fbpx

Narcisizmas tampa viena didžiausių XXI a. visuomenės problemų?
2.9 (8)

narcizas

Ne vieną tyrimą atlikusių sociologų nuomone, šiuolaikiniams žmonėms yra būdingas polinkis į narcisizmą. Jį skatina naujosios technologijos ir socialinių tinklų plėtra, pakeitę žmonių bendravimą. Mokslininkai mano, kad narcisizmas taps viena didžiausių XXI a. visuomenės problemų.

Meilė savo atvaizdui

Terminas „narcisizmas” anaiptol nėra naujas. Jau prieš du tūkstančius metų Ovidijus poemoje „Metamorfozės” aprašė mitą apie jaunuolį medžiotoją Narcizą, kuris buvo labai gražus. Kartą medžiodamas jis vandenyje atsitiktinai pamatė savo atspindį ir jį įsimylėjo. Jaunuolis žiūrėjo į savo atvaizdą tol, kol numirė, nepajėgdamas pasitraukti iš tos vietos. Ten, kur jis stovėjo, išaugo gėlė, pavadinta narcizu. Šiandien narcizais vadinami save įsimylėję žmonės, kuriems gyvenime svarbiausia – jie patys. Paprastai narcisizmą, kuris yra ne patologija, o tiesiog psichologinė savybė, visuomenė smerkia. Totalitarinėse visuomenėse bet kokios narcisizmo tendencijos būdavo užgniaužiamos, bet kokios individualizmo apraiškos visaip smerkiamos, žmonėms teigiama, kad gėda išsiskirti iš minios, kad reikia savo interesus aukoti dėl daugumos. Šiandien visur teigiama, kad pirmiausia reikia mylėti save, o tik paskui visus kitus. Ši mintis gal ir nėra bloga, bet kur ji gali nuvesti?

Narcisizmo pradmenys – šeimoje

Šiuolaikiniai tėvai vaikams nuolatos kalba apie jų unikalumą. Jei trejų metų vaikas gali padeklamuoti porą eilėraščių ir nupiešti kreivą namelį, jis skelbiamas vos ne genijumi. Skųsdamasis dėl konfliktų vaikų darželyje arba mokykloje, vaikas gali išgirsti: „Tu juk toks geras ir protingas, o jie visi – kvailiai, nekreipk dėmesio!” Štai jis ir įpranta laikyti save „išrinktuoju”, o kitus – „kvailiais”.

Ir štai vaikai narcizai suauga. Žinoma, jie yra įsitikinę, kad yra verti geriausių dalykų: gražiausio ir turtingiausio gyvenimo draugo, aukštos visuomeninės padėties, gerai mokamo darbo… Bet pasiseka ne visada. Ne visi yra pasirengę pripažinti jų pirmenybę, be to, ir kitų narcizų aplinkui užtenka. Jeigu toks žmogus iš tiesų nepasižymi jokiais ypatingais talentais ir pranašumais, jis gali likti nuošaly, nepatenkintas, kad kiti jo „neįvertino”. Taškų jam neprideda ir polinkis nesiskaityti su kitų interesais. Narcizo pasipūtimas bendraujant aplinkinius pradeda erzinti ir jis gali atsidurti izoliacijoje. Jei žmogus mėgsta pasakoti, koks jis geras ir nuostabus ir kaip jo nevertina kolegos, išduoda draugai, meta partneriai, kaip aplink jį pinamos įvairios intrigos, galima neabejoti: prieš jus – narcizas.

Žemos savivertės žmonių virtuali sėkmė

Vystantis aukštosioms technologijoms, narcizų gyvenimas gerokai palengvėjo. Juk dabar nėra būtina aplinkiniams rodyti tikrąjį veidą, norint gauti dėmesio porciją. Tarkime, „Facebook” kasdien apsilanko 936 mln. lankytojų. Kaip rodo sociologiniai tyrimai, socialiniais tinklais dažniausiai žavisi būtent narcizo polinkių turintys žmonės.

Narcizams būdinga bandyti pasirodyti geresniems, protingesniems, sėkmingesniems, negu yra iš tiesų. Jei narcizas apsilankė kokioje nors prestižinėje vietoje, pavyzdžiui, elitiniame klube, būkite tikri – jis paskyroje būtinai paskelbs dešimtį labiausiai vykusių nuotraukų, kad kiti jam pavydėtų. Net jei ten pateko visiškai atsitiktinai. Narcizai labai mėgsta fotografuoti savo mašinas ir butus net jei juos išsinuomojo arba nusipirko už skolintus pinigus. Dar narcizai ypač mėgsta asmenukes. Fotografuojasi su žinomais žmonėmis (kurie veikiausiai vėliau nė neprisimins savo atsitiktinio pažįstamo) arba palydovais, turinčiais visus aukščiausios klasės atributus: vyras gali nusifotografuoti su gražia ir gerai apsirengusia modelio tipo mergina, moteris – su ponu brangiu kostiumu, stovinčiu prie bentlio… Ir tai visai nereiškia, kad jų santykiai yra artimi.

Narcizai taip pat mėgsta pasakoti apie sėkmę ir gyvenimo įvykius, net nereikšmingus, kaip darbo vakarėlis arba vakarienė restorane, ir reikšti gilias mintis, dažnai kur nors nusirašytas. Jie nepraleis progos išreikšti nuomonę bet kokiu klausimu – tik tam, kad ką nors pasakytų.

Specialistai yra įsitikinę, kad po visais atžvilgiais sėkmingo žmogaus kauke socialiniuose tinkluose veikiausiai slepiasi žemos savivertės narcizas, „nepripažintas” tikrovėje. Iš tiesų sėkmingiems žmonėms visiškai nereikia virtualaus pripažinimo, jie yra pripažinti realiai. Be to, užsiėmęs žmogus tiesiog neturi laiko nuolatos lindėti socialiniuose tinkluose.

Milda KUNSKAITĖ | ve.lt | pagal priedą „Laisvalaikis

Įvertinkite!
[Balsavo: 8 Vidurkis: 2.9]

3 Responses

  1. Antanas parašė:

    Išeina,kad Facebook-e visi Narcizai?

  2. MTG parašė:

    Visai ne, Antanai. Kadangi čia į vieną komentarą netilpo, parašiau atskirai komentarą į šį straipsnį: manotikrasgyvenimas.wordpress.com/2016/05/20/komentaras-straipsniui-narcisizmas-tampa-viena-didziausiu-xxi-a-visuomenes-problemu/

  3. Anonimas parašė:

    Sam sulek

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.