Kiek tu sumoki už meilę?
5 (1)

Karlyukav / freepik.com

Ne čia nėra klausimas apie tai, kiek pinigų kainuoja sužavėti ar išlaikyti partnerį. Ne apie pinigus ir ne apie finansus šitie pamąstymai. Čia klausiama apie tai, kiek reikia paaukoti savęs, atsisakyti savo pomėgių, interesų, draugų, šeimos, karjeros, svajonių…, stengtis ar aukotis dėl kito žmogaus, kad jis mus mylėtų. Ar kada pagalvojai, kiek tu sumoki už JO meilę, už tai, kad jis tave mylėtų, už tai, kad būtų su tavimi?

Klienčių, kurios linkusios aukotis dėl santykių ir dėl to jaučiasi blogai, aš klausiu: „Kiek savęs tu atsisakai dėl šitų santykių, t.y. jei į savęs atsisakymą pažiūrėtum kaip į savo kūno dalių atsisakymą, kiek savo kūno esi atsisakiusi, paaukojusi? Kiek tavęs dabar čia yra? Pusė, trečdalis? Ar nėra tik pirštukų ar jau nėra rankų ir kojų?“. Mums kartais taip reikia, kad mus mylėtų, neatstumtų, kad mes pasirengusios dėl tos meilės atiduoti per daug. Tik to per daug kitam dažnai net nereikia. Kaip suprasti, kad atiduodi jau per daug ir per brangiai sumoki už meilę?

• Prisiderinimas ar aukojimasis. Ta riba tarp normalaus prisiderinimo prie antrosios pusės ir jau savęs aukojimo yra gana nematoma. Nuo prisiderinimo prie jau aukojimosi yra pereinama palaipsniui, santykių pradžioje niekas Jums nepasakys, kad laisvalaikis bus pagal mane, buitis bus tvarkoma pagal mane ir viskas bus pagal mane… Savęs atsisakoma yra žingsnis po žingsnio, dėl to suvokimas, kad manęs nebėra, o yra tik kažkieno antroji pusė, ateina po kurio laiko. Dažnai taip nutinka įvykus skyryboms, kai moteris apsidairo ir suvokia, kad artimų draugių nebeturi, yra atitolusi nuo savo šeimos, apleidusi savo karjerą ir pan., nes visą savo laiką ir energiją skirdavo santykiams puoselėti. Pabandykite pasimatuoti, kiek Jūsų gyvenime egzistuoja kitos svarbios gyvenimo sritys, ne tik romantiniai santykiai. Nusipieškite aštuonkojį, tada ant kiekvienos aštuonkojo kojos užrašykite po Jums svarbią gyvenimo sritį (pvz.: karjera, darbas, mokslai, hobis, draugai, grožis, sveikata…). Tada paanalizuokite, kiek laiko ir pastangų skiriate kiekvienai gyvenimo sričiai. Įvertinkite, kiek stabiliai Jūsų aštuonkojis stovi ant žemės, kiek tvirta yra kiekviena jo koja, nes jei save realizuojate tik per santykius su antrąja puse, tai labai rizikuojate sušlubavus šiai kojai parkristi ir neturėti atraminių kojų atsistoti. Ir atsiminkite, aukų nemyli, aukas tik išnaudoja.

• Ribos. Labai naudinga apgalvoti santykiuose su antrąja puse ribas. Rekomenduoju turėti trijų lygių ribas: dėl ko niekada nesiderėsite su vyru ir nenusileisite, tai ko niekada netoleruosite (pvz.: neištikimybės, smurto, perdėtos kontrolės…), dėl ko bus galima pasiderėti ir eiti į kompromisus (pvz.: kas ir kaip tvarko buitį, ką valgyti vakarienei…) ir į ką nekreipsite dėmesio, kur leisite sprendimus priimti partneriui (tarkim kur atostogauti). Jei neturėsite ribų, galite tiesiog ištirpti partnerio gyvenime. Perimti jo hobius, jo draugus, jo vertybes, jo tikslus ir prarasti savo asmenybę. Sėkmingesnės ir laimingesnės tos poros, kurios ne visiškai susilieja vienas su kitu, bet išlaiko ir savo asmenybes.

• Pastangos. Kiek Jūs dedate pastangų, energijos ir laiko santykiams puoselėti ir kiek jų įdeda vyras? Ar santykiai laikosi tik dėl to, kad Jums labai reikia santykių ar būtent šito vyro ar ir iš vyro sulaukiate grįžtamojo ryšio. Pabandykite atlikti tokį pratimą: ant lapo popieriaus surašykite Jūsų porai svarbias santykių sritis, pvz.: buities tvarkymas, laisvalaikio planavimas, finansų tvarkymas, intymus gyvenimas ir pan. Tada skalėje nuo 0 iki 10 įvertinkite, kiek Jūs įdedate pastangų tai sričiai palaikyti ir kurti, bei kiek darbo ideda Jūsų partneris. Gal pamatėte tokių vietų, už kurias daugiau atsakomybės galėtumėte perleisti vyrui ir pažiūrėti kas iš to išeis? Jeigu Jūs neatiduosite, kitas žmogus negalės paimti. Ir tik pabandžius atiduoti, pamatysite ar antra pusė nori prisiimti daugiau atsakomybės ar tik būna santykiuose, nes yra patogu.

Tai kiek sumoki už meile? Ar ta kaina nėra per didelė? Jei mokėtum mažiau, kam skirtum savo laiką ir jėgas? Jeigu Jūs turite milžinišką meilės poreikį, pagalvokite kaip ir kur galite gauti meilės arba kaip daugiau meilės skirti sau.

Jei turite daug jėgų ir noro rūpintis kitu žmogumi, pagalvokite kur ne romantiniuose santykiuose galėtumėte realizuoti savo jėgas, pvz.: savanoriauti, rūpintis beglobiais gyvūnais, daugiau bendrauti su vienišais giminaičiais.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė | psichologijoscentras.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.