Pavargę nuo ekranų pamiršome nuotolinio mokymosi privalumus – kokie jie?
0 (0)

Dar iki pandemijos nuotolinio mokymosi populiarumas sparčiai augo. „Eurostat“ duomenimis, iki 2019 m. Europos Sąjungos šalyse 16–74 m. amžiaus žmonių, besimokančių nuotoliniu būdu, procentinis skaičius, lyginant su 2010 m., išaugo dvigubai. Nuotolinis mokymas ypač buvo populiarus tarp atokiau gyvenančių, dirbančių, vaikus auginančių ar vyresnio amžiaus žmonių, nes tokia mokymosi forma leidžia lanksčiau planuoti laiką ir toli nekeliaujant lengvai pasiekti geriausių pasaulio universitetų ar įmonių atveriamas žinias.

Pandemijos metu su nuotoliniu mokymusi teko susidurti ir kur kas didesniam skaičiui jaunesnių žmonių – mokyklinio amžiaus vaikų, kuriems stinga laiko planavimo įgūdžių ar motyvacijos – savybių, kurios labai reikalingos mokantis nuotoliniu būdu. Vis tik Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) dėstytojai, antrus metus siūlantys papildomas matematikos, fizikos ir informacinių technologijų pamokas Lietuvos moksleiviams iš savo patirties pastebi, kad nuotolinis mokymasis turi nemažai privalumų, kurie ne visada lieka pastebėti ir tinkamai įvertinti.

Laiko ir finansų taupymas. VILNIUS TECH Fundamentinių mokslų fakulteto lektorė dr. Nomeda Bratčikovienė, Lietuvos moksleiviams vedanti matematikos užsiėmimus, kaip svarbų privalumą įvardija paprastesnį nuotolinio mokymosi prieinamumą ir sutaupomą laiką: „Prie nuotolinių mokymų gali prisijungti visi pageidaujantys, jie pasiekiami iš bet kurios vietos, nereikia kažkur toli vykti bei mokėti už transportą važiuojant į kitą miestą. Užtenka turėti kompiuterį ir internetą. Be to, kadangi prie mokymų jungiamasi iš namų, yra taupomas brangus laikas, kuris gali būti efektyviai išnaudojamas mokymuisi ar įgytų žinių kartojimui“.

Mokymasis saugioje aplinkoje ir drąsa klysti. Nors daugelis moksleivių sako pasiilgę tiesioginio bendravimo su draugais, ne maža dalis daug patogiau jaučiasi mokydamiesi namuose. Gerai pažįstama, saugi namų aplinka ypač ramesniems vaikams daugeliu atveju kelia mažiau streso, dėl to jie gali jaustis drąsiau, nebijo pasisakyti ar pasirodyti neišmanantys prieš bendraklasius. Tai pastebi ir N. Bratčikovienė: „Kadangi didžioji užsiėmimuose dalyvaujančių vaikų dalis vienas kito nepažįsta, tai nelieka nepatogumo užduoti klausimus ar prisipažinti, kad kažkas nepasisekė. Visuomet moksleiviams pabrėžiu, kad blogas klausimas gali būti tik neužduotas klausimas ir kad blogų klausimų nėra. Todėl moksleiviai drąsiai užduoda bet kuriuos jiems kilusius klausimus“.

Išėjimas iš komforto zonos. Informacinių technologijų užsiėmimus moksleiviams vedanti VILNIUS TECH lektorė Nijolė Čeikienė atkreipia dėmesį, kad patys mokymai, kuriuos šiuo metu siūlo universitetas, padeda mokiniams plėsti akiratį: „Ypač IT srityje labai naudinga pasitikrinti save kitokioje aplinkoje, išėjus iš komforto zonos. Universiteto siūlomi IT mokymai abiturientui sudaro galimybę pabendrauti su universiteto dėstytoju, pažiūrėti į programavimą kitu kampu, kitaip nei mokykloje. O taip pat – įgyti naujos patirties.“

Patogus mokymo medžiagos pasiekiamumas. Nuotoliniai mokymai dažnai pasižymi tuo, kad juose itin patogiai ir struktūruotai pateikiama visa mokomoji medžiaga, prie kurios galima esant poreikiui grįžti. Nereikia nerimauti, kad gali atsilikti nuo kitų, nes visada galima vėliau dar kartą peržiūrėti pamokos vaizdo įrašą. Tą akcentuoja ir fizikos užsiėmimus abiturientams vedantis universiteto docentas dr. Dainius Jasaitis: „Mūsų vedami užsiėmimai vyksta per vaizdo konferencijų sistemą „Zoom“, per ją pateikiami uždavinių sprendimas, paaiškinimai, klausimai dėstytojui užduodami raštu per „pokalbių“ funkciją. Pamokų vaizdo įrašai, mokomoji medžiaga, uždavinių sprendimo pavyzdžiai pateikiami virtualiojoje mokymosi aplinkoje „Moodle“, prie kurios galima jungtis bet kada esant poreikiui.“

Akcentas į svarbiausius dalykus. Renkantis papildomus užsiėmimus nuotoliniu būdu siekiant pagilinti atskiro dalyko žinias, didelis privalumas yra žinių koncentravimasis į pagrindą, pačią esmę. VILNIUS TECH lektorių siūlomi matematikos, fizikos ir IT užsiėmimai yra skirti sustiprinti moksleivių žinias ir padėti geriau pasiruošti baigiamiesiems brandos egzaminams. Dėl to kursų medžiaga yra labai struktūruota ir sudėliota tikslingai. „Pavyzdžiui, fizikos pamokų temos apima visą mokyklinės fizikos kursą ir yra įtrauktos į valstybinio fizikos egzamino programą. Užsiėmimų metu sprendžiami uždaviniai ir testai, taip pat aptariamos pagrindinės fizikinės sąvokos bei dėsniai, skiriant didesnį dėmesį dažniausiai brandos egzamino metu pasitaikančioms temoms. Atsižvelgiant į mokinių poreikius, pamokų temų sąrašas gali būti koreguojamas. Jei moksleiviams kiltų sunkumų įsisavinant medžiagą, visada galima pasitarti, sunkesnei temai skirti daugiau laiko“, – pasakoja D. Jasaitis.

Šiuo metu abiturientai aktyviai ieško galimybių, kaip pakartoti ir įtvirtinti turimas žinias ruošiantis egzaminams. Suprasdamas, kad pandemija – iššūkis visai švietimo sistemai, ir toliau abiturientams padėti siekia VILNIUS TECH – tęsia didelio moksleivių dėmesio praėjusiais metais sulaukusią iniciatyvą ir organizuoja nuotolines matematikos, fizikos ir IT pamokas. Jų tikslas – padėti abiturientams kuo geriau pasiruošti valstybiniams brandos egzaminams, kad eidami jų laikyti moksleiviai jaustųsi ramūs ir būtų užtikrinti savo jėgomis.

Susidomėję pamokomis ir norintys sužinoti daugiau yra kviečiami dalyvaudami nemokamose įvadinėse pamokose, kurios prasideda jau kitą savaitę:

Sausio 25 d. 17 val. matematikos įvadinė pamoka;

Sausio 28 d. 16:30 val. informacinių technologijų įvadinė pamoka;

Sausio 28 d. 18:15 val. fizikos įvadinė pamoka.

Registruotis į užsiėmimus galima čia. Daugiau informacijos – VILNIUS TECH interneto puslapyje, taip pat el. p. esg@vilniustech.lt ir tel. (8 5) 274 5035.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.