MOTERIŠKA PRIGIMTIS

Kaip mūsų visuomenėje bebūtų propaguojamos lygios moterų bei vyrų teisės ir galimybės, tačiau mes esame vienodi tik tiek, kiek esame skirtingi, vyrų ir moterų prigimtis visai priešinga.

Daugelis moterų pakliūna į pinkles ir tampa „vyriškomis“ – siekiančios, kovojančios, ambicingos, grubios. Pradžioje viskas joms tarsi neblogai sekasi, tačiau po kiek laiko moteris ima jausti tarsi gyvenime ir viduje atsiranda tuštuma, nepasitenkinimas, nesiseka santykiai su vyrais, šeimoje.

Yra parašyta daug knygų apie vyrų ir moterų skirtingai veikiančias smegenis, kitokį mąstymą, suvokimą ir pan. Tad reikia pripažinti tai, jog moteris yra moteris ligi giliausių savo būties gelmių ir vyras yra vyras ligi menkiausio dvasios virptelėjimo.

Moteriškumas savo esme yra nusiteikimas priimti, o vyriškumas nusiteikimas duoti. Moteriškumas tai – grožis, švelnumas, išmintis ir priėmimas.

Pasak kinų filosofijos, kiekvienas žmogus turi tiek vyriškos, tiek moteriškos energijos (In, Jan, pagal Indų filosofiją Shakti ir Shiva) ir svarbu išlaikyti šių energijų harmoniją. Tad jei moteris veikia vyriškais būdais, daugiau puoselėja vyriškas savybes, atsiranda disharmonija, nes padidėja vyriškos energijos ir taip moteris ima „vysti“, praranda savo žavesį, vėliau sirgti.

Moteris turi remtis ne jėga, kova, bet lankstumu. Kliūtis jai − ne priešas, bet rebusas, kurį reikia išspręsti. Moteris turi būti tarsi upė, kuri apiplaukia įvairias kliūtis, tačiau jai reikia rūpintis savo vidine kūrybos upe.

Kadangi gimus kūdikiui mūsų kultūra ir šeima nelavina moteriškumo mergaitėms ir vyriškumo berniukams, neduoda žinių apie tai, jie nutolsta nuo savo prigimties, todėl vyrams ir moterims dar sunkiau suprasti vieni kitus, be to, neretai tampa sunku suprasti ir save, ką turėtume gyvenime daryti, nerandama prasmės.

Pasak Vedų (aut. past. Vedos yra senieji Indijos šventraščiai, žodis „vedos“ kilęs iš sanskrito žodžio „veda“, kuris reiškia „absoliuti išmintis“), žmogaus paskirtis – įsisąmoninti savo tikrąją esmę. Remiantis Vedų išmintimi, moters svarbiausia užduotis yra stiprinti savo psichinę sveikatą, nes būtent tai daro moterį laimingą, tuomet ji gali priimti tinkamus sprendimus savo gyvenime, pavyzdžiui, pasirinkti tinkamą vyrą, turintį jai reikalingų savybių. Šis sprendimas ypač svarbus moters gyvenime. Moters prigimtis yra skleisti aplink save gerumą, meilę, kurti santykius. Moterims reikia susigrąžinti savo švelnumą ir prisiminti, jog jų stiprybę lemia šis silpnumas. Moterys bus saugios tuomet, kai susigrąžins savo moteriškąją galią. Namų jaukumas, šiluma, harmonija – visa tai priklauso nuo moters ir jos proto. Atmosfera namuose – tai moters protas, todėl moteriai reikia itin stiprios dvasinės praktikos, kad nuramintų savo protą ir galėtų nuolat duoti meilę.

Kaip teigia psichologė-psichoterapeutė Marina Targakova, egzistuoja 64 meno rūšys, kurias turi išmanyti moteris. Tai graži, išraiškinga kalba, siuvinėjimas, šokiai, dainavimas, gebėjimas rašyti eiles, gardžiai gaminti, skoningai rengtis ir t.t. Norėdama išmokti šių dalykų, moteriai reikia kreiptis į kitas moteris, kurios įvaldžiusios kurią nors iš šių meno rūšių, ir perimti jų patirtį. Moteriai labai svarbu bendrauti su kitomis moterimis.

Darbas gi moteriai turėtų būti kaip hobis, eiti į jį su lengvumu. Darbe ji turi jaustis kaip namie – ramiai atpalaiduotai, šypsotis, atgaivinti atmosferą. Rimtai žiūrėti į darbą yra ne moters prigimtis. Moteris daugiau dėmesio turi skirti savo asmeniniam gyvenimui, šeimai, kitaip praradusi savo asmeninį gyvenimą, ji griauna savo likimą.

Moteris turi jausti džiaugsmą, matyti, mylėti gamtą. Kai ji pažadina moterišką sąmonę savyje, tuomet ji gali dovanoti laimę savo vaikams, vyrui. Moteriai svarbu suvokti savo prigimtį, ugdyti moteriškas savybes, pažinti save iki giliausiųjų klodų, priimti su meile savo ciklus. Kaip apibūdina Clarissa Pinkola Estes knygoje „Bėganti su vilkais“, Gyvybės/Mirties/Gyvybės ciklas būdingas visai gamtai ir jos būtybėms, yra natūralus sveikas procesas. Dėl šios ciklo prigimties mūsų gyvenimas, tarpusavio santykiai, meilė, kūryba ir visa kita juda ir pulsuoja galingu laukiniu ritmu, maždaug tokia seka: gimimas, augimas, galia, nykimas, mirtis, inkubacija, gimimas. Idėjų, minčių, jausmų stoka arba netektis – tai pakenktos, pažeistos gyvybinės energijos rezultatas. Pasak Clarissos Pinkola Estes, upė simbolizuoja dosnų ir nevaržomą moteriškumą, kuris jaudina, žadina, kaitina kraują. Kuriančių moterų akys nuostabiai spindi, žodžiai melodingai skamba, veiduose dega raudonis. Idėjos jas jaudina, galimybės sužadina, mintys kaitina kraują, ir taip įsiaistrinusios jos tarsi galinga upė veržiasi pirmyn ir tolyn savo vienintele, unikalia ir su niekuo nesulyginama kūrybinio gyvenimo vaga. Tik šitaip moterys gali pajusti pilnatvę. Tad moteris privalo būti atsargi ir neleisti perdėtam atsakomybės (ar savigarbos) jausmui vogti jos kūrybiniam gyvenimui reikalingų pauzių, ritmų bei ekstazės minučių.

Pasak indų, Shakti energija, įkūnija moteriškąsias gyvybės galias, kuri suaktyvina vyriškąjį pradą veikti, be jos vyriškasis pradas Shiva – miršta. Tad moteris turi rūpintis savo kūrybine energija ir ja įkvėpti visus aplink. Moters gebėjimas kurti – viena iš pačių vertingiausių jos savybių, praturtinanti ir visus aplinkui, ir ją pačią visais įmanomais lygiais: psichologiniu, dvasiniu, intelektualiniu, emociniu ir ekonominiu.

Moteriai reikia tapti tokia, kad jai užtektų visko iš savęs ir žinoti, kur imti energijos, kad ne tik galėtų gyventi dėl savęs, bet ir atiduoti kitiems. Tik tada su kitais žmonėmis galima kurti gilius santykius.

Keletas patarimų, kaip moteriai tapti laiminga:
1.Gauti tėvų palaiminimą, viduje atsiskirti nuo jų, padėkoti jiems.

2.Generuoti ir pajausti tikrą ir nuoširdžią meilę sau (mokėjimas save priimti, išlaikyti, būti sau jautriai, mokėti ugdyti savo potencialą, gerbti save, savo asmeninę erdvę). Kai tai išmoksite daryti, aplinkiniai bei partneris taip pat tai darys, be to, su kitais jūs elgsitės kaip ir su savimi.

3.Nusiimti kompleksus, suvokti iš kur jie atėjo. Leisti sau būti drąsiai, atvirai, seksualiai, tam, kad vystyti savo moterišką potencialą.

4.Tapti įdomia asmenybe, gyventi įdomų gyvenimą, suvokti ko nori, ką jauti, galvoji, kur judi. Tai svarbu ne tik todėl, kad gyventi pilnai, bet ir todėl, kad į santykius įnešti kuo daugiau įdomumo. Kuo moteris daugiau išsivysčiusi socialiai, intelektualiai, dvasingai, tuo labiau išsivysčiusi pora. Pagal jūsų asmeninį išsivystymą kuriasi poros potencialas.

5.Savo gyvenime sukurti jaukumo, komforto pojūtį, meilės erdvės aplink jus. Tai kas pritrauks į jūsų gyvenimą harmoniją ir džiaugsmą, gerovę.

Parengė:
Moteriškumo mokyklos „Shakti“ vadovė
Jurgita Mazurkevičiūtė

Daugiau info:
www.shakti.lt

5 Responses

 1. wekofp[ parašė:

  pasak Vedų (aut. past. Vedos yra senieji Indijos šventraščiai, žodis „vedos“ kilęs iš sanskrito žodžio „veda“, kuris reiškia „absoliuti išmintis“), žmogaus paskirtis – įsisąmoninti savo tikrąją esmę. Remiantis Vedų išmintimi, moters svarbiausia užduotis yra stiprinti savo psichinę sveikatą, nes būtent tai daro moterį laimingą, tuomet ji gali priimti tinkamus sprendimus savo gyvenime, pavyzdžiui, pasirinkti tinkamą vyrą, turintį jai reikalingų savybių.

  nu kiek galima, moters gyvenimo tikslas ir centras neturi buti VYRAS o JI PATI KAIP ASMENYBBBBEEEEEEEEE

 2. moteris parašė:

  „Daugelis moterų pakliūna į pinkles ir tampa „vyriškomis“ – siekiančios, kovojančios, ambicingos, grubios. Pradžioje viskas joms tarsi neblogai sekasi, tačiau po kiek laiko moteris ima jausti tarsi gyvenime ir viduje atsiranda tuštuma, nepasitenkinimas, nesiseka santykiai su vyrais, šeimoje.” – o kas pasakė, kad vyrai turi būti karjeristai, grubūs ir t.t.? Tai vėlgi stereotipai, kurių laikosi visuomenė. Vyrai nustojo rodyti savo jausmus ir emocijas, o tai tikrai nėra gerai. Verkti ne vyriška. Kodėl? Išreikšti savo jausmus netgi būtina. Žinoma, jeigu tiek vyras, tiekmoteris ims verkšlenti dėl kiekvienos smulkmenos ar baimės nieko gero nebus. Ašaros ir apskritai viskas turi būti iš džiaugsmo ir meilės. Vyrų prigimtis nėra būti grubiais, tokius juos suformuoja visuomenė. Visi žmonės yra meilės esybės iš prigimties, kuri yra performuojama mus supančios aplinkos.

 3. Distribucija parašė:

  Man keisčiausia yra tai, kad keičiasi ne tik moterų požiūris į save, bet ir vyrų požiūris į moteris. Pvz vyrams jau tampa savaime suprantama reikalauti iš moters lygiaverčio finansinio įnašo į šeimos biudžetą..tuo pačiu reikalaujant atlikti ir moters pareigas, kurstyti šeimos židinį, auginti vaikus ir t.t. šiuolaikinė moteris turi būti ir vyras, ir moteris viename.

 4. zinga parašė:

  Galiu sutikti su keletu dailykų – taip, moteris turi ugdyti save kaip asmenybę, ieškoti asmeninės harmonijos, rūpintis pati savomi. TAČIAU, tai yr privaloma ABIEMS lytims. Nėra tokio dalyko, kaip tik „moteriška” ar tik „vyriška” savybė. Vyrai lygiai taip pat kaip moterys turi rūpintis savimi, ieškoti harmonijos. Vyrai, taip pat kaip moterys, gali tapti namų šeimininkais (kaip, pvz, rašytojas Koji Suzuki ir padarė). Moteriška/vyriška prigimtis neegzistuoja. Egzistuoja ŽMOGAUS prigimtis.

 5. Urtė parašė:

  Mano horoskopas vėžys, tai jau savotiškai traukia prie namų, kažkur išėjus noriu kuo greičiau grįžt, griūt į lovą, apiklot trim pledais ir miegot ramiai :)) o šiaip normalu, kad moteris-mama, rūpinasi namais, vaikais ir t.t.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *