Kaip savo pomėgį paversti verslu?
0 (0)

verslas

Foto: Bench Accounting

Sakoma, kad pomėgį pavertus verslu, niekuomet nereikės dirbti. Ar tikrai tai tiesa? Jei taip, kaip padaryti, kad svajonės taptų planais ir būtų įgyvendintos? Nuo ko pradėti? Į ką svarbu iš anksto atkreipti dėmesį?

Ar tikrai verta pomėgį paversti verslu?

Jei laisvalaikiu tam tikras užsiėmimas tau yra tikra atgaiva širdžiai ir sielai po dienos darbų, nebūtinai tai reiškia, kad pavertus jį pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu, galėsi lygiai taip pat nuoširdžiai kasdien juo mėgautis. Atsimink, kad tokiu atveju reikės dirbti ne tik tuomet, kai norisi, bet laikytis grafiko, patenkinti klientų lūkesčius ir reikalavimus, pasiekti užsibrėžtus finansinius tikslus. Kai kurie žmonės teigia, kad po to, kai jie pabandė pragyventi iš savo hobio, ir verslas nepasisekė, jie liko ne tik be pragyvenimo šaltinio, bet ir be mėgstamo užsiėmimo, nes buvęs pomėgis jau nebeteikė ankstesnio malonumo.

Atsakyk sau:

 • Ar tu sugebėsi mėgautis savo hobiu, kai reikės darbą atlikti iki užsibrėžto termino? Kai kuriems žmonėms jų pomėgis – tai būdas išmokti naujų dalykų, sukurti kažką gražaus, nusiraminti ir pamedituoti. Grįžus po sunkios darbo dienos biure krenti į fotelį ir nepaleidi iš rankų mezginio, nes tau tai geriausias būdas atsipalaiduoti? O jei žinotum, kad tą megztinį turi žūtbūt baigti iki penktadienio, nes tuomet jau bus laikas pradėti naują užsakymą? Ar tai nekeltų tau streso?
 • Ar sugebėsi mėgautis šiuo užsiėmimu žinant, kad neatlikus darbo neturėsi už ką nusipirkti maisto? Šis finansinis hobio pavertimo darbu aspektas ypač jautriai vertinamas meniškos sielos, kūrybiškų žmonių, kuriems menas asocijuojasi su kažkuo antgamtišku, kone šventu, o pinigai – su žemiausia materija. Jei atsistosi prie tuščios drobės ir žinosi, kad nenutapiusi stulbinančio paveikslo negalėsi susimokėti už elektrą, juntamas spaudimas gali turėti neigiamos įtakos tavo mūzoms.
 • Ar tikrai nori ilgam laikui įsipareigoti būtent šiam pomėgiui? Žmonės laikui bėgant yra linkę keisti savo mėgstamus užsiėmimus, tad jei ketini imtis verslo reikalų, turi būti tikra, kad ši veikla tau neatsibos po pusmečio.
 • Ar tave įkvepia iššūkiai? Galima patikinti, kad pradžia bus sunki, ypač jei tai pirmasis tavo verslas. Tau teks būti ne tik kurti, gaminti produktą ar teikti paslaugą, bet ir atlikti daugelį su pomėgiu nesusijusių veiklų – vesti buhalterinę apskaitą, tvarkyti dokumentaciją, galbūt remontuoti patalpas ar samdyti žmones.
 • Ar moki parduoti save, tinkamai pristatyti savo kuriamus produktus? Reklama, marketingas, tiesioginis darbas su klientais – patikėk, tam reikia pakankamai žinių ir įgūdžių. Žinoma, visko išmokstama, bet ar tu nori to mokytis, ar pakankamas tam nusiteikimas?

Jei jautiesi pakankamai tvirtai, apsisprendei – sveikinu. Pereikime prie veiksmų.

Surask tinkamą būdą pomėgį paversti verslu

Kiekvienas pomėgis gali virsti pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu, belieka atsirinkti tai, kas geriausiai tinka tau ir tavo mėgstamam užsiėmimui:

 • Mokyk kitus to, kas tau patinka. Nuostabiai skambini gitara? Mėgsti skaniai gaminti valgyti? Puikiai remontuoji dviračius? Paskelbk pasauliui, kad gali ir kitus to išmokyti! Beje, neatmesk šiuolaikinių technologijų pažangos teikiamų galimybių – juk mokyti gali ir internetu, o tavo auditorija tuomet tikrai išsiplėstų pasauliniu mastu.
 • Pardavinėk savo gaminamus kūrinius, perpardavinėk jų sukūrimui reikalingas importuojamas prekes tiems, kurie taip pat domisi tuo pačiu užsiėmimu. Pvz., jei kuri papuošalus, atidaryk savo parduotuvę arba (ir) pradėk prekiauti papuošalams kurti reikalingais reikmenimis. Pakviesk prisijungti kitus papuošalus kūrėjus(-as) ir imk mokestį už galimybę pardavinėti tavo parduotuvėje.
 • Mokyk kitus pomėgio verslo. Pamėgink sujungti kelias sritis, kurias nusimanai. Tarkim, tu dirbai marketingo ir rinkodaros srityje, o tavo hobis – muilo ir kosmetikos gamyba, taigi gali specializuotis mokant marketingo gudrybių kitus muilo ir kosmetikos gamintojus.
 • Pasakok arba rašyk apie savo pomėgį. Daugybė žurnalų, laikraščių ar interneto portalų skaitytojų mielai sužinotų apie tai, kuo domiesi, o jų redaktoriai sumokėtų už tai. Gali rašyti praktinių patarimų straipsnius (pvz., kaip auginti orchidėjas), pažvelgti iš istorinės perspektyvos (pvz., kuo žmonės kvepindavosi senovėje). Žiūrėk, gal tau netgi pavyktų išleisti knygą?
 • Renk ekskursijas, susijusias su tuo, kuo domiesi. Jei gerai pažįsti istorines savo miesto vietas, tapk gidu(-e) miesto svečiams ir turistams. Jei žinai, kur galima atsigerti kvapniausios kavos, paragauti skaniausios picos, iš kur atsiveria pribloškiantis vaizdas į miestą, pasidalink savo žiniomis – žinoma, už pinigus. O gal domiesi vaistažolėmis? Surenk pažintinę ekskursiją į pievą!
 • Taisyk ir remontuok daiktus, susijusius su savo pomėgiu. Net užmerktomis akimis gali išrinkti ir vėl surinkti (siuvimo) mašiną? Nesunkiai pavyktų restauruoti senus paveikslus ar nuotraukas? Dauguma pomėgių yra susijusių su daiktais, kuriuos gali pataisyti tik gerai jų specifiką išmanantis žmogus. Gal tai tu?

Iššniukštinėk rinką ir susidaryk planą

Kai jau apsisprendei, kokia veikla užsiimsi, turi kiek įmanoma daugiau sužinoti apie šio verslo subtilybes. Išsiaiškink, kokia yra paklausa ir pasiūla, kokia šios specifinės nišos dalis yra užimta. Įvertink, kiek puiki yra tavo verslo idėja, nebijok būti pernelyg kritiškas(-a), pasitark su kitais, kurių nuomonė tau svarbi. Susidaryk verslo planą gerai apmąstant kiekvieną žingsnį, kurį reikės žengti tikslo link, įvertink kliūtis, su kuriomis gali susidurti, pagalvok, kokios informacijos ir kokių resursų tau reikės. Ar ketini samdyti darbuotojus, ar bandysi viską atlikti savarankiškai? Ar tau reikės konsultantų pagalbos pradedant verslą? Nepamiršk įvertinti visų niuansų.

Jeigu gaminsi produktus

Jei tavo naujasis verslas susijęs ne su paslaugomis, o su gamyba, svarbu atkreipti dėmesį į kelis aspektus:

 • Deramai įvertink savo darbo sąnaudas. Kartais, kai pomėgis paverčiamas darbu, žmonės pamiršta, kad jų gaminamo produkto kaina susideda ne tik iš jam gaminti naudojamų medžiagų kainos, bet ir laiko, skiriamo jam pagaminti. Pernelyg nenuvertink savęs, nes jei tau pavyks įsitvirtinti rinkoje, kelti kainų nesinorės, o laiku įvykdyti visų užsakymų nespėsi, taigi apskaičiuok tikrai protingą atlygį sau.
 • Nesidrovėk pasiūlyti savo gaminių parduotuvėms. Žinoma, norint pakliūti į didžiuosius prekybos centrus reikia ne tik didžiulio įdirbio, bet ir nemažų produkcijos gamybos mastų, tačiau tau niekas netrukdo bendradarbiauti su mažesnėmis parduotuvėmis, įsikūrusiomis tavo mieste arba internete.
 • Pardavinėk tiesiogiai. Dalyvauk mugėse, atsidaryk savo internetinę parduotuvę, nepamiršk socialinių tinklų – tiesiogiai bendraujant su savo klientais gebėsi geriau jausti jų norus, nuotaikas, sužinosi jų pageidavimus ar nusiskundimus.
 • Pasiruošk galimiems pardavimų pakilimams ir nuosmukiams. Vieną mėnesį gali dirbti kaip užsuktas(-a) ir parduoti daug, kitą mėnesį gali laukti visiškas štilis. Panaudok tą ramybės laiką rinkodaros studijoms, strateginiam marketingui, nepanikuok ir džiaukis, kad tavo pomėgis pagaliau uždirba tau pinigus!

Kaip reklamuoti savo pomėgį, virtusį verslu

Skleisk žinią. Niekuomet negali žinoti, kas gali tapti kitu tavo klientu, todėl nuolat pasakok apie tai, kuo užsiimi, kad žinotų net tie, kurie, rodos, niekuomet nesumanytų pirkti tavo paslaugos ar produkto. Kas žino, gal jis ar ji parekomenduos tave kitiems?

Dėvėk savo prekinį ženklą. Jei gamini papuošalus, nešiok būtent savo kūrinius. Jei augini medžius, papuošk jais visą savo kiemą. Jei kuri drabužius, dėvėk savo logotipu pažymėtus marškinėlius. Taip dar daugiau žmonių ne tik sužinos apie tavo verslo egzistavimą, bet ir pradės suprasti, kad tavo verslas nėra tik verslas, tai – dalis tavęs.

Susirask verslo partnerių. Ar gretimais yra kitų verslų atstovų, kurie galėtų nukreipti savo klientus pas tave? Arba prisidėti prie tavo produkcijos pardavimų? Kurk nuoširdžius verslo santykius ir pamąstyk, kaip galėtum atsilyginti, kuo galėtum būti naudinga kolegoms? Nepamiršk palaikyti gerų santykių su savo srities atstovais – bendraukite amatų mugėse, mokykitės vieni iš kitų, bendradarbiaukite pirkdami žaliavas ir pan.

Būk kitoks(-ia). Reklamos tikslas – atkreipti dėmesį į savo produktus ar paslaugas, ir jei tau kilo pašėlusi idėja apie tai, kaip galėtum reklamuotis, nes niekas anksčiau nėra taip daręs – nepaleisk jos. Būk išskirtinis(-ė), būk įsimintinas(-a), būk kitoks(-ia)!

Dirbk nenuleidžiant rankų

Viskas, dabar tu pasiruošęs(-usi). Daryk tai. Atiduok visą save. Nesižvalgyk atgal. Dirbk sunkiai, bet neperdek. Žinoma, nepavyks išvengti klaidų – pasimokyk iš jų, ištaisyk jas ir dirbk toliau. Kad sunkiame darbe nepristigtų motyvacijos ir nemestum visko pusiaukelėje į sėkmę, aiškiai apsibrėžk, kas tau yra sėkmė ir kaip ją išmatuosi. Pirmasis parduotas paveikslas? Bent du klientai per savaitę, užsisakantys tavo teikiamas daiktų taisymo paslaugas?

Tiksliai įvardinęs(-usi) sau tai, ko sieki, pagalvok apie tai, kodėl to sieki. Kartais žmonės supainioja savo norus ir motyvaciją su tuo, ko visuomenė, draugai ar mama iš jų tikisi. Užsirašyk, ką tau reiškia sėkmė, kodėl ji tau svarbi, ką sau nori įrodyti, kodėl tai tave motyvuoja. Kai motyvacija ims blėsti, pasiimk šį sąrašą ir prisimink.

Būk atkaklus(-i), nenuleisk rankų, neleisk sau palūžti. Bus ne viena akimirka, kuomet sakysi sau – kam aš visa tai pradėjau, kokia to prasmė, žinoma, kad man nepasiseks, nevertėjo nė lįsti ne į savo roges, ir pan., tačiau atsimink, kad šios silpnumo valandėlės laikinos, galiausiai tavo pastangas, kantrybę ir darbą vainikuos sėkmė. Bet kuriuo atveju būsi įgijęs(-usi) neįkainojamos patirties ir stiprybės, kuri visuomet pravers tolimesniame gyvenime.

Psichologė Jovita Kiežė

moters_psichologija_JUODAS

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

3 Responses

 1. Tikrai taip, pavykus pomėgį paversti verslu daugiau tikrai nereikės dirbti. :) Žinoma grafiko vis vien reikės laikyti, taip pat ir verslo konsultacijos neturėtų būti svetimas dalykas. Norint savo veikloje efektyvumo, būtini tinkamai sudėlioti procesai nuo pat pradžių.

  • Gera dirbti, kai patinka darbas, bet nereikėtų pamiršti jog verslas yra nežaidimas, labai svarbu sekti įvairius įmonės rodiklius ir buhalterinė apskaita turi būti atlikta tvarkingai norint pasiekti gerų rezultatų.

 2. Edvinas parašė:

  Aš pradėjau savo malonumui daryti daiktus iš medžio, pasidariau pats laiptus, pavėsinę, terasą, pirtelę. Draugas pamatęs pirtelę irgi tokios užsimanė, padariau ir jam, pamažu vis daugiau žmonių pastebėdavo, taip gavosi, kad pradėjo vienas kitas užsisakyti, išsiplėčiau iki užsienio. O atrodė nekaltas užsiėmimas laisvu laiku. Radus partnerių pervežimams neliko barjero tarp manęs ir užsienio

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.