Muziejai, kuriuose būtina apsilankyti su vaikais dar šią žiemą
Žiemai persiritus į antrąją pusę, vis labiau imame ilgėtis seniai matytos žalumos ir saulės. Tai lengva matyti ir stebint vaikus – jie vis dažniau atsisako eiti laukan, verkšlena, kai reikia autis sunkius šiltus batus, kandančią kepurę ir storas pirštines. Edukacinė platforma mazujuekspertumokykla.lt siūlo nepasiduoti slogučiui ir dar šią žiemą aplankyti atsinaujinusius, interaktyvius ir šiuolaikiškus Lietuvos muziejus. Rekomendacijomis dalijasi žinomi žmonės, edukacinės platformos ambasadoriai.
Fotografė Raimonda Vyšnia visiems rekomenduoja apsilankyti Iliuzijų muziejuje Vilniuje. „Iliuzijos patiko ir mūsų mažiausiajai, kuriai ketveri, ir vyresniesiems pradinukams, ir mums, suaugusiems. Smagu, kad muziejuje eksponatus galima liesti ir smagiai pažaisti, patiems pabūti iliuzijų dalimi“, – pasakoja fotografė.
Aktorė, teatro dirbtuvių „Šilkaus pupa“ įkūrėja Kristina Savickytė-Damanskienė jau ne kartą su šeima lakėsi Vilniuje įsikūrusiame Žaislų muziejuje. „Smagu, kad eksponatus galima liesti, su jais žaisti. Jaunėlis Motiejus džiaugėsi atradimais, o mes ir vyresnėlės – sukilusiais atsiminimais“, – pasakoja „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorė.
Trijų vaikų mama Mingailė Kalnietė jau nebesuskaičiuoja, kiek kartų – ir savo vaikystėje, ir dabar, su savo vaikais – yra buvusi Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje. „Tačiau geriausias Lietuvos muziejus Lietuvoje mums be konkurencijos yra Biržų krašto muziejus „Sėla“. Jame esame ne kartą dalyvavę teatralizuotuose kunigaikščių pasirodymuose. Vaikams labai patinka didžiuliame projektoriuje rodomas pasakojimas, kaip pilis buvo užpulta, kaip žmonės slėpėsi, bėgo. Įspūdinga! Ekrane taip pat galima žaisti žaidimą su senoviniais ginklais. Be to, ir pati pilis labai daili, visai šalia tyvuliuoja Sirvenos ežeras, kuriame galima maudytis vasaros metu, o žiemą – pačiuožinėti“, – sako M. Kalnietė.
Istorikė, knygelių vaikams autorė Živilė Mikailienė rekomenduoja aplankyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmus, kuriuose, jei registruositės iš anksto, galėsite sudalyvauti smagiuose, visai šeimai skirtose edukacinėse veiklose ir susipažinsite su LDK istorija, literatūra, muzika, garsiomis to meto asmenybėmis, dvaro buitimi. Be to, muziejuje puikiai dera senovė ir naujieji laikai – į kelionę laiku galėsite leistis užsidėję virtualios realybės akinus.
Kiti muziejai, verti Jūsų dėmesio šią žiemą:
- Lietuvos Laplandija vadinama „Nuotykių akademija“, įsikūrusi Žalgirio kaime, Vievio seniūnijoje. Vaikus tikrai sužavės žydraakiai Sibiro haskiai. Su šiais draugiškais šunimis vaikai gali žaisti, pasivažinėti jų traukiamais kinkiniais ir netgi sudalyvauti lenktynėse. Be jokios abejonės, šis muziejus ir jo augintiniai įspūdingiausiai atrodo žiemą, kai lauke tvyro šaltukas ir stūkso pusnynai.
- Neseniai Prezidentūros pašonėje duris atvėręs Valstybės pažinimo centras. Užsiregistravę iš anksto, galėsite ne tik susipažinti su ekspozicija, bet ir dalyvauti edukacinėse veiklose, pavyzdžiui „Muzikos magija“, „Mano miestas“, „Mano giminės istorija“, „Mano šeimos herbas“ ir pan.
- Galbūt vis dar nedaugelis tėvų žino, jog pamėgtoje šeimų išvykoms istorinėje vietovėje Kernavėje taip pat veikia prieš keletą metų duris lankytojams atvėręs itin modernus, interaktyvių priemonių gausus muziejus, kuriame vaikams suprantamu ir patraukliu būdu pasakojama apie seniausius mūsų šalies laikus. Muziejaus parengta edukacinė programa „Gyvoji archeologija – kelionė į praeitį“ supažindina su paslapčių gausiu archeologo darbu, moko, kaip „prakalbinti“ archeologinį radinį ir savo rankomis prisiliesti prie to, ką paliko mūsų protėviai prieš daugelį metų.
- Energetikos ir technikos muziejuje, įsikūrusiame pirmosios centrinės Vilniaus elektrinės pastate, vaikai gali apžiūrėti elektrinės įrenginius, senovinių automobilių ekspoziciją, tyrinėti interaktyvias mokslo ekspozicijas ir sužinoti, kaip fizikos dėsniai veikia kasdienybėje. Ant pastato stogo įrengta saulės ir vėjo jėgainė, padedanti muziejui pristatyti ekologišką energiją ir naujas technologijas.
- Pagrindiniame Vilniaus Geležinkelio stoties pastate įsikūręs Geležinkelių muziejus supažindina su Lietuvos geležinkelio istorija ir dabartimi. Net patys mažiausi čia randa veiklos – pavyzdžiui, stebi geležinkelių maketus, kuriais rieda tikroviškus primenantys traukinukų modeliukai.
- Kaune veikiančiame Aviacijos muziejuje pamatysite lėktuvus, sklandytuvus, sraigtasparnius, sužinosite jų istoriją ir netgi galėsite pilotuoti lėktuvą! Tam pasitelkiami orlaivių kabinų maketai su įdiegtais valdymo prietaisais bei programine įranga. Virtualios skrydžių programos leidžia pasirinkti orlaivio tipą, kilimo ir tūpimo oro uostus įvairiose pasaulio šalyse ar net oro sąlygas.
- Naujausios technologijos puikiai pritaikytos ir Vilniuje veikiančiame Pinigų muziejuje, kuriame pristatoma pinigų raida nuo paprasčiausių jų formų – grūdų, kriauklių, kailių, gintaro iki šiuolaikinių elektroninių pinigų.
- Turbūt visi žino Kaune įsikūrusį Vytauto Didžiojo karo muziejų, tačiau yra ir jo filialas Vilniuje po atviru dangumi – Karo technikos ir transporto skyrius, kur galima įsiropšti į senovinius automobilius, tankus, autobusus ir kitą transporto techniką.