Pagalvokite, ką galėtumėte pakeisti, kad jūsų darbo aplinka būtų jaukesnė.

Peržvelkite savo darbo stalą ir pamąstykite:
• Apšvietimas. Ar jus pasiekiančios dienos šviesos pakanka? Ar lempų šviesa maloni, o galbūt palubėje jums virš galvos pakabinta baisi liuminescencinė lempa?
• Savitumas. Ar ši erdvė jums atrodo sava?
• Žalumynai. Ar čia yra gėlių arba medelių?
• Laikysena. Ar sėdite ant patogios kėdės? Ar, kad pasiektumėte klaviatūrą, reikia pasilenkti? Ar ekrano viršus yra jūsų akių lygyje?
• Netvarka. Ar stalą nugulę šūsnys popierių? Galbūt po stalu mėtosi seni sporto reikmenys arba apipelijusi pietų dėžutė?
• Daiktų laikymo erdvės. Ar pakanka erdvės susidėti daiktus? Ar ji tinkama?

Nuoširdžiai atsakę į šiuos klausimus, pamąstykite, kokių smulkmenų galėtumėte imtis, kad aplinka taptų jaukesnė. Būtų geriausia, jei už visus patobulinimus sumokėtų darbovietė, tad visada verta pasiteirauti, ar biudžete yra tam numatytų lėšų. O jeigu dėl sėdėsenos kenčiate skausmus arba jūsų darbo vietoje stinga dienos šviesos, būtinai pasikalbėkite su žmogiškųjų išteklių skyriumi arba skyriaus vadovu. Toliau pateiksime kelias idėjas, kaip pakeisti savo darbo dieną neišleidžiant krūvos pinigų.

Pasirūpinkite, kad gautumėte kuo daugiau dienos arba baltos šviesos

Kelių tyrimų rezultatai atskleidė, kad dienos šviesos negaunantys darbuotojai prasčiau miega naktį, vengia sportuoti ir apskritai yra mažiau patenkinti gyvenimo kokybe nei žmonės, kurie darbe gauna pakankamai dienos šviesos. Tad jeigu dirbate patamsyje, paklauskite skyriaus vadovo arba vadybininko, ar būtų galima ką nors pakeisti. Galbūt galėtumėte periodiškai keistis stalais su bendradarbiais, kurie gauna užtektinai dienos šviesos? O gal darbdavys nupirktų baltos šviesos lempų?

Apsupkite save nuotraukomis ir nuotaiką pakeliančiomis smulkmenomis

Atsispausdinkite kelis draugų, šeimos arba mėgstamų meno kūrinių atvaizdus – jie nepaprastai pagyvins jūsų darbo vietą. Rinkite reklamines atvirutes iš meno parodų arba muziejų ir atsispausdinkite per atostogas arba kitomis smagiomis progomis darytų nuotraukų. Pirmasis Kaizen žingsnis: atsispausdinkite tokią nuotrauką arba raskite tokią atvirutę, kuri keltų jums ūpą, ir pakabinkite ją priešais darbo stalą.

Nepagailėkite pinigų augalams

2014 m. Ekseterio universiteto mokslininkai ištyrė tris darbovietes Jungtinėje Karalystėje bei Nyderlanduose ir padarė išvadą, kad darbuotojų aplinkoje pastačius augalų, žmonės tapo 15 procentų darbingesni. Pagerėjo darbuotojų atmintis, be to, jie teigė esantys labiau patenkinti darbu. Sukulentiniai augalai pigūs, nebijo uždarų patalpų ir yra beveik nemirtingi (net ir aš jų nenudaigojau!). Tad semkitės įkvėpimo iš šiuolaikinio jaunimo ir pažiūrėkite, kaip jausitės ant darbo stalo pasistatę vazoninį augalą.

Tapkite tikrais japonais ir įsigykite bonsą!

Nykštukinį medelį galima įsigyti daugelyje parduotuvių – pasiteiraukite artimiausioje gėlių krautuvėlėje. O jeigu mėgstate knebinėtis patys, įsigykite rinkinį, kaip bonsą išsiauginti pačiam (jų rasite internete).

Apgaubkite save mėgstamais kvapais

Japonų įmonėse jau seniai žinoma, kokią naudą teikia maloniai kvepiantys biurai. 1985 m. profesoriaus Shizuo Torri iš Toho universiteto atliktas tyrimas atskleidė, kad eteriniai aliejai biure veikė įkvepiančiai ir raminančiai. Shimizu, viena didžiausių statybų įmonių Japonijoje, remdamasi šiuo tyrimu, sukūrė „išmaniuosius“ biurus, kurių įvairiose zonose skleidžiami skirtingi kvapai kelia darbo efektyvumą ir mažina įtampą. Įsigykite namų kvapo lazdelių arba kvapų difuzorių. Pasirinkite mėgstamą eterinį aliejų ir stebėkite, kaip pasikeis savijauta. Jeigu dirbate su kitais žmonėmis, pirmiausia pasitarkite su jais, kokį kvapą pasirinkti!

Išsikuopkite

Sutvarkyti visą savo kabinetą arba darbo stalą vienu ypu gali atrodyti per sunkus darbas. Verčiau padalykite šią užduotį į kelias smulkesnes. Pasirinkite vieną stalčių ir skirkite jam penkias minutes šią savaitę. Jeigu radote seną segtuvą, kurio į rankas nebuvote paėmę jau kelerius metus, skirkite penkias popietės minutes peržvelgti susegtiems dokumentams ir išmeskite viską, ko jau nebeprireiks. Užsimojus viską sutvarkyti iškart, ne vienam rankos nusvirtų, tad kur kas geriau tvarkytis po mažą lopinėlį.

Pirmasis Kaizen žingsnis: sutvarkykite vieną darbo stalo stalčių ir stebėkite, ar jaučiate kiek daugiau zen. Paraginkite prisidėti bendradarbius. Tada galėsite vienas kitą skatinti. Kartą per savaitę nustatykite laikmatį penkioms minutėms ir šį trumpą laiką stenkitės kuo greičiau ką nors aptvarkyti. Paskui palepinkite save saldumynu.

Sarah Harvey „Kaizen“, vertė Lina Černiauskaitė, leidykla VAGA, 2019 m.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.