Mano vaikinas vartoja narkotikus, kaip jam padėti?
0 (0)

santykiai

Klausimas: Rašau jums nes nebežinau ką daryti. Man aštuoniolika, mano vaikinui dvidešimt vieneri. Gyvenam abu su savo tėvais, aš mokausi jis ne, be abejo nedirba. Negaliu susitvarkyti su jo narkotikų vartojimu. Jis kiekvieną dieną rūko ,,žolę”, o kartais pavartoja ir stipresnių narkotikų.

Aš bandžiau kalbėtis su juo, klausiau ar jam nuo to geriau. Jis atsakė, kad jam patinka atsipalaiduoti, bet jis norėtų to nedaryti, aptarėm, kad įtaką daro draugai, bet jis iš to draugų rato išeiti nežada. Negaliu jam drausti to daryti, nes žinau, kad tada vartos narkotikus slapta.

Dabar džiaugiuosi bent dėl to, kad man viską pasako. Aš galiu jo tik paprašyti, kad mažesniu kiekiu tai darytų. Vengiu pykčių su juo ir tuo labiau nieko nesakau, kai jis yra neblaivus, nes žinau, kad kitą dieną jis ir pusės to, ką kalbėjome, neatsimins.

Negaliu jam pasakyti „arba aš arba narkotikai”, žinoma, jis pasirinktų mane, bet jis jaustų šiokį tokį pyktį man už tokius sprendimus ir taip pat, manau, kad tai darytų slapta, be abejo rečiau susitiktumėm. Aš noriu jam padėti, bet nežinau ko imtis ir ką daryti. Man labai baisu pagalvoti apie pasekmes dėl narkotikų, jeigu jis ir toliau tai darys. Labai prašau patarti ką daryti, man labai įdomi jūsų nuomonė..

Ramunė (vardas pakeistas)

Komentaras: Sveika, Ramune,
Džiaugiuosi, kad išdrįsai ieškoti pagalbos. Tavo laiške sutalpinta labai daug sunkių jausmų: nerimas, baimė, liūdesys, pasimetimas. Jaučiu, kad tau rūpi tavo draugas, tačiau nežinai kaip galėtum jam padėti. O kokią pagalbą konkrečiau norėtum jam suteikti (sumažinti vartojimo kiekius, atsisakyti narkotikų, išbūti šalia ar kt.)?

Galiu pastebėti, kad bandei kalbėtis su draugu, ieškoti sprendimo būdų jo problemai ir tau pavyko pasiekti tai, kad jis nuoširdžiai pasisako kiek ir kada suvartoja narkotikų. Ir vis dėlto tai neišsprendė jo narkotikų vartojimo problemos. Norėčiau atkreipti Tavo dėmesį į tai, kad vis dėlto tai yra jo problema ir be jo paties noro jos neišspręsi. Noras gali atsirasti suvokus, kad narkomanija yra liga ir ją reikia gydyti.

Minėjai, kad jo narkotikų vartojimui didelę įtaką daro draugai, tačiau jis nenori atsisakyti jų draugystės, nors ir norėtų nustoti vartoti narkotikus. Įdomu būtų sužinoti dėl kokių vis dėlto priežasčių jis nenori nutraukti jį į narkotikų liūną klampinančios draugystės? Jei gerai pagalvotum, tai suprastum, kad narkotikų vartotojai nėra tikri draugai. Jo draugai yra narkotikų vartojimo sąjungininkai ir bendrininkai. Jie padeda gauti narkotikų ir sukuria aplinką, kurioje vartojami narkotikai. Tokie draugai padeda tavo draugui pateisinti narkotikų vartojimą, mąstant, kad ,,visi taip daro, ne tik aš“.

Minėjai, kad jam patinka atsipalaiduoti. Kas dar padeda tavo draugui atsipalaiduoti? Galbūt bandant paieškoti įvairesnių būdų tau pavyktų sumažinti jo suvartojamų narkotikų kiekį.

Rašai, kad negali jam liepti rinktis tavęs arba narkotikų, nors, atrodo, esi tikra, kad jis pasirinktų tave, tačiau pasirinkęs tave narkotikus jis vartotų slapta. Ar tikrai tuomet tai reikštų, kad jis pasirinko tave? Reikėtų suprasti, kad narkomanija yra liga ir dažniausiai (kol nesigydoma) pasirinkimo nebūna. Narkotikai tavo draugui po truputį tampa ne tik svarbesni už tave, bet ir už karjerą, draugus, tėvus, maistą, vandenį ir t.t.

Jūs abu vis dar gyvenate su tėvais. Ką tavo draugo tėvai mano apie jo priklausomybę? Ką tavo tėvai apie tai mano? Taip pat iš kur tavo draugas gauna pinigų narkotikams? Galiu spėti, kad nei su jo tėvais, nei su savo apie tai nekalbėjai. Bet galbūt reikėtų? Žinau, kad gali atrodyti, jog tokiu atveju jį išduosi, jis supyks, nebenorės su tavimi bendrauti, bet galbūt geriau nenorintis bendrauti draugas, kuris sulauks pagalbos nei vis labiau į narkotikus klimpstantis artimas asmuo? Be to tėvai gali padėti tavo draugui suprasti, kad jis serga ir padėti rasti tinkamus gydymo būdus. Siūlyčiau kreiptis į gydymo įstaigas, kurios padeda kovoti su priklausomybėmis. Kadangi neminėjai iš kurio miesto esi, tai siūlau paieškoti tavo mieste ar arčiausiai esančio priklausomybės ligų centro, kur tavo draugas galėtų gauti visapusišką pagalbą.

Taip pat siūlyčiau nepamiršti ir pačiai savęs. Buvimas kartu su narkotikus vartojančiu asmeniu yra sekinantis. Galbūt reikėtų pačiai kreiptis į psichologą, kad galėtum suprasti ir išgyventi viduje susikaupusius jausmus.

Linkiu sėkmės šiame sudėtingame kelyje.
Psichologė Ignė Kazlauskaitė | psichologasinternetu.lt

Foto: Toa Heftiba

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

8 Responses

 1. elza parašė:

  Perejau visa tai, ka galiu patarti, atitolk Ir lauk Kol susitvarkys sia priklausomybe.o jei ne, tai ne, tai ne alkoholis- smegenyse pokyciai vyksta labai greit Ir ne I gera. Saugok savo kaili, nes dabar galios dziungliu istatymai.

 2. To elza parašė:

  Kokie dziungliu istatymai. Ka cia pjauni.. :D Kanapiu priklausomybe zymiai svelnesne nei alkoholio, cia net nepriklausomybe o isitikinimas kad esi priklausomas. Pasikalbek su savo draugu, pries tai pasidomek apie kanapes ar kitas medziagas kurias ji vartoja. Svarbiausia nesmerk, duok paciam suprasti, kad tai nera labai sveika ir paprasyk jo nerukyti, bent jau menesi, o paskui jeigu jam nepatiks gales toliau palint su chebra, ir nusiteik kad jis bus gali buti nervuotas pirma savaite, siaip teigiama, kad pikas noro rukyt praeina po 3 dienu. Kai jis apsivalys organizma pats pajus jegu antpludi ir viskas grys i savo vezes, svarbiausia uzimk ji, kad turetu ka veikti, pradekit kartu sportuoti cia butu idealiausias variantas.

  • Ingrida parašė:

   jis sako kad zole tai nieko blogo nezinau kaip jam kitaip paaiskint ,jis sako kad jis neturi kitos veiklos nes jo draugai ruko ir vartoja alkoholi,keisti aplinkos nenori o su manim visada buti jam neiseina nes pagal ji laiko reikia ir draugam nors visiskai su tuo sutinku as irgi kartais noriu pabuti su draugemis. jeigu paprasau kad jis ateitu neapsirukes tai jis ateina bet mane vedasi kartu kad jis jos parukytu o jei neleidziu uzpyksta arba kelias valandas pabuname ir skirstomes namo ir jis vistiek nueina..

 3. Gdhuu parašė:

  Kvaila pana. Tik nesk kudasiu. Ir kuo greiciau. Atsirado gelbetoja.

 4. Donatas parašė:

  Koks naivumas – pasirinkų mane, o ne narkotikus. Deja priklausomi žmonės jau nebegali laisvai rinktis. Tabako ir to daugelis negali mesti, o čia gi narkotikai, ne koks mėgstamas tv serialas.

 5. NA parašė:

  Jei nenori pradėti nuo gydymo įstaigų pasiūlyk apsilankyti NA (anoniminių narkomanų) grupėje. Grupėse paprastai būna uždari susirinkimai, skirti vien tik priklausomybę turintiems žmonėms. Bet būna ir atvirų susirinkimų, kada gali dalyvauti ir nepriklausomi žmonės, tai galėtumėt nueiti kartu. Informacija kur rasti NA grupes http://lietuvos-na.lt/?page_id=86

 6. Anonimas parašė:

  Vienintelis budas nutraukti grandinę. Grandinės pradžia tai jo draugai. Galimas įvairus scenarijus. Ilgai jis netemps su tokiu gyvenimu. Ilgainiui jis iniks vis labiau, nes nebesugebes susitvarkyti su savo problemomis ir norės nuo jų nutolti. O vienintelis būdas nutolti tai svaigintis. Viena nepakovosi. Tau turi padėti tavo tėvai ir jo tėvai. Vienintelis budas išvykti su juo kurti gyvenimą ir ateitį, nes kitaip jo draugai vėl jį pasieks. Puikus būdas patikrinti jo suvokimą: parašyk jam atvirą laišką, dėl ko bijai, ka daryt ir t.t. tarsi pasakotum istoriją atvirai. Nupiesk jam dabartį ir ateitį. Labai atvirai rašyk is širdies ir kai susitiksi duok jam paskaityti. Geriausia garsiai tegul skaito. Ir stebek ji, kaip jis reaguoja. Viską pasakys kūno kalba, tik teisingai ją perskaityk ir teisingai ivertink, nes nuo to priklauso jūsų ateitis. Tikiuosi supratai ką norėjau pasakyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.